• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dilenciler bıktırdı!
22 Temmuz 2013 Pazartesi 10:35

Dilenciler bıktırdı!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşların dini duygularını sömüren dilenciler yine Konya sokaklarında yerlerini aldı. Vatandaşlar ise bu duruma tepki gösteriyor.
Çoğunluğu ilçelerden ve şehir dışından gelen dilenciler, Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşın dini duygularını istismar ederek para topluyor. Konya sokaklarında cirit atan dilencilere vatandaş tepkili. Dilenci sayısında büyük artış olduğu gözlemlenirken yetkililerinin bu konuda önlem alınması istendi.
Her Ramazan ayında olduğu gibi vatandaşları dini duygularını istismar eden dilencilerin sayısında bariz bir artış olduğu gözlemleniyor. Ramazan ayından önce sadece bir kaç noktada bulunan dilenciler şu an da ise nerdeyse şehrin tüm köşe başlarında bulunuyor. Sayıları nerdeyse ikiye katlanan dilencilere ise vatandaşlar büyük tepki gösteriyor. Cami önleri, çay bahçeleri hatta evlerin kapılarına kadar gelen dilenciler, büyük rahatsızlık yaşamasına neden oluyor. Ramazan ayının dini havasından yararlanmaya çalışarak vatandaşların inançlarını sömüren dilenciler hakkında hiç bir işlem yapmaması ise vatandaşın tepkisine neden oluyor. Ramazan ayında rahatça sokakta yürüyemediklerinden şikâyet eden vatandaşlar, bu konuda belediyenin mutlaka önlem almasını istiyor.
‘DİLENCİLER RAHATSIZLIK VERİYOR’
Giyim üzerine hizmet veren Ümit Soydemir, Konya’da çok fazla dilenci olmasından yakındı. Soydemir, ‘‘ Her gün dükkâna yaklaşık 50 dilenci geliyor, bu dilencilerden bıktık, hem müşterilerimizi rahatsız ediyorlar, hem de para beğenmiyorlar. İlk zamanlar gelen dilencileri boş göndermiyordum fakat önüne geçemedim, artık para vermiyorum fakat önüne de geçemiyorum, rahatsız etmeye devam ediyorlar’’ dedi.
‘İHTİYAÇLARI OLDUĞUNA İNANMIYORUM’
Hediyelik eşya üzerine hizmet veren Ali Küçük ise kapıya gelen dilencilerin ihtiyaç sahibi olduklarına inanmıyorum diyerek, ‘‘ Günde dükkânımıza sayısız dilenci geliyor, her biri açlıktan sefaletten bahsediyor fakat akşam saatlerinde büfelerde bozuk paralarını tümlettiriyorlar, günde 200-300 lira topluyorlar, biz bile esnaf olarak o kadar para kazanamıyoruz, insanların dini duygularını istismar ederek bu şekilde para topluyorlar, vatandaşların bu tür insanlara para vermemesini istiyorum, ihtiyaç sahibi insan zaten dilencilik yapamaz, arayıp bularak gerekli yardımlarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine yapabilirsiniz’’ diye konuştu.
‘DİLENCİLERLE MÜCADELE EDİYORUZ’
Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgilere göre, ‘‘Dilenciler için 7 ekip oluşturuldu. Bir kısmı sivil, bir kısmı ise resmi üniforma ile çalışıyor. Bunlar gün içerisinde şehrin merkezi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyorlar, fakat mahalle araları ve ilçelere ilçe zabıta ekipleri bakıyor. Biz merkezi noktalarda Büyükşehir zabıta olarak dilencilerle mücadeleye devam ediyoruz’’ denildi.
‘İSLAMDA DİLENCİLİK YASAK’
İslamda kural olarak dilenciliğin kesinlikle yasaklandığını belirten Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, “Dilencilik bir kazanç yolu değil zaruret haliyle sınırlı bir ruhsattır. Bu ruhsatı kendilerin hak görenlerin çalışamayacak derecede güçsüz olmaları ve ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olmaları gerekir” dedi. Şükrü Özbuğday, Kuran-ı Kerim de dilenciliğin insan haysiyeti ile bağdaşmayacak bir tutum olarak değerlendirildiğini söyledi.
‘MESLEK HALİNE GELDİ’
İslamiyetin çalışmadan tembel tembel oturan ve bir lokma ekmek ile bir hırkaya rıza gösterenlere iyi bir müslüman gözüyle bakmadığını da dile getiren Özbuğday şöyle konuştu:“Günümüzde meslek haline getirilen dilencilik halkın manevi duygularını sömürmekten başka bir şey değildir. Bu tip insanlara islamiyet kesinlikle karşı durmaktadır. Çalışma gücü olduğu halde başkalarının alın terine ortak olmak bunların alışkanlıkları haline gelmiştir.. Dilenciliğin önlenmesi için ihtiyaç sahibi olan kişilerin resmi kurumlar tarafından tespit edilmelerinin önemli bir durum. Tespit edilen bu kişilere yapılacak nakti ve ayni yardımlarla hem dilenciliğin bir nebze önüne geçilir hem ihtiyaç sahibi gerçek kişilere yardım edilir. Devletin güvence şemsiyesi altında olan gerçek ihtiyaç sahipleri bu yöntem ile korunur” SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA