• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğru bilgi güçtür
11 Ekim 2012 Perşembe 14:42

'Doğru bilgi güçtür'

Konya'daki kamu kurum ve kuruluşlar ile 31 ilçe kaymakamlığının ürettiği veriler, Konya İl İstatistik Sistemi (KONİLİS) isimli internet tabanlı yazılımla kullanıcıların hizmetine sunuldu.
 Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, bir otelde düzenlenen sistemin tanıtım programında, kamu yönetiminde, ''bütçe, nitelikli bilgi ihtiyacı ve stratejik akıl yürütme'' kavramlarının altını çizdiklerini belirtti. 
Doğan, ''Sistemin ana esası bir ilde kamu hizmeti üreten bütün birimlerin katkı verebileceği veri tabanı hazırlamak ve bu veri tabanında çeşitli yazılımların da desteği alınarak ortaya nitelikli veriler çıkartmak'' diye konuştu. 
-Doğru bilgi güçtür- 
 ''Bir yerde doğru hazırlanmış bilgi varsa o daima güçtür'' diyen Doğan, şöyle devam etti: 
 ''Bilgi gücü, insanlara çeşitli açılardan faydalı olabilir. Bunun için öncelikli olarak kamu görevlilerine sorumluluk düşüyor. Kamu görevlilerinin, bulunduğu alanı, yaptığı hizmetlerini doğru tariflemesi lazım. Kendini kamuya hizmet vermeye görevli saymış birimlerin bir piyasa aktörü gibi düşünerek, 'ben şu hizmetleri veriyorum ve bu bilgileri öğrenmek, başka aktörlerin Konya ile olan ilişkisini yeniden kurgulamasına sebep olur' diye meseleye bakması lazım. O zaman o bilgiye ihtiyacı olan kişinin duruma bakış açısı değişir.'' 
Sistemin Konya'nın marka değerine katkı sağlayacağını dile getiren Doğan, ''Bu proje Türkiye'de bu ölçekte bir ilktir. Böyle bir yazılımın kamu hizmetinde kullanılması açısından da dünyada bir ilktir'' dedi. 
 Sistemden faydalanmak isteyenler, www.konilis.gov.tr adresinden veri ve analizlere ulaşabiliyor.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA