• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Din görevlileri için sınav
04 Haziran 2009 Perşembe 13:16

Din görevlileri için sınav

Stajyer vaizlik, stajyer Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyumluk için yeterlilik belgesi verilmek üzere yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav yapılacak.
Stajyer vaizlik, stajyer Kur'an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyumluk için yeterlilik belgesi verilmek üzere yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav yapılacak.
 
 5 Temmuzdaki sınav sonucunda başarılı olanlara verilecek yeterlilik belgesi, KPSS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından göreve yerleştirmelerde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında kullanılacak. 
 
 Halen herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi çalışanlardan bu sınavlara katılıp başarılı olanlara verilecek yeterlilik belgesi ise Diyanet İşleri Başkanlığınca açılacak unvan değişikliği sınavında geçerli olacak. 
 
 Stajyer vaizlik ve stajyer Kur'an kursu öğreticiliğine sadece kadınlar başvurabilirken, stajyer vaiz olmak isteyenlerin 4 yıllık dini yüksek öğrenim mezunu, stajyer Kur'an kursu öğreticisi olmak isteyenlerin de en az imam hatip lisesi mezunu olması gerekiyor. 
 
 İmam-hatiplik ve müezzin-kayyumluk için de erkek olma şartı getirilen sınavda, imam-hatiplik için başvuranların en az imam hatip lisesi mezunu olması ve bu görevi yapmasını engelleyecek bir özrü bulunmaması, müezzin-kayyumluk için de lise veya dengi okul mezunu ve hafız olması şartı getiriliyor.
    
-BAŞVURULAR-
    
Yeterlilik belgesi yazılı sınavına başvuran adaylar, 40 TL sınava giriş ücretini EĞİTEK Döner Sermaye İşletmesinin Ziraat Bankası Beşevler/Ankara Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat şubelerinden birine 8 Hazirandan itibaren 17 Hazirana kadar yatırabilecek. Adaylar, başvurularını 8-17 Haziran tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresindeki ''Merkezi Sistem Sınavları'' bölümünden yapabilecek.
Sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan alması gereken adaylardan daha önce yeterlilik belgesi almış olanlar, başka bir görev için de bu sınava katılabilecek. Adaylar, yalnızca bir unvan için yeterlilik belgesi sınavına müracaat edebilecek ve sınav sonrası alınan yeterlilik belgesi sadece o alan için geçerli olacak. Stajyer vaizlik sınavında Kur'an-ı Kerim, Arapça, tefsir, hadis, kelam, fıkıh, dini ve mesleki kültür, Diyanet İşleri Başkanlığı ve devlet memurları ile ilgili mevzuat ve hitabet; Kur'an Kursu öğreticiliği ve imam-hatiplik sınavlarında, Kur'an-ı Kerim, akaid, fıkıh, siyer ve ahlak ile hitabet, müezzin-Kayyumluk sınavında ise Kur'an-ı Kerim, akaid, fıkıh, ezan ve ikamet konularında sorular sorulacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA