• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dış Politika Çalıştayı Konyada başladı
23 Aralık 2011 Cuma 17:49

Dış Politika Çalıştayı Konya'da başladı

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatorlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle Türkiyenin dış politikasının masaya yatırılacağı...

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatorlüğü, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle Türkiye’nin dış politikasının masaya yatırılacağı “Türkiye ve Dış Politika” başlıklı I. Dış Politika Çalıştayı Konya Rixos Otel’de başladı. Çalıştay ile doktora öğrencilerinin dış politikanın farklı alanlarında çalışan akademisyenleri ve karar alıcıları bir araya getirilmesi ve geniş çaplı bir etkileşim yaratılması amaçlanıyor.

     Çalıştay’a Başbakanlık Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, AK Parti Konya Milletvekilleri İlhan Yerlikaya, Mustafa Kabakçı, Cem Zorlu,
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, ODTÜ Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meliha Benli Altunışık ve çok sayıda akademisyen katıldı.
 Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Çalıştay’ın Selçuk Üniversitesi ve kendisi için çok anlamlı ve önemli olduğunu belirterek, “Türkiye’nin öğrenci sayısı açısından en büyük üniversitesi konumunda bulunan Selçuk Üniversitesi’nin Rektörü olarak katıldığım ilk organizasyonun bu Çalıştay olması, programı benim açımdan daha da özel kılmaktadır. Sahip olduğu tarihi birikim ve yumuşak güç ile kısacası, ‘Stratejik derinliğiyle’, küresel sistemin yükselen aktörlerinden biri olan Türkiye’nin dış politikasının masaya yatırılacağı Çalıştay serilerinin ilkinin Konya’da, üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlenmesi ayrıca anlamlıdır. Dış politikanın 3 paydaşını yani politika yapıcıları, akademisyenleri ve doktora öğrencilerini bir araya getiren bu Çalıştay, dış politikamızda son dönemlerdeki değişimin önemli göstergelerinden biridir.” dedi.

Çalıştay’ın birinci oturumunda “Türk Dış Politikasında Değerler ve İlkeler” konusu ele alındı. Başbakanlık Başmüşaviri ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Kalın, ilk defa yapılan bu Çalıştay’ın faydalı olacağını belirterek, “Türkiye’nin dış politikasını akademisyen ve doktora öğrencilerinin tartışmasını çok önemli buluyorum. Burada dış politikanın akademik perspektiften nasıl göründüğünü öğreneceğiz. Son yıllarda ülkemizin dış politikasının değiştiğini farkındayız. Dış politikamızda önemli olan tarih, kültür ve jeopolitik konum bugüne kadar yok sayıldı. Bu unsurları son yıllarda yeniden keşfetmeye başladık. Tarihimizle hesaplaşıyor, barışıyor ve uzlaşıyoruz. Tarihi Arap baharı sürecine de Türkiye’nin dahil olmaması, bu olaya ilgisiz kalması da beklenemezdi.” diye konuştu.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Çalıştay’a ev sahipliği yapan Selçuk Üniversitesi yöneticilerine teşekkür ederek, “Bu Çalıştay’ın kendi üniversitemde düzenlenmesinden şeref duydum. Yükselen bir değer olarak Türkiye’nin dış politikada çok önemli bir yerde olduğunu biliyoruz. Dış politikayı kimin yaptığı da çok önemli. Yani karar vericiler bu konuda önemli rol oynuyor. Dış politikayı kimin yaptığı kadar o ülkenin güç ve güvenliği de önemlidir. Bu unsurlar da dış politikada olmazsa olmazlardandır.” dedi.

İkinci oturumda ise, “Türk Dış Politikasında Mekanizmalar” konusunu Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras ile ODTÜ Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meliha Benli Altunışık değerlendirdi.
3 gün sürecek Çalıştay’da Ortadoğu, AB/ABD ve NATO Çalışma Grubu, Avrasya, Balkanlar Çalışma Grubu ve Küresel Açılımlar konusunu ele alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA