• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakırdaki saldırıda müebbet kararı
10 Kasım 2011 Perşembe 21:02

Diyarbakır'daki saldırıda müebbet kararı

2008'de Diyarbakır'daki askeri servis aracına yönelik saldırı davasında şok gelişme...
Diyarbakır'da 3 Ocak 2008'de askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen ve aralarında AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın oğlu Eren Şahin'in de bulunduğu 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümü, 68 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık Erdal Polat hakkındaki karar onandı.
    
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla yargılanan sanık Erdal Polat'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 12 sanıkla ilgili dosyada incelemesini tamamladı.
    
9. Ceza Dairesi kararında, sanık Erdal Polat'ın şehir merkezinde insanların çokça bulunduğu işlek bir caddede, hedeflediği askeri servis otobüsünün geçtiği sırada, bomba yüklü aracı uzaktan kumandayla patlatarak, aracın yakınında bulunan 7 kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlattı.
    
     -''Doğrudan kastla hareket edilmiştir''-
    
     İnsanların yoğun olarak bulunduğu bir caddede böylesine güçlü bir bombanın patlaması halinde çevredeki insanların da öleceği sonucunun muhakkak olduğu ve bu durumda doğrudan kastla hareket ettiğinin kabul edildiği kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi:
     ''Sanık Erdal Polat'ın üyesi bulunduğu silahlı terör örgütünün, devletin birliğini bozma ve ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırma amacına yönelik olarak vahamet arz eden olayları gerçekleştirdiği, sanığın sübutu kabul olunan eylemlerinin amaç suçun işlenmesi doğrultusundaki örgütsel bağlılık ile ülke genelindeki organik bütünlüğüne nazaran, amacı gerçekleştirme tehlikesi yaratabilecek nitelikle olduğu belirlenmiştir. Diğer sanıklar Murat Polat, Ayhan Turgut, Mencile Polat, Mehdin Polat ve Zeki Polat'ın ise silahlı terör örgütüne yardım suçunu işledikleri kabul olunmuştur. Bütün sanıkların savunmaları inandırıcı gerekçelerle reddedilmiş, incelenen dosya kapsamına göre verilen hükümde eleştiri ve düzeltme nedeni dışında bir isabetsizlik görülmemiştir.''
    
     -Karar-
    
     Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, kararında, sanık Erdal Polat'ın TCK'nın ''Devletin birliğini ve bütünlüğü bozmak'' suçunu içeren 302/1. maddesi uyarınca bir, köy korucusunun şehit edilmesi suçundan bir ve TCK'nın ''Tasarlayarak adam öldürmek'' suçunu kapsayan 82/1. maddesi uyarınca da 7 kez olmak üzere toplam 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.
    
Mahkeme ayrıca sanık Polat'ın, ''Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs'', ''Mala zarar vermek'', ''Patlayıcı madde taşımak, bulundurmak ve nakletmek'' ve ''Ruhsatsız silah bulundurmak'' suçlarından da toplam 75 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.
    
Çoğunluğu sanık Erdal Polat'ın yakınları olan sanıklar Murat, Mencile, Mehdin ve Zeki Polat ile Ayhan Turgut'un ''Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanıklar İrfan, Fuat, Leyla ve Meryem Polat ile Celal Çelik ve Fırat Altan'ın ''atılı suçu işledikleri sabit olmadığından'' beraatlarını kararlaştırmıştı.
     Diyarbakır'da 3 Ocak 2008'de askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında düzenlenen saldırıda AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın oğlu Eren Şahin'in de bulunduğu 6'sı öğrenci 7 kişi ölmüş, 68 kişi de yaralanmıştı.
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA