• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğal gazın gelmesi bekleniyor
19 Ekim 2012 Cuma 17:22

Doğal gazın gelmesi bekleniyor

Türkiyenin sınırları itibariyle en büyük milli park sahasına sahip Konyanın Beyşehir İlçesinde çevre kirliliğine karşı doğalgaz kullanımının büyük önem taşıdığı bildirildi.
Türkiye’nin sınırları itibariyle en büyük milli park sahasına sahip Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde çevre kirliliğine karşı doğalgaz kullanımının büyük önem taşıdığı bildirildi.
Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, Türkiye’nin en büyük doğal su gölünün olduğu Beyşehir’de aynı zamanda 88 bin 750 hektarlık alanıyla en büyük milli park sahasının yer aldığını hatırlatarak, “Türkiye’nin en geniş milli parkına sahip Beyşehir’de hala doğalgaz kullanılmıyor olmasını anlamakta güçlük çekmekteyiz” dedi. Yakın çevresindeki ilçelerde doğalgaz olmasına ve doğalgaz petrol hattı ilçe sınırlarına kadar girmesine karşın Beyşehir kent merkezinin bundan istifade edememesinin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Tan, “Doğalgaz boru hattı şehir merkezimize 15 kilometre mesafesine kadar gelmişken, hala yöre halkının bundan mahrum kalması anlaşılır bir şey değildir” dedi.
Yeşil örtüsü, gölü ve zengin doğası ön plana çıkan Beyşehir’de halkın uzun yıllardır doğalgaza kavuşacağı günleri beklediğini kaydeden Tan, kış döneminin yaklaşması ile birlikte yeniden bu konunun ilçenin gündemine geldiğini belirtti. Beyşehir’de yaşayan vatandaşların kendilerine doğalgaz konusunun yeniden gündeme getirilmesini ve bu konuda gerekirse imza kampanyası toplanmasını istediklerini aktaran Tan, “Kış aylarında ilçe merkezinde kömürlü soba kullanımı ve kaloriferli kazanların yakılmaya başlanmasının ardından son yıllarda müthiş bir kirlilik yaşanıyor. Halkımız özellikle kent merkezinde akşam saatlerinde şehrin üzerine adeta bir duman çökmesinden dolayı nefes almakta zorluk çekiyor, ciddi bir rahatsızlık yaşıyor. Hanımlarımız evlerinin havalanması için bile kapısını, penceresini açamıyor, insanlar sokağa çıkmaktan çekiniyor. Hava kirliliği kış aylarında had safhaya ulaşıyor. Doğalgaz gelmiş olsa, bu sıkıntılar ortadan kalkacak, hem de halkımız bunun konforundan ekonomik yönlerinden istifade etmiş olacak” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA