• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dinleyen dinleyene
23 Kasım 2010 Salı 10:24

Dinleyen dinleyene

Dinleme cihazları peynir-ekmek gibi satılıyor
Bir yandan dinlenmekten korkuyor, bir yandan da dinlemeye bayılıyoruz!Casus cihazlarda satış patlaması yaşanıyor. Yasa dışı olduğuna bakmadanbu cihazları internette pazarlayan şirketler, kredi kartına taksit ve‘gold’ paket gibi kampanyalar yapıyor. “Eşini, dostunu, sevgilini dinle” sloganları da cabası!

Ardı ardına yaşanan telekulak skandalları, mahkeme kararı olmadan dinleme yapan kurumlar 70 milyonluk Türkiye’yi‘haklı bir paranoya’ya bağladı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de 71 bin 538 kişi resmen dinlendi.Resmi olmayan dinlemelerin sayısı ise bilinmiyor. Ancak asıl vahimi biryandan bu korkuyu yaşarken bir yandan da dinleme cihazlarının peynirekmek gibi satılması.

James Bond bile kıskanır

Cihazların en kolay bulunduğu pazar ise internet. Sanal alemde James Bond’ukıskandıracak teknolojiye sahip onlarca cihazı uygun fiyata bulmakmümkün. Öyle ki, merkezi İzmir’de bulunan DMC Bilgisayar firmasınınsitesi ‘telefondinlemeprogrami.com’da kampanya paketleri bile var.

Eşler ve patronlar alıyor

Paket fiyatlar, 450 ile 2 bin 250 lira arasında değişiyor. Sitede, müşteriler Türkiye’nin neresinde olursa olsun ürünleri kendilerine ulaştıracakları ve bu ‘hizmet’ten “mutluluk duyacakları” söyleniyor. Şirket yetkilisiCaner Korkmaz, müşterilerinin ağırlıkla evli eşlerden ve işyerisahiplerinden oluştuğunu söylüyor.

Ekstrede de casusluk

Şirket, casusluk yapanın yakalanmaması için her türlü önlemi de almış. CanerKorkmaz, bu önlemlerden birini şöyle anlatıyor: “Yazılımlarımüşterilerimiz kendileri de kurabilirken bazen karmaşık geldiği için biz yazılımlarımızı telefonlara kuruyoruz. Müşterilerimiz de bu telefonları dinletmek istediği kişilere veriyorlar. Aldıkları ürünlerin detayıkredi kartı hesap özetlerinde gözükmüyor. Ekstrelerde sadece bilgisayaryazılım ücreti olarak geçiyor ve bu şekilde müşteri gizliliği desağlanıyor.”

‘Hediye gibi verin’ tavsiyesi

Müşterilere ‘dinleme taktikleri’ de veriyor. Mesela, casus yazılımın yüklü olduğutelefonu dinlenmek istenen kişiye, “Canım sana yeni telefon aldım” diyehediye gibi verebileceği söyleniyor.

PTT’yle teslim kolaylığı

‘Şirket, PTT ile ürünleri elden de teslim ediyor. Telekulak’ı ticarete çevirenbir başka site ise ‘casusbocek.com.’ Sitede göze ilk çarpan şey isesitenin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi illerde temsilciliklerininolması. Yine onlarca ürünün bulunabildiği web sitesinde, casus programın 1-3 saat arasında hazırlandığı da not edilmiş.

‘Suça iştirakten ceza alırlar’

Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat Ali Osman Özdilek: “Casus yazılımları vecihazlarını kullanarak telefon dinleme, ortam dinleme ya da SMS takibigibi faaliyetlerde bulunmak TCK’nın 132 ve 135’inci maddesine göresuçtur. Casus cihaz ve yazılımları sağlayanlar ise Yine TCK 39. maddedeyer alan iştirak suçları hükmünce suça yardım ve yataklık etmektendolayı suçludur. İşlenen suç ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasınıgerektiriyorsa 15 yıldan 20 yıla, müebbet hapis cezasını gerektiriyorsa10 yıldan 15 yıla, diğer hallerde de cezanın yarısı kadar ceza alırlar.Türkiye’de hukuken bu konuda bir açıklık yok, ancak yeni bir dal olmasıve uzman personelin çok olmaması derhal müdahale edilememesinidoğuruyor. Diğer yandan casus yazılım firmalarının ürünlerinin çokkullanılması toplumda bunun bir suç olmadığı izlenimi oluşturuyor.”

Ne tür cihazlar ya da programlar satıyorlar:

Yer tespiti bile yapıyor

3G PRO KAYIT ve DİNLEME PROGRAMI:

Telefonla yapılan görüşmeleri ve ortamdaki sesleri kayıt ediyor. Kayıtlar,dinlemeyi yapanın e-mail adresine geliyor. Dinlemek istenilen kişiyegelen kısa mesajların bir kopyası da dinleyenin cep telefonunda anındagönderiliyor. Yazılım, 10 ile 20 metre arasında hata payı ile GoogleHarita Servisi (Google Maps) sayesinde bire bir yer tespiti de yapıyor.Hedef telefona takılan tüm sim kartları da dinleyen kişiye anındabildiriliyor.

Bilgisayar kullanırken dikkat

MOUSE DİNLEME CİHAZI:

SATILAN en enteresan dinleme cihazlarından biri de Mouse içine yerleştirilmişGsm dinleme modülü. Kullanıldığı ortamdaki seslerin mesafe sınırıolmaksızın dinlenebilmesini mümkün kılan cihazın, fark edilmesiolanaksız. Mouse’a sim kart takıldıktan sonra sistem kullanıma hazırhale geliyor, herhangi bir telefondan takılmış olan karta ait numaraarandığında cihaz otomatik açılıyor ve bulunduğu ortamın yüksek seskalitesiyle dinlenmesini sağlıyor.

Evdeki prizler casus mu yoksa!

3-4-5-6’LI PRİZ DİNLEME CİHAZI:

Artık evinizdeki tüm prizlere şüpheli bir gözle baksanız iyi olur. Zira,masumane prizler birer casus program içeriyor olabilir. Sitelerdesatılan bu cihaz, ‘Mesafe sınırı olmayan, en uzun mesafeli dinlemesistemi’ olarak pazarlanıyor. Bu cihazın içine yerleştirilen bir GSMsimkart sayesinde mesafe sınırsız dinleme yapılabiliyor. Hatta yıllarcaşarjı bitemeden kullanılabiliyor! Elektrikler kesilse bile, içindekipiller sayesinde 1-2 gün kesintisiz dinleme yapılabiliyor.

Dinlenmekten korkanlara!

CRYPTO TELEFON DİNLEMEYİ ENGELLEYEN PROGRAM:

Casus cihaz ve yazılım satan siteler, panzehirini düşünmeyi de ihmal etmemiş. Telefon görüşmelerini şifreleyip dinlenmesini önleyen yazılım dasatılıyor. Bu yazılım iki kişinin arasındaki görüşmeyi şifreleyen birprogram. Her iki telefonda da yüklü olması gerekiyor. Cep telefonu ikimodlu çalışıyor. Birinci modda normal görüşmeler yapılırken, ikinci modise sadece kriptolu görüşmeler için. Kriptolu görüşme için karşıtaraftaki telefonda da programın yüklü olması gerek.

UYARIYI DA YAPIYORLAR: Dikkat hapse girebilirsiniz!

Yasa dışı telekulak ticareti yapan internet siteleri, müşterilerine yasaluyarıyı da bir borç biliyor. ‘telefondinleme.net’ adresli site, ‘kanuniyükümlülük’ başlığı altında TCK’nın maddelerini bile sıralamış: “Diğerkişilerin SMS mesajlarına ve diğer telefon aktivitelerine bağlanmak veya casus telefon yazılımını bilgisi olmadan başka bir kişinin telefonunayüklemek ülkemizde yasadışı bir faaliyet olarak kabul edilir. Yeni 5237sayılı Türk Ceza Kanunu kişisel verilerin kaydedilmesini, izinsizkullanılmasına ilişkin bilgidir. Kişisel hakların ihlal edilmesi halinde yürürlülüğe girecek olan Türk Ceza Kanunu Madde 135’e göre hukukaaykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA