• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğru Kiloyla İdeal Sağlık projesi tanıtıldı
23 Mayıs 2011 Pazartesi 17:11

Doğru Kiloyla İdeal Sağlık projesi tanıtıldı

Selçuklu Belediyesi ve Akademi Hastanesi ile birlikte gerçekleştirilecek olan Doğru Kilo ile İdeal Sağlık projesi konusunda kamuoyunu bilgilendirme amaçlı basın toplantısı yapıldı.
Sağlık Bakanlığının “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” içerikli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Selçuklu Belediyesi ve Akademi Hastanesi, bakanlığın programına destek amacıyla  “Doğru Kiloyla İdeal Sağlık” projesi başlattı.
 
Proje hakkında bilgi veren Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Doğru Kiloyla İdeal Sağlık projesi” ile toplumu bilinçlendirme, doğru beslenme ve spor yapma alışkanlıklarının kazandırılması yönünden önemli bir hizmetin yerine getirildiğini ifade etti. Projenin 10 hafta süreceğini ve her hafta pazartesi günleri saat 11:00’ de Alaaddin Konferans Salonunda yapılacağını ifade eden Başkan Altay, “Selçuklu’da yaşayan hemşehrilerimizin sağlıklı ortamlarda sportif amaçlı etkinlik yapabilecek imkanları sunuyoruz. Bu amaçla 5 spor merkezinin temelini attık, 5 spor merkezinin de planlamasını yaptık. Spor okullarımızı daha aktif hale getirdik. Parklarımızda yürüyüş alanları oluşturduk ve fitnes aletleri yerleştirdik. Akademi Hastanesi ile birlikte düzenlediğimiz “Doğru kilo ile ideal sağlık” projesine ait  eğitim seminerlerine tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum” dedi.
 
Türkiye’nin nüfusunun yüzde 66’sının obezite tehlikesi altında olduğunu ifade eden Uzman Doktor Mehmet Portakal’da konuşmasında, gerekli önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki 10 yıl içinde toplumun büyük bir kısmının obez olmasının beklendiğine dikkat çekti. Obezitenin erkeklerde de hızlı şekilde artmaya başladığını ifade eden Portakal, “Kadınlarda Obezite 12 yıl içinde yüzde 34 artarak yüzde 44 seviyesine çıktı. Erkeklerde ise yüzde 13 olan oran 12 yıl sonra yüzde 107 artarak yüzde 27’ye yükselmiştir. En obez il Adana olurken bu ili Gaziantep, İstanbul, Samsun, Ankara ve Konya takip Ediyor” dedi.
 
Minimum hastalık riski, maksimum sağlık prensibinden hareketle yola çıktıklarını ifade eden Operatör Doktor Esat Mehmet Arslan’da konuşmasında, “Ülkemizde her 3 kişiden ikisinin obez olduğu bilinmektedir. Obez insanlarda ise diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıkları sık görülmektedir. Obezite ile mücadelede harcanan para ve vakit kesinlikle boşa gitmeyecektir. Çünkü bireyleri ideal kiloya ulaşan bir toplumda sağlık harcamaları da ilaç kullanımı da azalacak, iş gücü kaybı önlenecektir. Obezite ile mücadele, özel ya da resmi her kurumun üstlenmesi gereken sosyal sorumluluk projesidir. Bu projeye destek veren Selçuklu Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA