• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşlerinden Yoga açıklaması
20 Mayıs 2009 Çarşamba 08:26

Diyanet İşlerinden Yoga açıklaması

Diyanet; yoga, meditasyon gibi Uzakdoğu uygulamaları için "Bunlar yeni dini akımlarI" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'de hızla yayılan Hint ve Uzakdoğu kökenli reiki, transandantal meditasyon, ananda marga ve feng sui gibi akımları, "yeni dini hareketler" olarak tanımladı. Aylık dergisinin Mayıs sayısında bu akımları tek tek tanımlayan ve inceleyen Diyanet, ilahiyatçıların bu konudaki makalelerine de yer verdi. Bu makalelerde, akımlar hakkında "misyoner faaliyeti" olarak nitelendirme yapılması ise dikkat çekti. Derginin başyazısını kaleme alan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun ifadeleri ise şöyle:

'İNSANIN YALNIZLIĞI' "
Günümüzde 'kişisel gelişim yolları', 'zihinsel sorunlar ve yorgunluktan kurtulma çareleri' olarak sunulan ve transandantal meditasyon, reiki, yoga gibi adlarla anılan bazı yöntemlerin, astrolojik bazı akımlar ile 'şifrecilik', 'ruhçuluk' ve 'okültizm/gizlicilik' üçgeninde harmanlanmış diğer gizemli oluşumların popüler olmasını, sadece bu konuda oluşan sektörün çabalarıyla değil, modern insanın yalnızlığı ve çaresizliğiyle de ilişkilendirmek gerekir. Bu akımlar dini bir söylem ile değil daha çok 'sağlıklı yaşam', 'başarı', 'mutluluk', 'çevrecilik', 'alkolü bırakma mücadelesi' gibi söylemlerle desteklense de, esasen Uzakdoğu felsefesi ve dinsel öğretiden beslenmekte; batı kültürünün hümanistik ve dini söylemiyle de kolaylıkla ortak alanlar oluşturabilmektedir." Diyanet İşlerini'nin araştırmasına göreyse "dini akımlar" şu şekilde tanımlanıyor:

REİKİ: Sessiz ve loş ışıklı seans salonları, ayinleri, duaları, sembolleri, vaat ettikleri ruhsal ve bedensel huzur göz önüne alındığında Budizmin Batı'da oluşmuş yeni bir versiyonu olarak tanımlanabilir.

'HEM VAKİT HEM PARA KAYBI'
SAHAJA YOGA:
Vishwa Nirmala Dharma adıyla da bilinen ve ülkemizde son yıllarda yayılan dinsel akımlardan biridir. Hint düşüncesinde nirvana, mokşa veya jivanmukti gibi soyut kavramlarla tanımlanan nihai amaç yerine insanın kendini gerçekleştirmesini koyar. Günümüzde bunu öğrenmeye çalışanların çoğunluğu 20-45 yaşları arasındadır.

YOGA (Elitlerin ibadet yolu): Yoga, Hinduizm'de "havas" diye isimlendirebileceğimiz seçkinlere özgü bir ibadet biçimidir.

TRANSANDANTAL MEDİTASYON: Maalesef birçok kişi, bu iddialı ve hayali hedeflerin peşine düşmüş, bu uğurda hem zamanlarını hem de paralarını heba etmiştir. Bugün beş milyon civarında taraftarı bulunduğu iddia edilen TM merkezleri ülkemizde de 1966 yılından beri faaliyette.

SPİRİTUALİSTLER: Türkiye'de kendilerini din dışı veya dinler üstü olarak gören grupların en eski ve en etkin olanlarından. Periyodik yayınlarla ve konferanslarla popüler hale geliyorlar.

- Prof. Dr. Ali İhsan Yitik (Dokuz Eylül Üniversitesi): Özde Hint veya Uzakdoğu kökenli olan ancak bize Batı'dan intikal eden bu hareketler daha ziyade düzenledikleri kurslar, seminerler, muhtelif yayınlar ve internet sayfalarındaki reklamlarla taraftar toplamaktadır. Bu gruplara mensup üyelerin genelde inançlarını açıklamaktan ve kendilerini belli bir dine bağlı olarak nitelemekten kaçındıkları gözlenmektedir.
- Doç. Dr. Selim Özarslan (Fırat Üniversitesi): Günümüzde yogayı öne çıkaranlar, bunun dinsel bir yönünün olmadığını, yoga yapmak için din değiştirme veya din propagandası yapmaya gerek olmadığını, yoganın bütünüyle insan sağlığını ve hayat kalitesini her yönüyle yükselten bir yaşam tarzı olduğunu söylüyor. Ancak hiçbir yaşam tarzı, onu düzenleyen ilahi ya da felsefi doktrinden öğretiden bağımsız ve ilintisiz olamaz.
- Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz (Yüzüncü Yıl Üniversitesi): Ülkemizde belki de misyonerlik yöntemi olarak kendilerini bir din şeklinde sunmamaya özen gösterdiklerini belirtmek gerekir. Din isimleri yerine yoga, meditasyon, reiki gibi daha çok bu dinlerin bir nevi ibadet yöntemi diyebileceğimiz uygulamalar sanki bu dinlerden bağımsız objektif şifa yöntemleriymiş gibi sunulmaktadır.

Arzu Özev (Sri Sri Yoga Merkezi-İstanbul): Yoga ya da meditasyon sağlıklı, mutlu, neşeli yaşamak için bir yaşam biçimi. Dinimizde de bu yaşam biçimi aynı şekilde dile getiriliyor. Doğal, sağlıklı, mutlu, keyifli, hastalıklardan uzak nasıl yaşanabileceğinin sırrıdır. Yoga birleştiricidir, ayırıcı değildir. Bir din değil, bir yaşam biçimidir. Yoga kesinlikle İslam diniyle örtüşüyor. İnsana kendini iyi hissettirir, kendini iyi hisseden insanlar da kendi değerlerine, maneviyatına daha sıkı bir şekilde bağlanır.
- Davut İbrahimoğlu (Psikolog, Meditasyon Uzmanı): 35 yıllık bir psikolog olarak 26 senedir hipnoz, bioenerji ve meditasyonla uğraşıyorum. Bunlar din akımı değildir. Meditasyon, bioenerji ve yoğa insanın kendi içindeki cevheri dışarı çıkarıyor. İnsanlara daha çok ilaç kullandırmak isteyenler var. Bize yönelik eleştirilerin ilaç devlerinin bir oyunu olduğunu düşünüyorum. Bizim dinle, misyonerlikle vs. bir alakamız yok.
- Gülbahar Yeni (Reiki Master Eğitmeni): Bireysel gelişim tekniği bireyin uyanışıdır. Herkesin dini kendisini bağlar. Bütün dinler ve kitaplara saygılıyız. Hakikate giden yol tektir. Amena Resuli duasında der ki, Allah'ın bütün kitaplarına, bütün meleklerine iman ediyorum. Misyonerlik faaliyeti değildir.

Reiki: Sözcük anlamı, Japonca'da, "Evrensel Yaşam Enerjisi" anlamına geliyor. İnsanın yaşam enerjisini artıran bir yöntem olduğu söyleniyor. İnsanların vücudunda rahatsızlık ve hastalık bulunan bölgelerine uzmanları tarafından yaşamsal enerji verildiğine inanılır.
- Sahaja Yoga: Aydınlanma (Kundalini uyanışı) deneyimine dayanan özel bir meditasyon tekniğidir ve her insanın içinde gerçekleşebildiği düşünülür. Yoga kelimesi her yanı saran kutsal güç ile bütünleşmek anlamındadır. 'Sahaja' ise sizinle doğmuş olan, aynı zamanda kendiliğinden olan anlamındadır.
- Meditasyon: Sözcük anlamı birçok batı dilinde "derin düşünme" anlamına gelen bu terim, mistik anlamıyla ise sözlüklerde "Kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına imkân veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimleri" olarak tanımlanır. Meditasyon tekniklerine, ait oldukları, Budizm (Hindistan), Taoizm (Çin), Bön (Tibet) ve Zen (Japonya) gibi inanç sistemlerine göre değişik adlar verilmiştir.
- Ananda Marga: Anlamı, "Sonsuz saadet yolu"... 1955 yılında Hindistan'da ortaya çıktı. Her üyenin günde bir defa Mantra banyosu olarak dini banyoyu yapması gerekiyor. Et, balık, alkol, yumurta, tütün ve belirli baharatlar yasaktır.
- Feng Sui: Evrenin doğanın güçlerini ve titreşimlerini dengeleyerek, hayatınızda başarıyı, sağlığı ve zenginliği sağlayan yöntem.

YORUMLAR
Usui Reiki...
Ismail Bülbül (Usui Reiki 17. ISIK asama Grandma
Sevgili hocalarim, Sunu cok merak ediyorum; Reiki'yi ne kadar incelediniz? Sizlerin sadece "Reiki" ismine bakip uzakdogu felsefesi olmasi sebebi ile öcü gördügünüz seyin Islam tasavvufunda (NEFES) diye adlandirildigini biliyor muydunuz? Ayrica Japonca da "REI" Ilahi "KI" nin ise Nur oldugunu ya da aydinlanma oldugunu biliyor muydunuz? Sizlerin bir arastirma sonucu bu kaniya vardiginizi düsünemiyorum. Keske alelade bir aciklama yapip elestirdiginiz bu felsefeleri biraz daha zaman ayirip arastirip inceledikten sonra yapsaydiniz. Reiki'nin iki önemli yönü vardir; birincisi bilim yönüdür. Bu yönü ile elle sifa dagitir. Ikinci yönü ise, mistik yönüdür. Bu yönü ile de insani ruhani olarak gelistirir ve aydinliga kavusturur. Sevgiyi bilmeyene sevgiyi, hosgörüyü tatmayana hosgörüyü, vicdansiza vicdani, terbiyesize terbiyeyi ve hatta dinsize dininin mükemmelligini ögretir. Reiki asla ne bir din, ne de tarikattir. Hangi dine mensup olursaniz olun sizi dininize daha cok baglar. Ben müslümandim ve hala da müslümanim sayin hocalarim.. Hem de tüm Islam'in sartlarini yerine getirmeye calisan bir müslüman. Reiki ile dinimi kaybetmedim dinimi daha iyi anladim. Tüm dünyada milyonlarca insani iyilestiren alternatif tip olarak tanimlanan "Reiki" (Ilahi Nur) simdilerde bir cok hastanede uygulanir duruma gelmistir. Japonya, Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde Reiki klinikleri bulunmaktadır. İngiltere'deki "National Health Service (NHS)" (Ulusal Sağlık Hizmetleri) kurumu, "Complementary Alternative Medicine (CAM)" (Tamamlayıcı Alternatif Tıp) programının bir parçası olarak Reiki uygulamalarına ve benzeri CAM terapilerine gündüz hasta bakım programlarında yer vermektedir. Reiki, ellerimiz kullanılarak gerçekleştirilen bir şifacılık tekniğidir. Ancak geleneksel tıp uygulamalarına alternatif bir teknik olarak algılanmamalıdır. Genelde tıbbi uygulamaların yanında tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak algılanması gereken Reiki, pek çok durumda tıbbın çözmekte zorlandığı veya çok uzun süren tedavi süreleri gerektiren durumlarda kimi zaman 'mucize' olarak nitelendirilebilecek sonuçlar da yaratmaktadır. Sevgiler
77.133.123.25
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA