• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dikkat zehirlenmeyin!...
26 Ekim 2013 Cumartesi 09:54

Dikkat zehirlenmeyin!...

Konya İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici, alınacak bazı tedbirlerle, soba zehirlenmelerinin önüne geçilebileceğini söyledi.
Her yıl onlarca insanın sobadan sızan karbon monoksit ve doğalgazdan zehirlenerek hayatını kaybettiğini söyleyen İşbitirici, alınacak bazı tedbirlerle, bu ölümlerin önüne geçilebileceğini söyledi.Kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbon monoksitten kaynaklanan zehirlenmenin hiç farkına varılmadan oluştuğuna dikkat çeken Cevdet  İşbitirici "Bu nedenle dünyada 'Sessiz Öldürücü' olarak adlandırılmaktadır. Karbon monoksit gazı çok az miktarlarda bile insanlara etki etmekte ve zehirlilik etkisi sinsi seyretmektedir. Bu yüzden havalandırması olmayan yerlerde açıkta ateş yakılmaması, soba kullanılırken boru ve baca temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, soba satın alırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmeli, soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmeli, altına yanıcı olmayan bir maddeden tercihen mermer altlık konmalı, ahşap ve plastik muşamba malzeme kullanılmamalıdır, kalitesiz yakıt kullanılmamalı, mutlaka üstten yakılmalı ve daha sonra üzerine hiç kömür ilavesi yapılmamalı, kömür bittiğinde tekrar temizlenip aynı şekilde yakılmalıdır. En önemli tedbir ise yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmamalıdır" dedi.
 
TEKNİK HATALAR ZEHİRLENMELERE NEDEN OLABİLİR
Baca zehirlenmelerinin yalnızca sobayı yanlış kullanımdan yada rüzgardan meydana gelmeyeceğini vurgulayan İşbitirici, “ Binalarda meydana gelen hatalı yapımlardan dolayı da bacada basmalara sıkça rastlıyoruz. Bacaların dar yapılmasından dolayı duman dışarıya çıkamıyor ve istemediğimiz manzaralar ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.
 
ZEHİRLENME 3 AŞAMADA GERÇEKLEŞİR
Karbon monoksit zehirlenmesi üç aşamada gerçekleşeceğini vurgulayan daire başkanı İşbitirici, sözlerini şöyle sürdürdü;"Birinci aşama: Karbon monoksit soluyan kimsede hafif uyuşukluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Zehirlenmeye maruz kalan kişi veya kişiler derhal temiz havaya çıkarılmalıdır. Bu aşamada kurtulma şansı olabilir. Biraz daha fazla Karbon monoksite maruz kalındığında hareket yeteneği felce uğrar, insana tatlı bir rehavet çöker ve uyuklama isteği doğar. İkinci aşama: Titreme, adale kasılması, çene kilitlenmesi ve diş gıcırdatmaları başlar.Gözler bir noktaya dikilir ve ateşlenme başlar. Üçüncü aşama: solunum ve kalp atışları yavaşlar, vücut ısısı düşer,his ve şuur kaybolur. Sobalı bir odada otururken; yorgunluk, uyku hali, bulantı, görme bulanıklılığı,huzursuzluk hissedilince, pencere ve kapıyı açın, odaya taze hava girmesini sağlayın."
 
KONYA'DA TEMİZLEME YAPAN 5 FİRMA VAR
Sobaların kapaklarının açık bırakılmaması, yanlarında odun, çıra, kömür, kibrit, benzin, gaz, benzeri yanıcı ve patlayıcı madde bulundurulmaması gerektiğin belirten İşbitirici , " Odun ve kömür gibi katı atıklar ile yüksek oranda is bırakan sıvı yakıtlar kullanıldığı takdirde borular ayda bir bacalar ise iki ayda bir temizlenir. Baca temizliğini, itfaiye teşkilatından aldığı izin özel firmalar ve temizlik firmaları yapar. Konya’da şu an da 5 tane baca temizleme yetkisi bulunan firma var. Baca temizleme sertifikası verirken 3 koşul ararız kalifiyeli personel var mı, piyasada ne durumda ve gereken aletlere sahip mi bu üç koşul uygunsa sertifika veririz.” diye konuştu. MERVE ATEŞ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA