• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diriliş buluşmaları Konyada
16 Nisan 2016 Cumartesi 18:55

Diriliş buluşmaları Konya'da

İHH ve çok sayıda STK’nın işbirliğiyle organize edilen “Diriliş Buluşmaları”nın 6’ncısı Konya'da düzenlendi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Sahn-ı Seman İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Doku Vakfı, Siyer Vakfı, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi, Medeniyet Vakfı, Namaz Gönüllüleri Platformu, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı'nın işbirliğiyle Türkiye'nin farklı şehirlerinde düzenlenen “Diriliş Buluşmaları” konferanslar serisi tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Trabzon’da yapılan serinin 6’ncısı Konya’da gerçekleştirildi. Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde gerçekleşen programa Nureddin Yıldız, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Muhammed Emin Yıldırım, Mehmet Beşir Eryarsoy, Abdullah Yıldız, Ramazan Kayan ve Seyfeddin Huca konuşmacı olarak katıldı.

İSRAİL’LE İŞ BİRLİĞİ VE BARIŞ OLMAZ

10 bin kişilik salonu dolduran kalabalığın, ‘Tekbir’ nidalarıyla konuşmasına başlayan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İslam dininin düşmanlarına ateş püskürdü. Tekbir nidalarıyla sık sık konuşmasına ara vermek zorunda kalan Yıldırım, “İsrail’le iş birliği ve barış olmaz” dedi. Yıldırım, “Yeryüzünün her tarafını Müslüman kanına boyadılar ama Allah'a hamdediyoruz, çünkü diriliş yakındır. Ey İsrail! Sen Filistin'den gidene kadar ahdimiz var, seninle mücadele edip Kudüs'ü kurtaracağız! Buradan İsrail'e de şunu söylüyoruz; seninle asla barışmaz, seni asla sevmeyiz! Sen siyonistsin, sen işgalcisin! İslam toplumunun vahdet seslerini duyuyoruz. Korkması gerekenler bizler değiliz” dedi.

İSLAM DİMDİK AYAKTA

Programa Konya’dan katılan Seyfeddin Huca ise “Hiç kimse ben ölmeden, benim gözüme baka baka bu ümmet bitti diyemez, biz var olduğumuz sürece bu din ayakta dimdik durmaya devam edecektir Burada bulunmak bile büyük bir iddiadır. Ben Müslümanım demek, ümmetin halini önemsiyorum demek büyük iddiadır, iman ister. İslam içinde yaşadığımız bu zamanın da, kıyamete kadar geçecek olan tüm zamanın da dinidir. Bu dinin tebliğ probleminden daha çok temsil problemi vardır. Madem ki biz varız, madem ki biz buradayız ve madem ki büyük bir iddianın sahibiyiz; Allah'ın izniyle gün ışımıştır. Dünya'nın İslam'a ve dolayısıyla bize ihtiyacı var. Biz insanlık için çıkarılmış ümmetiz” dedi.

İSLAM’IM SAMİMİ İNSANLARA İHTİYACI VAR

Programda son olarak İslam Devleti ve İslam Birliği özlemi ile programa katılan Konyalılara hitap eden Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, bir zamanlar Selçuklulara Başkentlik yapmış Konya’nın şimdi İslam turizmine başkentlik yapmaya hazırlandığını, bu dinin turiste değil samimi insanlara ihtiyacı olduğuna dikkati çekti. Yıldız, Bugünün sahibi Allah'tır, dün Allah'ındı, yarın da Allah'ın olacaktır. Allah'ın rahmetinden umut mu kestik? Birileri Konya'yı turizmle kuşatmaya çalışırken siz Konya'ya yeniden İslam mührünü vuruyorsunuz. Teheccütte Allah deyin, seher vakitlerinde Allah deyin ve bu salondan Allah-u Ekber diyerek çıkın” dedi.

TÜM ZALİMLER DUYSUN

Muhammed Emin Yıldırım ise “Tüm zalimler şunu duysun ki bu ümmeti hiç kimse susturamayacak ve bu ümmet son nefesine kadar Allah-u Ekber diyecek! Sonuna kadar şehadeti isteyeceksin ki Hz. Halid gibi yatakta bile ölsen Allah seni şehit olarak kabul edecek inşallah. Arakan, Şam, Çeçenistan, Kudüs "Ey Ensar!" diyor. Bu davete icabet etmeyecek misiniz? Gelecek bu ümmetin ve bu topraklarındır inşallah. Kudüs de sizin, Şam da sizin, Bağdat da sizindir! Beğenilme arzusunu, ganimeti, makamı, mal mülk biriktirme sevdasını artık ayaklarımızın altına koyalım” diye konuştu.

ŞİMDİ KENETLENME ZAMANI

Abdullah Yıldız, “Biz birbirini sevmedikçe iman edemeyeceğini, iman etmedikçe de cennete giremeyeceğini bilenler olarak bir araya geldik. İslam'dan ve Müslümanlık'tan başka tüm aidiyetleri çöpe atmak, kardeş olmak için bir araya geldik. Artık tarihin akışını tersine çevirme zamanı, yeniden kenetlenme zamanı gelmiştir”şeklinde konuştu.  Yaklaşık 15 bin kişinin doldurduğu ve dışarıdan dev ekranlarla takip edilen yoğun ilginin olduğu Konya’daki konferansa Niğde, Aksaray, Karaman, Nevşehir gibi çevre illerden de yoğun bir katılım gerçekleşti.  Bundan önceki konferanslar sırasıyla Kayseri, Malatya, Adana, Antalya ve Trabzon’da gerçekleştirilmişti.

AHMET ERGAN / YENİ HABER GAZETESİ
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA