• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğu Çin Denizinde soğuk rüzgarlar
29 Kasım 2013 Cuma 10:44

Doğu Çin Denizi'nde soğuk rüzgarlar

Japonya ve Güney Kore uçaklarının Çin'in hava tanımlama sahasına girmesinin ardından Doğu Çin Denizi'ne Çin de savaş uçaklarının yanı sıra ilk uçak gemisini yolladı.
Japonya ve Güney Kore uçaklarının, Çin'in bilgisi olmadan hava tanımlama sahasına girdiği ve Çin'in de bölgeye savaş uçakları yollayarak karşılık verdiği bildirildi.
 
Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Çin, hava savunma sahamızda diğer ülkelerin uçaklarına dair kapsamlı tanımlama, denetim ve kontrolünü sürdürüyor" ifadesi kullanıldı.
 
Çin Hava Kuvvetleri Sözcüsü Şın Cinkı, C-11 ve S-30 savaş uçakları ile hava tanımlama sahasında olağan devriye uçuşları yaptıklarını ve bölgede uçuş faaliyeti gösteren hedefleri gözetleme görevini yürüttüklerini duyurdu.
 
Hava tanımlama sahasına giren farklı derecede tehdit ve hedeflere, farklı ölçülerde tedbir alacaklarını belirten Şın, "Sürekli denetim ve devriye uçuşları yaparak hava güvenliğimizi kesinlikle sağlayacağız" diye konuştu.
 
Japonya ve Güney Kore, Pekin'e bilgi verilmeksizin, Çin'in Doğu Çin Denizi'nde kurduğu hava tanımlama sahasına girdiklerini açıklamıştı.
 
Çin'in geçen hafta kurduğunu açıkladığı hava savunma ve tanımlama sahası, Pekin ve Tokyo'nun ihtilaflı olduğu Diaoyü adalarını da içine alıyor.
 
Ayrıca, sahanın içinde Güney Kore'nin de hak iddia ettiği kayalıklar bulunuyor. Çin, hava savunma ve tanımlama sahasını kurduğunda, sahanın "tamamen haklı ve meşru" olduğunu açıklamış ancak bölge ülkeleri tarafından kınanmıştı.
 
ABD, sahanın kurulmasının ardından bölgeye iki adet silahsız B-52 bombardıman uçağı göndermişti.
 
Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se de yaptığı açıklamada, Çin'in bu hamlesini hali hazırda nazik olan bölgesel durumla başa çıkmayı daha zor hale getirdiğini kaydetmişti.
 
Çin'in ilk uçak gemisi de bölgede
 
Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning'in, ülkenin kuzeyindeki Çingdao limanından Haynan eyaletinin Sanya kentindeki askeri limana vardığı ve seferin ABD ile Japonya donanma kuvvetlerine ait gemilerce izlendiği bildirildi.
 
Liaoning, Çin Donanması'na ait iki hava savunma destroyeri ve iki füze firkateyni eşliğinde salı günü ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinin Çingdao kentindeki askeri limandan ayrılmıştı.
 
Ülkenin ilk uçak gemisi muharebe grubunu oluşturduğu vurgulanan filonun, kısa ve uzun mesafeli hava savunma gücü ile denizaltı savunma misyonlarını temsil ettiği belirtilmişti.
 
Ukrayna’dan alınan ve Türkiye’de Boğazlardan geçişi büyük ses getiren, eski adıyla "Varyag" olan uçak gemisi, geçen yılın Eylül ayında Çin donanmasının en büyük müteahhit şirketi Çin Gemi İnşa Sanayi Kuruluşu tarafından ülkenin kuzeydoğu liman kenti Dalien’de törenle donanmaya teslim edilmişti.
 
 ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, Hindistan, Tayland ve Brezilya’nın ardından uçak gemisine sahip olan 10. ülke konumunda olan Çin, Liaoning'in barışçıl amaçlarla kullanılacağını savunuyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA