• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğan Medyasının Uygur yalanları
13 Temmuz 2009 Pazartesi 21:37

Doğan Medyası'nın Uygur yalanları

Rabia Kadirin Yalova'da yaptığı konuşma sonrası vize alamadığını yazan Milliyet'in iki ayrı liderle ilgili haberleri karıştırdığı ortaya çıktı.
Rabia'yı Yalova Konuşması Yaktı" başlığı ile Rabia Kadir'in Yalova'da yaptığı konuşma sonrası vize alamadığını yazan Milliyet'in iki ayrı liderle ilgili haberleri karıştırdığı ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinde 12.07.2009 tarihinde "Rabia'yı Yalova Konuşması Yaktı" başlığıyla yayınlanan bir yazıda "Uygur Türklerinin ABD'de sürgünde yaşayan kadın lideri Rabia Kadir'in 2006'da Yalova'da yaptığı konuşmanın ardından Pekin yönetiminin tepkisi üzerine Türkiye'den vize alamadığı ortaya çıktı" denilmiştir. Ancak aynı gün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söz konusu iddianın gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulmuştur. Başbakanın da iddia ettiği üzere, Kadir 1990'lı yıllarda iş kadını sıfatıyla Türkiye'ye giriş yapmıştır.

Milliyet gazetesinin yanlış bilgilere dayalı haberi aslında bir başka Uygur lider hakkında 2005 tarihinde yazılı basında yer alan bir haberin kopyasıdır. Milliyet gazetesinde sözü edilen olay yurtdışında yaşayan ve yine Çin'in kara listesinde ismi geçen bir başka Uygur liderle ilgili idi. Bu şahıs 2004'te ABD tarafından kurulan "Sürgünde Doğu Türkistan Hükümetinin" Cumhurbaşkanı Ahmet İgemberdi'den başkası değildi.

Yeni Şafak gazetesinde 07.13.2005 tarihinde yer alan habere göre, "Sürgündeki Doğu Türkistan Cumhurbaşkanı Ahmet İgemberdi, Avustralya'dan uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'ndan önce geri çevrildi. Fenalık geçiren İgemberdi, Ankara'dan izin çıkması üzerine Türkiye'ye alındı. Yalova Kültür Merkezi'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen İgemberdi'ye, Dışişleri Bakanlığı'nın yazısı gerekçe gösterilerek ülkeye alınmayacağı bildirildi. Bunun üzerine İgemberdi, 21 saatlik yolculuğun da verdiği yorgunlukla fenalaştı. Havalimanında tedavi altına alınan İgemberdi, geldiği uçakla Avustralya'ya geri gönderilemedi. 'Sorunlu yolcular odası'na alınan İgemberdi'nin Türkiye'ye girişine, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen bir yazı ile izin verildi. İgemberdi, duyduğu üzüntüyü, 'Türkiye bizim memleketimiz. Ben Türkiye için suç işleyen biri değilim. Sadece Doğu Türkistan halkı için hizmet ettim. Halkımın demokrasisi için Çin'de 10 seneden fazla hapis yattım. 6 sene sürgün oldum' sözleriyle dile getirdi. Geçen cumartesi Münih'ten İstanbul'a gelen Sürgündeki Doğu Türkistan'ın Başbakanı Enver Yusuf Turani de Türkiye'ye sokulmamıştı. 1949'dan beri Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistanlılar, 2004'te Washington'da 'Sürgünde Doğu Türkistan Hükümeti'ni kurmuştu. (2005-07-13 Yeni Şafak denilmektedir.

Haberden de anlaşılacağı üzere vize engeli, Yalova'daki bir toplantı ve havaalanında kalp krizi geçirme olayı Rabia Kadir'le ilgili Milliyet gazetesinde çıkan haberin aynısıdır.

Yine aynı medya kurumuna ait Hürriyet gazetesinde 12.07.2009 tarihinde Rabia Kadir'le ilgili bir haber yayınlanmıştır. Haberde "ABD Kongresi üyeleri Çin'in Uygur halkına şiddet içeren tutumunu çok sert eleştirdiler. Demokratik Parti'den Delahunt, 'Uygur Ana' diye tanınan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir'in Nobel Barış ödüllü olduğunu hatırlatarak, "Çin bu kadına çamur atmaktan vazgeçmelidir" dedi. Cumhuriyetçi üye Rohrabacher da, "Pekin soykırımla suçlanacak" diye konuştu" denilmiştir. Ancak Rabia Kadir Nobel Barış ödülüne aday gösterilmesine rağmen, bu ödülü alamamıştır. Bu yanlış bilginin gazeteye haberi servis eden ajansa mı, yoksa yine gazeteye mi ait olduğu belli değil.

Uygur lider Kadir 3 Mart 2006 tarihinde Sabah gazetesine verdiği demecinde Nobel Barış ödülünü Çin sömürgesi altında ezilen Uygur halkı adına almak istediğini ifade etmiştir. Bilindiği üzere 2006'da Nobel Barış Ödülü Muhammad Yunus'a (Bangladeş) verilmiştir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA