• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Cezaevi utanç müzesi olsun
05 Eylül 2010 Pazar 05:24

Diyarbakır Cezaevi utanç müzesi olsun

Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin 'müzeye dönüştürülmesi' yönündeki taleplerine olumlu baktığını bildirdi.
Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin 'müzeye dönüştürülmesi' yönündeki taleplerine olumlu baktığını bildirdi. Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, Erdoğan'ın, İstasyon Meydanı'nda dün düzenlenen mitingde, Diyarbakır Cezaevi'nin yıkılacağını açıkladığını hatırlattı.

Diyarbakır Cezaevi'nin yıkılmasının, 12 Eylül sonrasında yaşanan vahşetlerin yıkılması anlamına geleceği görüşünü dile getiren Aktar, şöyle dedi: 'Bu konuyu aSayın Başbakan Erdoğan'a özel olarak söyledim, 'Diyarbakır Cezaevi'nin yıkılması, hafızamızın silinmesi anlamına gelir' dedim. 12 Eylülde yaşanan vahşetin gelecek kuşaklarca bilinmesi gerekir. Gelecek kuşakların, darbelerin ne kadar kötü olduğunu algılaması açısından da önemli olduğunu, bu nedenle oranın müze yapılmasında yarar olduğunu söyledim. Başbakan bu talebimizi değerlendireceklerini söyledi.'

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, 12 Eylül askeri müdahalesinin ardından Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamaların artık tüm dünya tarafından bilindiğini ifade ederek, 3The Times, 2008 yılında dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında Diyarbakır Cezaevi'ni de göstermişti. Gelecek nesillere darbelerin ne kadar kötü olduğunu ancak bu cezaevini müzeye dönüştürerek aktarabiliriz.'

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu da , "Anılardan, uygulamalarla kurtulmak gerekir. Geçmişteki kötü anıların bugün güzel uygulamalarla düzeltilmesi anılardan kurtuluştur ama bir taraftan da orada yaşanan dramları Türkiye'nin unutmaması gerekir' diye konuştu.

53 kişiye mezar oldu

Başbakan Erdoğan'ın yıkılacağını açıkladığı Diyarbakır Cezaevi'nde Genelkurmay verilerine göre 53 kişi öldü. İşkence görenlerden Bayram Bozyel kitabında 5. koğuşta yaşananları şöyle anlatmıştı: "Disko" denilen işkencehanede çırılçıplak Filistin askısına asılma, cinsel organından elektrik verilmesi, kalaslarla öldürülesiye dövülme, falakada yatırılma. Mahkumlar lağım çukurlarında yüzdürülmesi. Eğlence için canlı kurbağa, fare dışkısı ya da kusmuk yedirilimesi. Sidik içirilenler ve işkenceye dayanamayıp intihar edenler..."

Başbakan devletin şefkatini gösterdi

* Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşları Başbakan Erdoğan'ın İstasyon Meydanı'ndaki konuşmasını olumlu bulduğunu belirtti. Diyarbakır'da STK'ların görüşleri şöyle:

* Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar: Başbakanın Diyarbakır'daki konuşmasının üslubunu olumlu buldum. Yeni bir anayasa vaadi beklediğimiz ve talep ettiğimiz bir şeydi.

* Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Aladdin Korkutata: Başbakan Apê Musa, Ahmet Kaya, Şivan Perver vs gibi isimlerden bahsederek kısacası mağduriyetin beraber yaşandığını ve bu mağduriyete sebep olanların aynı zihniyete sahip insanların tarafından gerçekleştiğini kast etti. Bu yönüyle önemli bir mesaj verdi.

* Memur-Sen Diyarbakır Temsilcisi Yasin Yıldız: Aslında olması gereken bir konuşmaydı. Belki bölgeden bakıldığı zaman farklı beklentiler olabilir.

* Eğitim Bir Sen Kadın Komisyonu Başkanı Türkan Gürler: Aslında devletinde yapması gereken babalık görevi dediğimiz hepsine eşit mesafede yaklaşması ve eşit hakları vermesi dolaysıyla bunu yansıtıyor diye düşünüyorum.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA