• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diziler diplomasi aygıtı haline geldi
15 Şubat 2011 Salı 11:26

'Diziler diplomasi aygıtı haline geldi'

Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, son zamanlarda Türk dizilerinin bazı içerik sorunları olsa da kaliteli yapımlar olarak kendisini göstermeye başladığını, dizilerin artık diplomasi aygıtı haline geldiğini..
     Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, son zamanlarda Türk dizilerinin bazı içerik sorunları olsa da kaliteli yapımlar olarak kendisini göstermeye başladığını, dizilerin artık diplomasi aygıtı haline geldiğini söyledi.
     Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dış politikada ve ekonomideki başarıların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos Zirvesi'ndeki çıkışı ile Mavi Marmara olayının Türkiye'ye ilginin artmasına neden olduğunu belirtti.
     Türkiye'de kaliteli yapımların da sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Yerlikaya, tüm bu gelişmelerin dünyada Türk dizilerine rağbeti de önemli ölçüde artırdığını bildirdi.
     Yerlikaya, bugün Kurtlar Vadisi, Yaprak Dökümü, Acı Hayat, Ezo Gelin, Ekmek Teknesi, Geniş Zamanlar, Annem gibi 60'ı aşkın yerli dizinin yurt dışında yayınlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Son zamanlarda Türk dizileri her ne kadar bazı içerik sorunları olsa da kaliteli yapımlar olarak kendisini göstermeye başladı. Türkiye'nin dış itibarının artması ve ekonomisinin diğer ülkeler krizle boğuşurken sağlam yapıya kavuşması, yapımların kalitesinin de artması ile birleşince Türk dizileri dış dünyada adeta satış patlaması yaşadı. Bugün başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Balkanlar, Kafkasya ve Avrupa'daki 20'den fazla ülkede Türk dizileri yayınlanıyor. Diziler artık diplomasi aygıtı haline geldi. Dizi ve filmler ülkelerin tanıtımı açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Bugün sinema sektörünü elinde tutan ABD, bu yapımları sayesinde ülkesinin en iyi tanıtımını yapan ülkelerden biri konumunda. Bu nedenle yurt dışında Türk dizilerine ilginin artması yapımcılara ülkenin olumlu yönde tanıtımı açısından önemli bir sorumluluğu beraberinde getirmiştir.''
    
     -''YAPIMCILAR, ÜLKEMİZİN İMAJINI ZEDELEYECEK İÇERİKLERDEN KAÇINMALI''-
    
     Yapımcıların, yapacakları dizilerle Türkiye'nin tarihi eserlerini, kültürel değerlerini ve turizm imkanlarını dünyaya en güzel şekilde tanıtmaya gayret etmesi gerektiğini dile getiren Yerlikaya, Türk mallarının ve Türk dizilerinin dış dünyada rağbet görmesinin, sadece ekonomik olarak değil, kültürel olarak da ülkemizin tanıtılmasına vesile olacağını bildirdi.
     Yerlikaya, yapımcıların ülkemizin itibarını sarsacak, imajını zedeleyecek, tanıtımını olumsuz yönde etkileyecek her türlü olumsuz içerikten kaçınması gerektiğini dile getirdi.
     Bugün Arap ülkeleri ve dünyanın diğer ülkelerine pazarlanan bazı yerli yapım dizilerin içeriğinde önemli sorunlar olduğunu anlatan Yerlikaya, yerli dizilerin bazılarının şiddet ve müstehcenlik içerdiğini, dolayısıyla bu içerikteki dizilerin Türkiye'nin olumsuz yönde tanıtılmasına da sebep olabildiğini bildirdi.
     Bugün Türkiye'nin dünya genelindeki itibarının artmasından faydalanmak isteyen Çinli firmaların kendi ürünlerine Türk malı damgası vurarak piyasaya sürdüğü yönünde haberler çıktığını anımsatan Yerlikaya, ''Yerli yapımcılar da Türkiye'nin itibarını ve tanıtımını zedeleyecek kalitesiz yapımlar üretmemeli. Şiddet ve müstehcen içerikli, kültürümüzü, tarihimizi ve insanımızı yanlış aksettiren imajımızı zedeleyen kötü gösteren dizilerden kaçınmalı'' diye konuştu.
     Yerlikaya, dizi yapımcılarının nicelik ve nitelik olarak kaliteyi artırmaya çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • 250 mahalle bekçisi aranıyor
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA