• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakırın gözü Gülde!
27 Aralık 2010 Pazartesi 11:08

Diyarbakır'ın gözü Gül'de!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'demokratik özerklik' ve 'iki dilli yaşam' tartışmalarının gölgesinde Diyarbakır'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'demokratik özerklik' ve 'iki dilli yaşam' tartışmalarının gölgesinde Diyarbakır'a gidiyor. Tüm dikkatler Gül'ün burada vereceği mesajlara ve karşılama törenlerinde iki dilli pankartlar açılıp açılmayacağına odaklandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu hafta perşembe günü başlayacak Diyarbakır gezisi iki gün sürecek. Gül'ün Valilik ve Garnizon Komutanlığı'nın yanı sıra BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etmesi de bekleniyor. Kritik gezi öncesi AKŞAM'a konuşan taraflar çeşitli görüşler öne sürdü. İşte Diyarbakırlı siyasetcilerden öneriler:

DİYARBAKIRLILAR MUTLU OLUR

Aysel Tuğluk (DTK Eşbaşkanı): Cumhurbaşkanı'nın Diyarbakır'da Kürtçe ve Türkçe pankartlarla karşılanması hoş olur. Biz DTK olarak özel bir karşılama hazırlamadık. Ama kimi sivil toplum örgütleri Kürtçe pankartlar açabilir, bunda bir mahsur da görmüyorum.

Sayın Gül, iki dilli pankartlarla karşılanırsa, rahatsızlık duymak yerine olumlu yaklaşım göstermelidir. Hatta birkaç cümle de olsa Kürtçe konuşarak olumlu bir jest yaparsa Diyarbakırlıları mutlu eder. Bu yüzyıl, artık dil yasağı gibi bir ayıbı taşıyamaz.

Toplumsal realite yok sayılamaz. Sayın Gül'ün Kürtçe konuşması, anadilin yasaklanması ayıbından kurtulma sürecinde son derece anlamlı olacaktır. Demokratik hakların tanınması için sadece Cumhurbaşkanı'na değil, Başbakan'a, hatta MHP'ye bile önemli görevler düşmektedir.

'Şimdi zamanı dağil' demenin bir anlamı yok. Anadil yasağının bir hata olduğunu kabul etmek ve çözümü için somut adım atmak bir erdemdir, demokrat olmanın asgari gereğidir.

'Parti olarak hazırlık yapmadık'

NİJAD Yaruk (BDP Diyarbakır İl Başkanı): Sayın Cumhurbaşkanı'nın Diyarbakır ziyaretinde iki dilli karşılama konusunda parti olarak hazırlığımız yok. Ancak ziyaretin doğal akışı içinde Kürtçe pankartlar ortaya çıkarsa, sürpriz olmamalı, doğal karşılanmalı. Diyarbakır'da iki dilli yaşam zaten hayata geçirildi. Bu topraklarda Kürtçe konuşan yaklaşık 20 milyon insan var.

'Kürtçe pankart çok yanlış olur'

Mehmet Baki Aksoy (AK Parti Diyarbakır İl Başkanı): Bölgeye yönelik tartışmaların tırmandığı bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanı'nın Kürtçe pankartlarla karşılanması yanlış anlamalara sebep olur. Muhtemelen diğer cenah iki dilli pankartlar düşünebilir. Ama biz bunu yapmayacağız. Bir devlet başkanının gelmesi, ilimize verdiği önemi gösteriyor.

GÜL DAHA ÖNCE 'NORŞİN' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8 Ağustos 2009'da Bitlis'e giderken Güroymak ilçesinden geçmiş ve halkı selamlamıştı. Gül, Bitlis'te Güroymak'tan bahsederken, 'Yolda Norşin'de büyük kalabalık gördüm. İnsanlarla konuştum, sevgiyi gördüm' diyerek, ilçenin Kürtçe ismini söylemişti. Muhalefetten tepki gören hamlenin ardından eski yer isimleri gündeme gelmişti.

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA