• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Din Hizmetleri İçin Yapılan Yeterlik Sınavında Büyük Değişiklik
20 Şubat 2014 Perşembe 13:29

Din Hizmetleri İçin Yapılan Yeterlik Sınavında Büyük Değişiklik

2014 YETERLİK SINAVI İLAN EDİLDİ.Birçok yenilik var.. Sınavı ÖSYM yapacak, Konu içeriği genişletildi... Detaylar:
DİYANET kuruma ilk defa atanacaklar için şimdiye kadar YETERLİK SINAVI yaparak memur alımı yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde sınav yönetmeliğinde değişiklşkller yapılmıştı. 2014 YETERLİK SINAVI ili ilgili DİYANET’ten beklenen açıklama geldi. Bir çok değişikliklerle yeni sınav silbaştan planlandı.

DİYANET YETERLİK SINAVLARInda başarılı yayınlarıyla dikkat çeken Hüner Kitabevinin sahibi Mehmet KARAKOCA yeni sınavla ilgili bilgiler verdi.

 

2014 YETERLİK SINAVI İLE İLGİLİ YENİ DEĞİŞİKLİKLER VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN İLAN EDİLEN BİLGİLER ANAHATLARIYLA ŞÖYLE:

1.       Diyanet Yeterlik sınavının ismi değişti. "Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi" oldu.

2.      Soruları ÖSYM hazırlayacak.

3.      Diyanet İşleri Başkanlığının "Din Hizmetleri Alan Bilgisi Test" sınavında İlahiyat, Önlisans ve İHL mezunlarına ayrı sorularsorulacak.

4.      ÖSYM "Din Hizmetleri Alan Bilgisi Test" sınavını Diyanete girecekler için özel yapıyor. Diğer KPSS sınavlarından 20 gün sonra yapılacak.  

5.      DHBT’ye başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda ÖSYM tarafından alınacaktır.

Buna göre;

2014 yılında sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için 5-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; 

 

Ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için 30 Haziran-16 Temmuz 2014 tarihleri arasında 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön lisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacaktır.

 

6.     2014 yılında DHBT, 18 Ekim 2014 tarihinde yapılacaktır.

 

7.      Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetleri sınıfına ait (İmam, Müezzin, Kur’ân Kursu öğreticiliği) kadrolarına 15 Ekim 2014 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.

8.      DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna girmemiş; aynı öğrenim düzeyindeki KPSS Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi veya DHBT’de en az bir soruya cevap kâğıdı üzerinde cevap vermemiş adaylar sınava girmemiş gibi değerlendirilecektir.

9.      Sınavlar artık her yıl değil, KPSS ile eşzamanlı, 2 yılda bir yapılacak. Bu İHL öğrencileri için çok önemli. Mezun olabilecek son sınıf öğrencilerimizin bu sınava mutlaka katılmalarını tavsiye edebiliriz.

10.   İlk sınav KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu olacak. İkinci sınav “Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumu olacak. Puan hesabı bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre yapılacak.

 

“Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)” iki bölümden oluşacak:

Birinci bölüm soruları (DHBT-1) eski yeterlik sınavı kapsamında olacak (İnanç esasları, ibadetler, Kuran Bilgisi, Siyer ve Ahlak) ve tüm adaylar cevaplandıracak.

 

İkinci bölüm soruları (DHBT-2) ise İlahiyat, Önlisans ve İHL mezunları için ayrı ayrı olacak. Bu sorular;

Lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, Ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, 

 

Ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.
 

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
1. Tefsir

2. Fıkıh

3. Hadis 

4. Akaid & Kelam

5. İslam Tarihi

6. Dinler ve Mezhepler Tarihi

7. Dini Hitabet

 

KPSS’den alınan puanlar sonrası DİYANET daha sonra belirleyeceği taban puan üzerinden sözlü sınava alacak.

 

Mehmet KARAKOCA, bugüne kadar adayları mahcup etmediklerini, %70-80 başarı ile kitaplarından çalışan adayların birçoğunun şimdi memur olduğunu söyleyerek, 2014 DHAB Sınavı için mevcut YETERLİK kitaplarının da içerik olarak  yeterli olacağını ifade etti. YETERLİK kitabına yoğun talep olduğunu söyleyen KARAKOCA, şu an kitabın yeni baskısında sınav süreci ile ilgili adaylara ayrıntılı açıklamaya da yer vereceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA