• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğuma 10 gün kala dağa tırmandı
26 Temmuz 2011 Salı 16:06

Doğuma 10 gün kala dağa tırmandı

Konya'da bir öğretim üyesinin eşi Dilşad Kaya, gebeliği boyunca doğuma hipnoz telkinleriyle hazırlandı. Doğuma 10 gün kala ise eşiyle birlikte Takkeli Dağ'ın zirvesine tırmandı.
     Konya'da bir öğretim üyesinin eşi Dilşad Kaya, gebeliği boyunca doğuma hipnoz telkinleriyle hazırlandı. Doğuma 10 gün kala ise eşiyle birlikte Takkeli Dağ'ın zirvesine tırmandı.
     SÜ Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, ''Hipnoz ve Motivasyon'' isimli yüksek lisans dersi veriyor. Kaya'nın ayrıca, hipnozla ilgili bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunuyor.
     Kekemelerin hipnoz yöntemiyle konuşma güçlüğünden kurtulmalarını sağlayan çalışmalar da yapan Kaya, son olarak hipnozun kolay bir hamilelik dönemi geçirilmesi ve sorunsuz normal doğum üzerindeki etkisini kendi eşi üzerinde uyguladı.
     Yrd. Doç. Dr. Kaya, doğumun, bir anne için en doğal olaylardan biri olduğunu belirterek, ''Ancak doğumun verimli olabilmesi için annenin öncesinde yapması gereken şeyler var. Biz de uzmanların önerileri doğrultusunda, hipnozla doğumun en verimli şekilde gerçekleşmesini sağlamaya çalıştık. Nasıl nefes alması ya da soğuk kanlılığını nasıl koruması gerektiğini gibi unsurları hipnozla bilinç altına yükledik. Verilen bu telkinler, eşimin hem hamilelik süresi boyunca hem de doğum sırasında işini oldukça kolaylaştırdı'' dedi.
     Gelişmiş ülkelerde özellikle ABD'de normal doğumun ailelere verilen maddi destekle teşvik edildiğini, dünyanın normal doğuma doğru gitmekte olduğunu anlatan Yalçın Kaya, ''Biz de bunu hipnozla gerçekleştiriyoruz. Hamileliğinin ilk aylarından itibaren gerekli olan şartlanmaları, gerekli olan düzenlemeleri vakalarımızın bilinç altına yükleriz, bu telkinler doğum sancılarının başlangıcıyla devreye giriyor. Bu da doğumun kolay verimli ve başarılı olmasını sağlıyor'' diye konuştu.
     Doğumu kendi evinde bir ebe gözetiminde gerçekleştiren Dilşad Kaya (37) ise eşinin kendisine uyguladığı hipnoz telkinlerinin kendisine her şeyden önce, doğumun kolay olacağı duygusu ve güvenini verdiğini söyledi.
     Kişinin kendisinin rahat doğum yapacağına inandığı için gebelik sürecinde oluşan olumsuzları bile rahatlıkla yenebildiğini ifade eden Dilşad Kaya, şunları kaydetti:
     ''Kaldı ki doğum sancıları başlar başlamaz gebelik sürecinde verilen telkinler zihinde yer ettiği için, doğumun daha kolay olmasını sağlıyor, doğum sancılarının kişi üzerindeki olumsuz etkisini kaldırıyor. Daha rahat doğum yapılmasını, doğum kasılmalarının daha düzenli gelmesini sağlıyor. Ben bugüne kadar 3 doğum gerçekleştirdim. Hipnoz yardımıyla olan iki doğumum da diğerine göre farklıydı.''
    
     -DOĞUMDAN 10 GÜN ÖNCE 1700 RAKIMLI ZİRVEYE ULAŞTILAR-
    
     İyi bir hamilelik dönemi geçirdiğini, hemen her gün spor yaptığını anlatan Kaya, ''Amacımız dağa çıkmak değildi, temiz havada egzersiz yapmak, doğuma hazırlanmaktı. Kentin batısındaki 1700 rakımlı Takkeli Dağ'ın eteklerine gittik ve burası çok hoşumuza gitti. Her gün biraz daha tırmandık, doğuma 10 gün kala dağın zirvesine ulaştık. Bu aktivite doğum için beni fizikui olarak daha güçlü hale getirdi'' diye konuştu.
     Dilşad Kaya, hipnoz ile doğumu anne adaylarına tavsiye ettiğini, bu yöntemin, kişinin gebeliğin tam olarak tadını almasını sağladığını sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA