• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğacı gençlerden kaçak avcılara tepki
22 Nisan 2016 Cuma 10:33

Doğacı gençlerden kaçak avcılara tepki

Muş’taki doğacı gençler, nesli tehdit altında olan telli turna ve toy kuşlarının geçiş ve konaklama bölgelerini inceleyerek, kaçak avcılara tepki gösterdiler.

Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı ve Hasköy ilçesine bağlı Umurca köylerinde nesli tehdit altında olan kuşların geçiş noktalarını inceleyen Telli Turna Doğa Derneği üyeleri, kaçak avcıların bölgede avlanmasına tepki gösterdiler. Tek amaçlarının nesli tehdit altında olan kuşların korunması ve doğa dengesinin bozulmaması olduğunu belirten dernek üyeleri, sürekli bölgede incelemelerde bulunmaya devam edeceklerini söylediler.

Özellikle göçmen kuşların güz ve bahar dönemlerinde sürekli kullandıkları bölgeleri inceleyerek farkındalık için tabelalar diktiklerini belirten Telli Turna Doğa Derneği Başkanı Kasım Avcı, son yıllarda kaçak avcı tehditlerinin arttığını söyledi. Nesli tehdit altında olan kuşların kullandığı bölge ile ilgili bilgi veren Avcı, “Telli Turna Doğa Derneği olarak bugün ki çalışmamızda da Muş’un Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı mevkisin de bir çalışma yaptık. Sazlıkbaşı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük sazlıklardan biri, Bitlis sınırına kadar dayanıyor, büyük ve geniş bir alan. Özellikle de göçmen kuşların güz ve bahar dönemlerinde sürekli uğradıkları ve güvenli olarak hissettikleri ve birçok türün kuluçka yaptığı, yaz dönemini geçirdiği önemli bir bölge. Bu gölge yine bir takım tehditler altında. Özellikle son dönemlerde pek rastlanılmayan sazlıkların yakılmasıyla alakalı bir tehdit vardı. Son yıllarda artık o yok, fakat avcılık tehditti var. Koruma bölgesi olduğu halde avcılık faaliyetleri hem kuluçka dönemlerinde hem yaz hem de güz dönemlerinde rastlıyoruz. Avcılara da rastlıyoruz. Bir örnekte işte fişekler var. Bugün hava rüzgarlı olmasından dolayı avcılara rastlamadık. Fakat büyük ihtimalle yine gelecekler. Tüm bu olumsuz gidişata karşı yine çevre köylerden, civarda yaşayan insanlardan da destek var. Birde doğacı arkadaşlarla sürekli bu bölgeyi de rutin olarak kontrol edeceğiz. Telli turnaların, toy kuşlarının yine bunlara bağlı olarak nesli tehdit altında olan ve bölgede bulunan türlerin korunması için saha çalışmalarımızı 2016 yılında devam ettireceğiz. Yine bu bölgede iki tane tabelamız var. İki giriş bölgesi var, o tabelaları dikip bölgenin önemine dikkat çekmeye çalışacağız” dedi.

“KAÇAK AVCILARIN BOŞ KOVANLARINI TOPLADILAR”
Avcılara ait boş kovanları göstererek bölge halkının bu konuda duyarlı olması gerektiğini ifade eden dernek üyesi Hilal Varlık ise, “Bugün Korkut ilçesindeyiz. Alan çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yalnız dikkatimizi çeken bir şey oldu; avcılar burada yine avcılığa başlamışlar, bunlarda delilleri. Yani üzücü bir durum aslında bunların olması, demek ki yeterli çalışmalar yapmıyoruz. Ama bu konuda avcılara gerçekten büyük iş düşüyor, yüzde 90’nı onlara bağlı, çünkü korsan avcılık yapıyorlar ve bu da nesli tükenmekte olan canlılara büyük zarar veriyor. Ne yazık ki bu çok üzücü bir durum, inşallah çalışmalarımız bir yarar sağlar. Bizim temennimiz bu yönde” diye konuştu.

Bölgeyi sürekli ziyaret ettiklerini kaydeden dernek üyesi Hamdullah Kardaş, “Telli Turna Doğa Derneği olarak biz nesli tükenmekte olan telli turna ve toy kuşlarının geçiş güzergahını inceledik. Biz buralara tabela bıraktık, gelip zaman zaman tabelalarımızı kontrol ediyoruz. Ancak burada kaçak avlanan avcıları görmesek de boş kovanları gördük, bu da tabi bizi üzdü. Biz isteriz ki bu soyu tükenmekte olan kuşları hep beraber koruyalım ve insanları bilinçlendirelim, bu kuşlara sahip çıkalım. Herkesin bize destek olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Avcıların daha fazla bilgilendirilmesi ve bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurgulayan dernek üyesi Ceren Bozkurt ise, “Nesli tükenmekte olan telli turna ve toy kuşları için doğaya çıktık. Daha önce tabela dikmiştik, bu tabelaları da çoğaltmayı düşünüyoruz. Avcıları daha çok bilgilendirmeyi istiyoruz. Çünkü avcılar bu konuda duyarlı olmalı, çok dikkat etmeli. Çalışmalarımıza da devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA