• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişleri katliamı kınadı
27 Temmuz 2013 Cumartesi 18:10

Dışişleri katliamı kınadı

Türkiye, Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe kartışı protestoların yapıldığı Rabiatül Adeviyye meydanındaki demokrasi yanlılarına ateş açması sonucu yaşanan ölümleri kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır’da dün gece gerçekleşen sivil ve barışcıl gösterilere sert ve kanlı bir şekilde müdahale edilmesi sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesinden, binlerce kişinin yaralanmasından Türkiye olarak büyük üzüntü duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, “Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” denildi.

Son gelişmeleri ve can kayıplarının artma ihtimalinin endişeyle karşılandığı belirtilen açıklamada, barışçıl gösterilere yönelik şiddete ve silaha başvurulmasının, halkın üzerine sorumsuzca ateş açılmasının kamuoyu vicdanını derinden yaraladığı kaydedildi.

Açıklamada, can kayıplarına yol açan bu tür müdahalelerin Mısır'ın iç barışına ve huzuruna yardımcı olmayacağının apaçık ortada olduğu vurgulanarak, kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan göstericilerin üzerine ateş açılmasının insanlık vicdanının kabul edebileceği bir durum olmadığı belirtildi.

Türkiye kardeş Mısır halkının yanında

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dost ve kardeş Mısır’ın içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde tüm Mısır vatandaşlarının can güvenliğini korumaktan sorumlu olan güvenlik güçlerinin bu sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri Mısır'ın iç barışı açısından mutlak zorunluluktur. Şu ana kadar şiddete başvurmadan demokrasiye dönüş yönündeki haklı taleplerini dile getiren göstericilerin de provokasyonlara kapılmadan hareket etmeleri, barışçıl yöntemlerden ayrılmamaları önem taşımaktadır. Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda yaşanan son olaylar, Mısır'da halkın iradesine saygı gösterilmesinin, barışçıl gösterilere imkan tanınmasının ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak, tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır.”

Mısır’da halkın özgür iradesine dayalı, anayasal meşruiyeti esas alan demokratik yönetime bir an önce geçilmesinin öneminin bu katliamla bir kez daha anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, “Üzerinde bütün kesimlerin uzlaşmaya varacağı kapsayıcı bir siyasi sürecin bir an önce uygulamaya konulmasının zaruri olduğuna inanıyoruz. Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş Mısır halkının yanındadır ve demokrasiye geçiş sürecinde mümkün olan her türlü desteği vermeye hazırdır” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA