• Konya22 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanetin Camiileri ve Diyanet TV

12 Mayıs 2009 19:16

Bardakoğlu, Diyanet olarak bir TV kanalı açmayı planladıklarını söylemiş. Çok isabetli bir karar almış, muhterem profesör. Geç kalınsa da, nasip Bardakoğlu başkana nasip imiş.

“Kiliselerin de TV’si var biz de kuracağız inşallah” diyen diyanet camiasına Tebrikler.

Bardakoğlu, “Bir din adamının kendi dinini yaymaya çalışması, kendi dinini tanıtması onun en doğal hakkıdır.”demiş. Biz yaymaktan vazgeçtik, dinini diyanetini bilmeyip, içlerindeki manevi eksiklikten bir sürü yabancı izm’lerin esiri olup siyahlara bürünen çocuklarımızı kurtaralım biz buna da razıyız.

Bir kurumun kendi insanına kendi dinini diyanetini öğretmesinden kim rahatsız olabilir. Adına ister ilahiyat, ister diyanet, ister tasavvuf ne denirse densin, maneviyat insani bir ihtiyaçtır, eğer doğru eller tarafından doldurulmaz ise, sonuç toplum için, kurulu düzen için hiç iyi netice vermeyecektir.

Bir gün Şile sırtlarında, şiddetli bir yağmur yağarken,10 metre ilerdeki yere gidemeyip yağmurun dinmesini beklediğimiz bir vakit, yanımızda bizimle birlikte bekleyen ateist bir arkadaşımız, kendi kendine,”bu yağmur damlaları bunca şiddetine rağmen, tane tane düşüyor, bunda bir hikmet var” deyip, yağmurun dinmesi ile eski düşüncelerini terk edip, yeni bir dünya ile tanıştığına ben şahit olmuştum. İmanın ne zaman nerde kime ne şekilde gelip gideceğini kimse garanti edemez. Sağlam bilgi ile dolu bir iman, kolay kolay sekteye uğramaz. Diyanet bu sağlam bilgiyi ehil eller vasıtasıyla verecektir.

Camilerin işlevselliği üzerine çok yazılmış çizilmişken, bir iki kelamda biz edelim.

Haddinden fazla camii var ama cemaatsiz, içi boş, donuk, soğuk. Ramazan mevsiminde teravihler, diğer zamanlarda cumalarda olmasa adeta ölü bir mabedi andırmakta camiler. İhtiyarlar müdavim iken gençler camiye soğuklar. Camii hocaları, imamları, müezzinleri, camiin kanaat önderleri, aile reisleri, toplum belli oranda bunun müsebbipleridir.

80 bin camii ve 100 bin personel, nasıl sevk ve idare edilmelidir ki,din diyanet maneviyat alanlarında yüksek verim ve memnuniyet alınsın.24 saatin 22 saati atıl bir camii ne kadar işlevsel olabilir ki?

Diyanet, Camileri gençlere ve orta yaş insanlarına nasıl sevdirmeli?

Bardakoğlu Hoca, bunun cevabını bulmalı.

Diyanet TV, Bu kilidi açabilir sanırım.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Hakim, boşanma kararını otoparkta verdi
  • "FETÖ, eğitimdeki zafiyetlerden yararlandı"
  • 'FETÖ, futbol ile ciddi şekilde ilgilendi'
  • Genç öğretmenlerin mezuniyet coşkusu
  • Ilgın'da ramazan pidesine zam yapılmadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA