• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanete saldırı tesadüfi değil
07 Mayıs 2015 Perşembe 08:34

'Diyanete saldırı tesadüfi değil'

Başbakan Davutoğlu, "Biz, bu kadar kapsamlı bir misyon yüklemişken, birileri Diyanet'e saldırıyorsa, bu, Diyanete yapılan bir saldırı değildir" dedi.

Başbakan Davutoğlu: "Biz, bu kadar kapsamlı bir misyon yüklemişken, birileri Diyanet'e saldırıyorsa, bu, Diyanet İşleri Başkanı'na, Diyanet'e yapılan bir saldırı değildir, bize, hükümet olarak yapılan bir saldırı değil. Tam da İslam'ın terörle özdeşleştiği bir dönemde, yanlış Şii ve Sünni, ifrat, tefrit gerilimlerinin yaşandığı bir dönemde, Türkiye'den yükselen makul sese, o geleneği de temsil eden sese yönelik bir saldırıdır."

Davutoğlu, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki İshak Paşa Sarayı'nda, Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınında soruları yanıtladı. 

İshak Paşa Sarayı hakkında bilgi veren Davutoğlu, sarayı inşa edenlerin, tabiatla mimari arasındaki ilişkiyi böylesine güzel tasavvur etmelerinin etkileyici olduğunu dile getirdi.

Sarayın özgünlüğünün diğerlerinden farklı olduğuna işaret eden Davutoğlu, İshak Paşa Sarayı'nda, bir geçiş coğrafyası olduğu için Selçuklu, Osmanlı, Kafkas, İran kültürlerinin etkilerinin görüldüğünü anlattı.

Taş işlemelerinin her yere nakşedildiğini söyleyen Davutoğlu, "Bu tür mekanları saygı gösterilmesi gereken mekanlar olarak gördüğüm için onların yanına yaklaştığım zaman mutlaka ziyaret ederim. Yirmi miting oldu. Buraya gelip, bu havayı teneffüs etmek, başlı başına dinlendirici bir imkan" diye konuştu. 

"Ortak ses diyor ki, konuya devam et"

Çözüm Süreci, çözüm ve kardeşlik gibi konuların yanı sıra AK Parti'den bahsettiğinde insanların kardeşliğe önem verdiğini hissettiğini söyleyen Davutoğlu, "Ortak bir ses diyor ki, bu konuya devam et. Onu hissediyorsunuz" dedi. 

Konya Ereğli'de yerel seçim sırasında gittiği bir mitingde yaşadıklarını anlatan Davutoğlu, teşkilatın Ereğli'de sulama konusunu dile getirmesini istediğini belirtti. Konuyla ilgili aldığı bilgileri zihninde kurduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Zihnimde kurdum, bir yere getireceğim, 'sulama' diyeceğim. 'Demokrasi' dedim, Türkiye'nin itibarından bahsettim, tüm sulamaya geldiğimde, onun öncesinde Filistin ve Suriye'den bahsetmiştim, halk 'Somali, Somali' demeye başladı. Ben 'sulama' diyorum, onlar 'Somali'. Bu millet şunu istiyor; 'Bu insanlar iyi niyetli ve benim meselelerimle ilgileniyor, çözebildiği kadar çözer'. 'Ben gurur duyabileceğim bir ülke istiyorum'. Bu o kadar önemli bir şey ki; ait olmaktan gurur duyacağı bir ülke, büyük bir ülke. Bu bölgede de ben bunu hissediyorum. Mesela dün, Iğdır'da bayrak üzerine konuştuğumda müthiş bir fotoğraf vardı. Bugün de dikkat ederseniz Muş'ta millet kavramı etrafında milleti İbrahim ve bu millet kavramına niçin biz tek millet diyoruz, neden vatan tek diyoruz? Çünkü hepimizin dedesi bu topraklarda şehit oldu. Kimsenin değil bu vatan; hepimizin bu vatan. Ne Sünnilerin, ne Alevilerin, ne Kürtlerin, ne Çerkezlerin, hepimizin vatanı. 

"İnsanlar artık devlete güveniyor ve çıtayı yükseltmiş"

Gittikleri mitin alanlarında vatandaşların hepsinin artık hızlı tren istediğine değinen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kars'ta da anlattım, Sivas-Erzincan-Kars hattından Iğdır sonra da Bakü-Tiflis-Kars'a gidecek. Mesela Ağrı'da da hızlı tren isteniyor. Muş'ta bugün zikretmedim ama Erzincan'dan Muş'a bir bağlantı düşünüyoruz. İnsanlar artık devlete güveniyor ve çıtayı yükseltmiş. Daha azına razı değil. Bugün engellilere yaptığımız yardımlardan bahsettim orada en ön safta bir engelli varmış. Orada bütün gönlüyle, eliyle destek verdi. Muş'ta da bir kardeşimiz geldi ve 'AK Parti iktidarına kadar biz engelliler evden dışarı çıkmaya utanıyorduk' dedi. 'Siz bir kere bize itibar kazandırdınız ve ayrıca imkan getirdiniz' dedi. Basketbol takımı kurmuşlar Muş'ta. Sponsorluk bazında destek istediler 'Ne ihtiyacınız varsa karşılayacağız' dedik. Şimdi bunları gördüğünüzde mesela Kılıçdaroğlu'nun o vaatlerinin veya başka şeylerinin ötesinde halk bir gerçeklik istiyor ve aslında o sosyal devlet olgusu, ilk defa AK Parti ile hayata geçirildi, bunu görmek lazım. Bu talepleri karşılamak ta bizim görevimiz."

MHP'nin seçim bürosu ziyareti

Seçim tansiyonunun barışçıl ve düşük bir ortamda seyretmesi gerektiğini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Doğrusu ben seçim tansiyonunun barışçıl bir ortamda ve düşük olması gerektiğini düşünüyorum ama meydanların tansiyonu yüksek olabilir çünkü herkes meydanda kendi derdini anlatacak, anlatmalı. Özgürce, istediği coşkuyla... Fakat meydan dışında herkes birbirine saygıda kusur etmemeli. Dikkat ederseniz Osmaniye'de sayın Bahçeli'yi yuhalamaya kalktıklarında durdurdum, samimi bir örnek teşkil etti. Kılıçdaroğlu da onu devam ettirdi başka bir yerde. Hep bunu yapmalıyız. Dün Iğdır'dan ayrılırken tam da halkı selamlarken oradaki arkadaşlar, 'efendim MHP'nin seçim bürosu var' bir aksilik olmasın diye uyardılar. 'Aksine MHP seçim bürosunu gidelim' dedim. Milletvekili adaylarımızı gönderdik önden, onlarda büyük bir nezaketle otobüse kadar geldiler. 'Çayınız var mı' dediğimde 'memnuniyetle sayın başbakanım' dediler. İçeri girdik ve bir çay içtik. O sırada milletvekili Sinan Ogan'ın annesinin vefatını öğrendim. Onun üzerine telefonda kendisine taziyede bulunduk, o da daha sonra geldi.

"HDP Türkiyeleşsin ama sakın ha CHP'lileşmesinler"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Benim HDP'ye tavsiyem Türkiyeleşsinler ama sakın ha CHP'lileşmesinler. CHP'lileşmek demek, CHP'nin altı okunu benimsemek değil, altı oku Kürt versiyona çevirmek demek" dedi.

Türk ulusalcılığına ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Davutoğlu, "Yani CHP'nin tek parti zihniyeti, bir ulus inşa edebilmek için 'bütün farklılıkları yok edeyim, öyle bir şey ben tanımlayayım, sen şusun, sen de şusun, sen gayrimüslimsin diyip mallarına el koyayım, sen Kürtlüğü bırak' bunun son miyadı 12 Eylül ile yaşandı ve bitti sonraki artçı şoku da 28 Şubat'ta. Sen iyi vatandaş mı olacaksın başını açacaksın, iyi memur mu olacaksın hanımına başını açtıracaksın, iyi Türk mü olacaksın şu andı içeceksin, Kürtçe konuşmayacaksın, iyi Müslüman mı olacaksın, şöyle olacaksın. Devletin tanımladığı kimlikler üzerinden bir ulusalcılık" diye konuştu.

"Bir anda o eski ideolojik kültürel bilinçaltı kendini gösteriyor"

Aynı kültürel kopuşun Kürt vatandaşlar üzerinden ve Orta Doğu'daki Kürt unsur üzerinden yürütüldüğünü, "din özellikle 70'li yıllardan itibaren afyondur, sizi ayağa kaldıracak şey etnik kimliğinizdir" çizgisinin benimsendiğini belirten Davutoğlu, bunun parçalayıcı olduğunu ve kopuşu getirdiğini kaydetti.

CHP ve HDP'nin oy alabilmek için dine karşı daha hoşgörülü göründüklerini belirten Davutoğlu, "Bu güzel, o kopuştan ne kadar uzaklaşırlarsa ben memnun olurum ama bir bakıyorsunuz hiç olmadık bir yerde bir anda o eski ideolojik kültürel bilinçaltı kendini gösteriyor, saklayamıyorlar. 'Taksim bizim için Kabe'dir', Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyebiliyor. Çünkü kültürel kodları bizim kodlara uygun değil. Doğu'da Güneydoğu'da, Irak'taki Kürtler eskiden beri İslam kimliğiyle o kadar hemhaldiler ki Kudüs dediğinizde her şeylerini ortaya koyacak bir kültürel geçmişten geliyor. Aramızdaki en önemli fark bu. Benim HDP'ye tavsiyem Türkiyeleşsinler ama sakın ha CHP'lileşmesinler. CHP'lileşmek demek, CHP'nin altı okunu benimsemek değil, altı oku Kürt versiyona çevirmek demek." 

"Diyanete saldırı tesadüfi değil"

"HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyaneti kaldıracağını söylüyor, aynı noktada paralel yapıda Diyanet İşleri Başkanı üzerinden diyanet camiasını yıpratmaya çalışıyor. HDP ile paralel yapı aynı noktada aynı hedefe paslaşıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu Davutoğlu, "Diyanete saldırı tesadüfi değil. Sadece seçim nedeniyle değil" diye yanıtladı.

Diyanetin dört kez önemli bir değişim geçirdiğini, kurulduğu dönemde ve tek parti döneminde Diyanet'e biçilen rolün denetleme ve tek partinin ön gördüğü din anlayışını topluma yayma ve dini hayatı tanzim etme olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu misyonun din adamları üzerinde büyük bir ağırlık oluşturduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, "Biz, bu kadar kapsamlı bir misyon yüklemişken, birileri Diyanet'e saldırıyorsa, bu, Diyanet İşleri Başkanı'na, Diyanet'e yapılan bir saldırı değildir, bize, hükümet olarak yapılan bir saldırı değil. Tam da İslam'ın terörle özdeşleştiği bir dönemde, yanlış Şii ve Sünni, ifrat, tefrit gerilimlerinin yaşandığı bir dönemde, Türkiye'den yükselen makul sese, o geleneği de temsil eden sese yönelik bir saldırıdır" dedi.

Muhalefet partilerinin Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirileriyle ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili dördüncü büyük dönüşümün hükümetlerinin döneminde yaşadığını belirterek, hükümetlerinin THY ve TİKA gibi Diyanet'in de önünü açtığını söyledi.

"Bu, Diyanet İşleri Başkanı'na yapılan bir saldırı değil"

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanı'nın konumunun farklı bir noktaya taşındığına dikkati çeken Davutoğlu, "Şimdi bunu görmeden bu saldırıları görmeden, bu saldırıları anlayamazsınız. Bunu görmek lazım. Bu çerçevede bizim Diyanet'e yüklediğim misyon. Siyasi olarak demiyorum ülke olarak. Ben yurtdışına giden Diyanet mensuplarına hep söylerdim. Beş odaklı çalışacaksınız. Bir, yurt dışındaki vatandaşlarımızın dini ihtiyaçları. İki, Türkçe konuşulan ve gönül coğrafyamızın parçası olan yerlerdeki dini ihtiyaç. İşte Balkanlar ve Orta Asya gibi. Üç, Orta Doğu'da yükselmeye başlayan bu mezhep çatışmalarına karşı Müslümanlığın kalbi olan Şam, Bağdat, Kudüs ve Mekke gibi merkezlerde üstleneceğiniz misyon. Dört, bizim yeni açılım bölgelerimiz olan Afrika ve Latin Amerika gibi yerlerde üstleneceğiniz misyon. Beş, diğer dinlerle ilişkiler tanzim edecek şekilde insanlara verilecek mesajlar. Biz, bu kadar kapsamlı bir misyon yüklemişken, birileri Diyanet'e saldırıyorsa, bu, Diyanet İşleri Başkanı'na, Diyanet'e yapılan bir saldırı değildir, bize, hükümet olarak yapılan bir saldırı değil. Tam da İslam'ın terörle özdeşleştiği bir dönemde, yanlış Şii ve Sünni, ifrat, tefrit gerilimlerinin yaşandığı bir dönemde, Türkiye'den yükselen makul sese, o geleneği de temsil eden sese yönelik bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Biz eğer çok basiretle davranmamış olsaydık 2007 Dağlıca baskınından sonra Türkiye de Kuzey Irak bağlamında Türk- Kürt çatışmasının merkezine itilecekti" dedi. 

"Çeyiz Hesabı"nın çocuk evlendirecekler için bir tasarruf olduğunu belirten Davutoğlu, "Bunun bir rasyonalitesi var. Çocuk doğdu, yirmi yaşına kadar biriktiriyor, tasarrufa teşvik ediyoruz ve sonunda yüzde 20 prim veriyoruz. Bunun çıktığı günlerde kartel medyası, açık söyleyeyim, isimlerini dahi verebilirim" ifadesini kullandı.  

"Bir taraftan Kılıçdaroğlu’nu parlatıyorlar, bir taraftan da HDP’yi parlatıyorlar"

Başbakan Davutoğlu, iş çevreleri ve TÜSİAD’ın Hükümete eleştirilerine yönelik de şu değerlendirmeyi yaptı:  

“TÜSİAD çıksın ve yarın desin ki 'Asgari ücret 2 bin lira olsun’ desin. Kılıçdaroğlu’nun arkasında duruyorlar şimdi. Doğan Medyanın ekonomi yazarları desin ki ’Akılcıdır 2 bin lira olsun, 5 bin lira olsun. TÜSİAD açıklama yapsın ‘Bunlar gayet akılcı politikalardır’ diye. Niye yapmıyorlar? Ama şunu da demiyorlar. ‘Bunlar akıl dışı’ demiyorlar. Bizim yaptığımız şeye, 'Popülizme düşmeyin' diye çağrıda bulunanlar, halka, esnafa, çiftçiye verdiğimiz faizsiz krediye, 'Vereceğimiz' demiyorum bakın 'verdiğimiz'. Bunlara karşı çıkanlar, şimdi sesleri çıkmıyor. Bir taraftan Kılıçdaroğlu’nu parlatıyorlar, bir taraftan da HDP’yi parlatıyorlar.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin huzuru ile oynadığını belirterek, "Buradaki vatandaşa 'Sizin işiniz veya emeğiniz, Suriyeliler tarafından çalınıyor' diyorsa bu bir tahriktir, bu bir ırkçılıktır. Tez elden bunu bırakması lazım" dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik, "Suriyelileri gönderirsek kaynak buluruz" sözlerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Davutoğlu, Suriye krizini kendilerinin çıkartmadığını ama gelen mazlumlara kucak açtıklarını ifade etti.

"12 yıllık bir iktidar partisi olmak zaten bir mucizedir siyasi anlamda"

7 Haziran seçimlerine yönelik parti oylarına ilişkin yapılan çeşitli yorumların anımsatılarak, "CHP'den HDP'ye oy kaydığı, Alevilerden CHP'ye verirken HDP'ye oy vermeye başlayanlar, AK Parti'den MHP'ye oy kaymaları gibi bir sürü yorum yapılıyor. Sizin elinizdeki veriler ne gösteriyor şu anda?" sorusu yöneltilen Davutoğlu, eskiden beri anketleri en iyi değerlendiren bir parti olduklarını söyledi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA