• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dizilerin sonunu merak eden kitap alıyor
04 Nisan 2010 Pazar 09:47

Dizilerin sonunu merak eden kitap alıyor

Türk Edebiyatına damga vurmuş önemli eserlerin dizilere konu olması, bu eserlere ilgiyi arttırdı.
Türk Edebiyatı’na damga vurmuş önemli eserlerin dizilere konu olması, bu eserlere ilgiyi arttırdı. Dizilerin sonunu merak eden izleyiciler, meraklarını bu kitapları okuyarak gideriyor. Konya Rampalı Çarşı’da ki kitapçılar dizilere konu olan kitaplara dizilerden önce ilginin olmadığını fakat dizilerden sonra ise yılda 3-4 adet satılan bir kitabın, şimdi haftada 5 adet satıldığını söylediler.
 
Konya’da ekonomik kitap çarşısı  olarak da nitelendirilen Rampalı Çarşı kitapçıları Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip Hanımın Çiftçiliği, Aşk-ı Memnu, Kavak Yelleri, Yaprak Dökümü gibi romanlara ilginin büyük olduğunu kaydettiler.
 
Rampalı Çarşı’da kitapçılık yapan Emre Karan, en çok ders kitapları ve dizilere konu olan romanları sattıklarını belirterek, diğer kitap türlerine ise ilginin az olmasından yakındı. 
Genelde dizilere konu olan kitaplara en çok ilgiyi gençlerin gösterdiğini dile getiren Karan, “Ne yazık ki Türkiye ve Konya’da kitaba ilgi az. Bazı romanların dizilere konu olması ile beraber satış patlaması oldu. Bu roman türlerinden en çok sattıklarımız ise,  Hanımın Çiftçiliği, Aşk-ı Memnu, Kavak Yelleri, Yaprak Dökümü kitaplarıdır. 10 yıldır bu işi yapıyorum ve önceden yılda bu romanlardaki satışımız yılda 4 taneyi geçmiyordu. Ama bu kitapların dizilerde boy göstermesi ile beraber artık haftada en az 5 tane satıyoruz. Bu durum ne kadar bizim satışlarımızı arttırsa da aslında üzerinde düşünülmesi gerekilen bir durum. Türk Edebiyat Tarihi’nde önemli bir yere sahip bu eserlerin ismi ne yazık ki sadece diziler ile duyuruluyor. Zaten dizilerde de kitapların konusu saptırılıyor. Tam olarak izleyiciye aktarılmıyor. Edebiyat adına çok önemli eserler var ama onlara ilgi yok denecek kadar az. Biz ne kadar müşterilerimize önersek de müşteri tercihini dizilere konu olan kitaplardan yana kullanıyor” dedi.
 
Müşteri gruplarının yüzde 70’lik bir bölümünü üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu da söyleyen Karan, Konya’da gelecek eğitim döneminde açılacak olan iki üniversite ile beraber kitap satış oranlarının daha çok artacağını belirtti.
 
Karan, “Genel olarak müşterilerimiz üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Eğer üniversite olmaz ise işlerimiz durma noktasına gelir. Üniversite öğrencileri de en çok ders kitapları satın alıyor. Önümüzdeki eğitim döneminde Konya’ya iki tane özel üniversitenin açılacağı haberi bizi son derece mutlu etti. Çünkü öğrencinin satışlarımıza büyük etkisi var. Rampalı Çarşı kitapçılarının ayakta kalmasını sağlayan üniversite öğrencileridir. Hem öğretim görevlilerine hem de öğrencilere kitap satışı yapmaktayız. Ayrıca maddi durumu kötü olan öğrenciler için ise Konya’da ilk defa bizim uygulamaya koyduğumuz bir sistem var. Bizden bir defa kitap alan öğrenci isterse bize üye oluyor ve iş yerimizi bir kütüphane gibi kullanabiliyor. Kitabı bir buçuk liraya 30 günlük süre ile öğrencilerimize kiralıyoruz. Bu uygulama öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü ve onlara da büyük fayda sağladığını düşünüyorum” diye konuştu.
 
Ayrıca kitap fiyatlarını  da müşterilerinin çok pahalı bulduğunu söyleyen Karan, yayıncıların bir anlaşma içine girerek okumayı arttırma adına kitap fiyatlarını  düşürmelerini istedi ve bununda korsan basımın önüne geçeceğinin altını çizdi. 
 
Salih Köprülü
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA