• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişleri Suriyeye nota verdi
13 Kasım 2011 Pazar 19:28

Dışişleri Suriye'ye nota verdi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, olaylarla ilgili Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Bakanlığa davet edilerek nota verildi.
Türkiye, dün gece Suriye'de rejim yanlısı bir takım göstericiler tarafından Şam Büyükelçili, Halep Başkonsolosluğu ve Lazkiye Fahri Konsolosluğu'na karşı düzenlenen menfur saldırıları şiddetle kınadı. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarını mecbur kalınmadıkları sürece SÜriye'ye gitmemeleri konusunda uyardı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, olaylarla ilgili Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Bakanlığa davet edilerek nota verildi. Söz konusu saldırılar üzerine, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerde görevli personelin aile fertlerinin Türkiye'ye tahliyesine bugün başlandığı belirtildi. Diplomatik ve konsüler temsilciliklerde görevli personelin ise görevlerine devam ettiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

"Dün (12 Kasım) gece Suriye'de rejim yanlısı bir takım göstericiler tarafından Şam Büyükelçiliğimize, Halep Başkonsolosluğumuza ve Lazkiye Fahri Konsolosluğumuza karşı düzenlenen menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Bu saldırıların, Arap Ligi'nin dün Suriye'ye ilişkin aldığı bir karar sonrasında gerçekleşmesi ve en güçlü ve yoğun biçimde Türk misyonlarını hedef alması şüphesiz manidardır.

Gerek Türkiye'nin, gerek diğer ülkelerin Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinin güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alınması, Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmeleri uyarınca öncelikle Suriye Devleti'nin yükümlülüğü altındadır. Ayrıca, uluslararası ilişkilerdeki yerleşik teamül de bunu gerektirmektedir. Dolayısıyla yabancı temsilciliklerin ve mensuplarının korunması, kabul eden devlet bakımından temel bir sorumluluk ve onur meselesidir. Bu hususu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Suriye Yönetimi'ni, vakit kaybetmeksizin sözkonusu saldırıların sorumlularını tespit etmeye ve bu kişiler hakkında gerekli adli süreci başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye, bu olayın yinelenmemesini teminen Suriye Yönetiminin gerekli her türlü tedbiri biran önce almasını, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimiz ve bağlı kuruluşlara yönelik güvenlik önlemlerinin artırmasını ve temsilciliklerimiz ile bağlı kuruluşlarının güvenliğinin sağlandığı hususunda tarafımıza güvence vermesini beklemektedir. Türkiye, önümüzdeki günlerde tüm bu hususların takipçisi olmaya ve gelişmelere göre gerekli gördüğü önlemleri almaya kararlıdır.

Türkiye, sözkonusu saldırılar sonucunda Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinde meydana gelen maddi zarara ilişkin olarak uluslararası hukuktan kaynaklanan yasal haklarını da mahfuz tutmaktadır.

Bugün Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Bakanlığımıza davet edilerek kendisine bu hususlar güçlü ifadelerle aktarılmış ve bir de Nota tevdi edilmiştir.

Sözkonusu saldırılar üzerine, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizde görevli personelin aile fertlerinin ülkemize tahliyesine bugün başlanmıştır. Diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizde görevli personel görevlerine devam etmektedir."

DIŞİŞLERİ'NDEN TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de güvenliği olumsuz etkileyen son gelişmeler çerçevesinde kamu düzeninin sağlanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle, Türk vatandaşlarının mücbir sebepler dışında Suriye'ye seyahat etmekten kaçınmalarının uygun olacağını duyurdu.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Suriye'de yaşayan vatandaşlarımızın ise gelişmeleri izleyerek tedbirli ve müteyakkız olmaları, bu bağlamda başta Humus, İdlib ve Halep olmak üzere, olayların yoğunluk kazandığı şehirlere seyahat etmekten imtina etmeleri, Şam Büyükelçiliğimiz ve Halep Başkonsolosluğumuz ile irtibat içinde kalmaları tavsiye edilmektedir." denildi.

DAVUTOĞLU, SURİYE ULUSAL KONSEYİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELECEK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugün Suriye muhalefetine mensup grupların oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yürütme kurulu üyeleriyle bir araya geleceği öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, SUK'un yürütme kurulu üyeleriyle bu akşam konutunda bir araya gelecek.

BÜYÜKELÇİLİK PERSONELİNİ TAŞIYAN UÇAK ŞAM'DAN AYRILDI

Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği personelinin ailelerini taşıyan THY uçağının 15.24 itibariyle Şam'dan ayrıldığı bildirildi.

Uçağın Esenboğa Havalimanı'na inmesi bekleniyor.

UÇAK ANKARA'DA

Türkiye'nin Suriye'deki temsilciliklerinde çalışanların aileleri son alınan tahliye kararı çerçevesinde Ankara'ya geldi.

Suriye'deki Türk diplomatik misyonlarında görevli personelin 60 kişilik yakınlarını taşıyan THY uçağı saat 16.50'de Esenboğa havaalanına geldi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA