• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİSKO cezası kaldırılıyor
26 Kasım 2012 Pazartesi 09:11

DİSKO cezası kaldırılıyor

Türk ordusu DİSKO diye bilinen disiplin koğuşlarını tarihe gömüyor. Başbakanlığa gönderilen TSK Disiplin Kurulu tasarısıyla komutanın 21 güne kadar verebildiği oda hapsi kaldırılacak.
TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde bir reforma daha imza atılıyor. TSK’ya daha önce olmayan bir yapılanmaya gidilerek Disiplin Kurulları ve Yüksek Disiplin Kurulu oluşturuluyor.
Hazırlanan TSK Disiplin Kurulu Kanun Tasarısı Başbakanlık’a gönderildi. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldıktan sonra Meclis’e gönderilecek olan tasarıyla “DİSKO” denilen “Disiplin Koğuşları” kalkıyor. Doğal olmayan ilişki, casusluk vb olaylara karışanlar geçirecekleri soruşturma ve alacakları cezayla birlikte ordudan atılacak. Disiplin suçları artık Yüksek Askeri Şura’ya gitmeyecek. Düzenlemeyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin asker olmayan üye ve TSK’dan atılanlarla ilgili verilen kararları ve tazminat hükümlerinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.
TSK Disiplin Kanun Tasarısı, Devlet Memurları Kanunu’ndaki disiplin hükümlerinin subay ve astsubaylara uyarlanmasını içerecek. Komutanlıklarda disiplin kurulları olacak. Bir de TSK bünyesinde Yüksek Disiplin Kurulu oluşturulacak. Hangi suçun ne cezası olacağı tek tek belirlenecek.
HER CEZANIN PUANI OLACAK
Her cezanın da bir puanı olacak. Kınama, uyarma, kademe ilerlemesinin durdurulması ve atılma gibi cezalar verilebilecek. 5-6 kez suç işleyen kişi puan durumuna göre ordudan atılabilecek. Rütbeli askerler için puanlama usulüne göre disiplin cezası verilecek. Tasarıyla TSK’daki DİSKO (Disiplin koğuşu) denilen 21 güne kadar verilen oda hapisleri kaldırılacak.
Artık komutanın insiyatifine göre ve süresi komutanca belirlenen oda hapisleri asla verilemeyecek. Tasarıya göre ceza verilen kişi, üst amire itiraz yetkisi verilecek. İç yargı yolu açık olacak. Askeri Yüksek İdari Mahkemesi’ne götürme hakkı bulunacak. Dayak gibi olaylarda mahkemeye gidilebiliyordu. Ama disiplin cezası yoktu, yeni tasarıyla disiplin cezası verilecek.
Gayri tabii münasebet, casusluk, gizli belgelerin sızdırılması vb gibi disiplin suçları TSK’tan atılma sebebi olacak. Disiplin suçları çok çok önemli olmadıkça Yüksek Askeri Şura’ya gitmeyecek. Bu dosyalar Yüksek Disiplin Kurulu ve yargı yoluyla çözümlenecek. Yüksek Askeri Şura terfi işlemlerine bakacak.
ER UĞUR KANTAR DİSKO’DA ÖLMÜŞTÜ
Kıbrıs'ta vatani görevini yapan Uğur Kantar’ın 2011’de terhisine bir hafta kala disiplin koğuşunda (DİSKO) gördüğü işkenceden komaya girmişti.Ambulans uçakla Ankara’ya getirilen er Kantar’ın tedavisi GATA’da, Anestezi Yoğun Bakım’da bir süre devam etmiş ve kısa süre sonra da hayatını kaybetmişti.
26 Kasım 2012 - 02:30 Milliyet.com.tr » Gündem» Haber
Eşcinselliğe ihraç yasaya girecek
TSK disiplin cezalarını baştan düzenleyerek ‘ceza puanı’ sistemine geçiyor. Personele belli bir puana ulaştıktan sonra ceza verilmesi öngörülüyor. İlk kez kanuna giren ve en ağır disiplin suçu kabul edilen eşcinselliğin cezası ise meslekten atılma

KADEMELİ CEZA SİSTEMİ
Belirli bir ceza punanına ulaşan personele “Uyarma, Kınama, Aylıktan Kesme, Terfi Durdurma ve Meslekten Atılma “ şeklinde kademeli cezalar uygulanacak.
CEZAYI KİM VERECEK
Disiplin cezaları, “Disiplin Amiri, Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu” şeklinde üç aşamalı bir mekanizma tarafından uygulanacak. Uyarma, Kınama ve Aylıktan Kesme cezaları Disiplin Amirleri tarafından; Terfi Durdurma cezası, Disiplin Kurulu’nun kararıyla, Meslekte Atılma cezası amirlerin isteği üzerine kurumun Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile verilecek.
Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu’nun disiplin amirinin isteğinin dışında ayrı bir ceza tayinine yetkisi olmayacak. Cezayı ya kabul ya da reddedecek. Disiplin amirleri uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarını soruşturmanın tamamlandığı günden itibaren 15 gün içinde vermek zorunda olacak.
SAVUNMA ALINACAK
Askeri personel hakkında savunması alınmadan disiplin cezası verilemeyecek. Soruşturmayı yapanın veya yetkili disiplin kurulunun 7 günden az olmamak üzere verdiği süre içinde veya belirtilen bir tarihte savunmasını yapmayan personel, savunma hakkından vazgeçmiş sayılacak.
Disiplin cezaları personelin “özlük dosyasına” işlenecek. Meslekten çıkarma cezasından başka bir disiplin cezasına çarptırılmış olan memur uyarma ve kınama cezalarının uygulanmasından belirli süre geçtikten sonra atamaya yetkili amire başvurarak, verilmiş olan cezalarının “özlük dosyasından” silinmesini isteyebilecek. Disiplin amirleri tarafından verilen uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezalarına karşı disiplin kuruluna, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına karşı Yüksek Disiplin Kuruluna itiraz edilebilecek. İtirazda süre, kararın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren yedi gün olacak. Süresi içinde itiraz edilmeyen disiplin cezaları kesinleşecek. Disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvuru yolu açık olacak.
EŞCİNSELLER ORDUDAN ATILACAK
Tasarıda, eşcinsel ilişki, “gayri tabii mukarenet” şeklinde tanımlandı. Buna göre, eşcinsellik en ağır disiplin suçu olarak kabul edilecek ve meslekten atılma cezası uygulanacak. TSK’da meslekten atılma cezaları, adam öldürme, ağır hapis veya bir seneden fazla hapis cezası alma, Askeri mahkemeler tarafından üç aydan fazla hapis cezası alanlar, rüşvet ve dolandırıcılık, yolsuzluk yapma, devlet sırlarını açığa çıkarma gibi suçlarda veriliyor.
Eşcinsellik, TSK’nın farklı düzenlemelerinde farklı isimler altında ceza nedeni sayılıyor. Bu nedenle ordudan atılan çok sayıda rütbeli de bulunuyor. Ancak tasarıyla eşcinsellik ilk kez disiplin hukuku kapsamında “gayri tabii mukarenet” adı altında açıkça nitelendi. Tasarıda disiplin ve ahlaki suçlar nedeniyle verilen atılma kararları YAŞ’a gitmeyecek. Ancak bu kararları yargı yolu açık olacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA