• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dış politika masa başından yapılmaz
27 Aralık 2010 Pazartesi 15:18

'Dış politika masa başından yapılmaz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok kısa süre içinde önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu Irak'a göndereceğini, ardından da kendisinin Irak'a gideceğini bildirdi.
Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin Sheraton Otel'de düzenlediği ''2010 Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni''ne katıldı.
Irak'ta çok ciddi, güneye doğru yeni yapılanmalar olacağını, Irak'ta riskler bulunduğunu belirterek, ''Ama ekonomi zaten risktir. Girişimcilik risktir, bu riski alarak buralarda hep beraber bazı adımları atarsak gelecek çok daha farklı olacaktır. Ben kısa bir zaman içerisinde Dışişleri Bakanımı Irak'a göndereceğim. hemen arkasından kendim büyük bir heyetle inşallah Irak'a gideceğim'' dedi.

132 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKACAĞIZ
Erdoğan, bugün ihracatın 32 milyar dolardan 112 milyar dolara yaklaştığını belirterek, ''Zafer kardeşim 108 milyar dolar üzerinde ısrarla durduğunda, 'Zafer kardeşim biz burayı aşacağız merak etme, sen 112 ile 115 arasında bir hesap yap' dedim. Şimdi müjdeyi aldık, burayı yakalıyoruz ki hedefimiz daha önce yakaladığımızın çok çok üstüne çıkmak. Küresel finans krizi nedeniyle geri gittik, ama 132'yi tekrar yakalayacağız, bunun üstüne çıkacağız'' dedi.

Türkiye'nin daha da yukarılara çıkacağına inandığını dile getiren Erdoğan, ''İhracatımızda yüzlerce milyar dolarlık seviyeleri Türkiye yakalayacak. Ben bunu görüyorum. İşte bu aktif dış politikanın neticesidir. Bugün müteahhitlik hizmetlerinde Çin'den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyorsak bu aktif, barışçı, uzlaşmacı dış politikanın eseridir'' diye konuştu.
 
HÜKÜMET DESTEKLENMELİ
İstikrar ve güvenin herkes için olduğunu, herkesin onu muhafaza etmek, ona sahip çıkmak için üzerine titremesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: 
''Hükümet, ideolojiler üstü, çıkarlar üstü bir meselede milli birlik ve kardeşlik projesinde, özellikle siyaset kurumundan, özellikle medyadan ve özellikle de iş adamlarımızdan, iş adamları örgütlerinden yeterli desteği almalıdır diye düşünüyorum. Bu bir Türkiye meselesidir ve bütün Türkiye'nin bu meselenin çözümüne omuz vermesinden daha tabi bir beklentimiz olamaz. Zira, bundan hepimiz kazançlı çıkacağız. Millet, iş adamı, esnaf, memur, işçi, çiftçi, köylü kazançlı çıkacak, kardeşlik pekişecek, huzur ve istikrar perçinlenecek. Türkiye enerjisini başka meselelere değil, kalkınmaya, ilerlemeye büyümeye yoğunlaştıracak.
Milli birlik ve kardeşlik projesini engellemek isteyenlerden daha fazla bunun gerçekleşmesini arzu edenlerin sesi çıkmalı. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlerden çok daha fazla, kardeşlik hukukunun gelişmesini isteyenler baskın çıkmalı. Gençlerin ölümünü kendileri için bir kazanç olarak görenlerden ziyade, gençlerin ölümünden acı duyanlar öne çıkmalı. 'Bekle-gör' anlayışı, 'Hükümet bir yapsın bakalım' anlayışı, terörden, gençlerin ölümünden rant sağlayanları teşvik eder, başka işe de yaramaz.''

DIŞ POLİTİKA MASA BAŞINDAN YAPILMAZ
Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan ifadeleri şunlar:
Ben bu ülkenin siyasetçisi, siyasi partisi, muhalefeti, medyası, üniversiteleri, sivil toplum örgütleri, hükümetin arkasından gitsin istemiyorum. Hükümetle eş zamanlı yürüsün, hatta mümkünse hükümetin önünde gitsin istiyorum.
Dış politikayı masa başında değerlendirmek mümkün değildir. Bu bir yaşam biçimidir. Bunu hazmetmeniz gerekir. Bu vücut diliyle anlatılır, vücut diliyle konuşulur.
Zaman olur bir gülücük bir lideri ülkenize çeker ama bunun yürekten olması lazım, iç dünyanızdan gelmesi lazım. Zaman olur aynı masada bir yemeği paylaşmanız bir lideri ülkenize çekmenize, veya ülkenizin yetkililerini ülkesine çekmeye yeterli olur. İşte başarının sırrı burada yatmaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA