• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanete 2 bin din görevlisi alınacak
13 Mart 2010 Cumartesi 15:20

Diyanet'e 2 bin din görevlisi alınacak

Alımlarda KPSS puanı geçerli olacak, 10 il için atama yapılacak.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, ''Önümüzdeki hafta yaklaşık 2 bin din görevlisinin alımı için ilana çıkacağız'' dedi. Alımlarda KPSS puanı geçerli olacak, 10 il için atama yapılacak.
 
Özafşar, yaklaşık 100 bin dingörevlisininbaşkanlık bünyesindegörevyapmak içintaleptebulunduğunu söyledi. Geçen yılki yeterlilik belgesi sınavına yaklaşık 95 bin kişinin başvurduğunu belirten Özafşar, bu adaylardan 42 binin yazılı sınavı geçtiğini, mülakat sonucunda çoğunluğunu Kur'an kursu öğreticilerinin oluşturduğu 20 bin kişinin yeterlilik belgesi almaya hak kazandığını anlattı.

Halen 5-6 bin civarında yeterlilik belgesi bulunan camigörevlisiolduğunu ve bunların dagörevtalepettiğini dile getiren Özafşar, ''Başkanlığın, bunların hepsini aynı anda ne kadrolu nesözleşmeliolarak alması mümkün. Çünkü Başkanlığa 1992'den beri dinhizmetlerisınıfında daimi kadro verilmiş değil. Son yıllarda sözleşmeli kategorisinde verildi. Bir müddet 4/c kategorisinde çalıştılar daha sonra 4/b'ye geçirildiler. Şimdi desözleşmeli görevli almaimkanıolabilir.''

Bu yıl için Maliye Bakanlığındansözleşmeli4 bin imamla bin müezzin-kayyım kadrosutalepettiklerini bildiren Özafşar, talebin değerlendirildiğini ancak henüz sonuçlanmadığını belirtti.

Ayrıca geçen yıllarda yapılan atamalarda çeşitli nedenlere doldurulmayan ya da boşalan kadrolara alım yapacaklarını belirten Özafşar, ''Önümüzdeki hafta yaklaşık 2 bin dingörevlisininalımı için ilana çıkacağız'' dedi.

Özafşar, 10 il için tercihte bulunacak adayların KPSS puanına göre yerleştirileceğini kaydetti.

DİYANET ÖNÜNDE ÇADIR

Bu arada imam-hatip, müezzin-kayyım ve Kur'ankursuöğreticiliği gibi kadrolara atanmak için bekleyen adaylar, ''facebook'' ve ''dingörevlileriplatformu'' gibi interaktif ortamlarda biraraya gelerek örgütleniyor.

Yaşadıkları sıkıntıları, birbirleriyle paylaşan ve seslerini duyurabilmek için örgütlenen adaylar, isteklerini alternatif yollara duyurmaya hazırlanıyor. Atama için bekleyen adaylar, ''yakın zamanda alım yapılmaması durumunda'' Diyanet İşleri Başkanlığının önüne çadır kuracaklarını ifade ediyor.

''Hafızlık ya da yeterlilik belgesi olmadığı haldesözleşmelidingörevlisikadrosuna başvuranlar nedeniyle birçok kadronun boş kaldığını'' öne süren dingörevlisiadayları, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni bir alımla bu kadroları doldurmasını bekliyor.

Yeterlilik belgelerinin ve 2008 KPSS puanlarının geçerlilik süresinin yıl sonunda dolacak olmasının kendilerini sıkıntıya soktuğunu ifade eden adaylar, önümüzdeki günlerde 4/b kadrolarına yapılacak bir atamayı umutla beklediklerini kaydediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA