• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişlerinden Yemen açıklaması
27 Ocak 2013 Pazar 09:45

Dışişleri'nden Yemen açıklaması

Yemen basınında yayınlanan haberlere ilişkin olarak, bahse konu silah sevkıyatıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'in Aden Limanı'nda Türkiye menşeli silah ele geçirildiğine dair Yemen basınında yayınlanan haberlere ilişkin olarak, bahse konu silah sevkıyatının hiçbir şekilde Türkiye tarafından verilmiş bir izne dayanmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 24 Ocak 2013 tarihli Yemen basınında, Türkiye'den gelen bir geminin 15 Kasım 2012 tarihinde Aden Limanı'na indirdiği ve uzun süre alıcısının yükü talep etmemesi üzerine Yemen gümrük makamlarınca incelenen konteynerde, yaklaşık 10 bin adet küçük boy tabanca ve 115 adet plastik mermi atabilen tüfek ele geçirildiğinin bildirildiği belirtildi.

Türkiye'nin Sana Büyükelçisi'nin derhal Aden kentine intikal ederek Yemenli yetkililerle görüştüğüne ve habere konu konteyner ile ele geçen malzemeleri incelediğine değinilen açıklamada, ''Bahse konu silah sevkıyatı hiçbir şekilde tarafımızdan verilmiş bir izne dayanmamaktadır. Ülkemizden silah ihracatı, bu konudaki uluslararası mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilmekte, buna ilişkin veriler, uygun uluslararası platformlarda şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır'' denildi.

Türkiye'den Yemen'e yönelik, bundan önce rastlanan diğer yasadışı silah kaçakçılığı vakalarında olduğu gibi, bu defa da konunun derhal yetkili Türk makamlarına aktarıldığının vurgulandığı açıklamada, olaya ilişkin olarak Yemen makamlarınca gösterilen işbirliğinin memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bu tür yasadışı faaliyetlerin sorumlularının açığa çıkarılması ve izleyen dönemde tekrarının önlenmesi için Yemen makamları ile bugüne kadar olduğu gibi, yakın diyalog ve işbirliğimiz devam edecektir.

İçinden geçmekte olduğu bu geçiş ve dönüşüm sürecinde Yemen'in istikrar ve güvenliğine, Yemenli kardeşlerimizin esenlik ve refahına yönelik desteğimiz güçlü biçimde sürdürülecektir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA