• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dikkat! Ehliyetinizden olabilirsiniz
16 Nisan 2012 Pazartesi 09:15

Dikkat! Ehliyetinizden olabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde yaptığı değişikliklere sürücü kurslarını da dahil etti, uzmanlar uyardı. İşte sizi ehliyetinizden edebilecek kritik uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde yaptığı değişikliklere sürücü kurslarını da dahil etti, uzmanlar uyardı. İşte sizi ehliyetinizden edebilecek kritik uyarı


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitimsisteminde yaptığı değişikliğin ardından sürücü kurslarına da el attı. Kurslara Avrupa Birliği (AB) standardı getirmek için bir çalıştay düzenleyen Bakanlık, eğitim kalitesinin artırılması, eğitimcilerin eğitimi ve sınav mevzuatı gibi konularda değişikliğe gidecek. MEB, sürücü kurslarının iyileştirilmesi için düğmeye bastı ve Ankara'da bir çalıştay düzenledi.

AB'den 3 alan uzmanı,MEBbirimlerinin temsilcileri, ilgili bakanlıkların yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sosyal ortaklar ve diğer ilgili paydaşların katılımıyla Ankara PlazaOtel'de gerçekleşen çalıştayda,motorlu taşıt sürücü kurslarında verilen eğitim programları değerlendirildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen çalıştayda, ‘Sürücü Eğitimlerinin Kalitesinin Artırılması ve Sürücü Eğitim Programlarının İncelenmesi', ‘Sürücü Sınavlarında Yeni Yaklaşımlar ve İlgili Mevzuat Düzenlemeleri' ve ‘Eğiticilerin ve Sınav Sorumlularının Eğitimi' başlığıyla 3 ayrı çalışma grubu oluşturuldu.

ARAÇLARA KAMERA

Çalıştayda karara bağlanan bazı öneriler şöyle oldu: Sürücüler için periyodik eğitimin zorunlu olması, sürücü kursu ücretlerine taban ücret uygulamasının getirilmesi, sınav araçlarında kamera sisteminin bulunması, sertifikasını iki yıl içerisinde ehliyete dönüştürmeyen adayların ehliyetinin iptal edilmesi, sınav yapıcılarınve eğiticilerininbelli aralıklarla eğitime tabi tutulmaları.

Her seviyeye ayrı kurs

Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlarda sürücü kurslarının yapısını yeniden düzenleyecek öneriler ortaya atıldı. Bakanlık, çalıştay dokümanlarını inceleyecek, analiz edecek ve nihai sonuç raporu haline getirerek kamuoyu ile paylaşacak. Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlara göre sürücü kurslarında farklı eğitim düzeylerinden gelen sürücü adaylarına aynı eğitimin verilmesi sorunun kaynağını oluşturuyor. Yine uygulama derslerinde ders saatlerinin sınırlı oluşu ve sıradan düz bir parkurda eğitim verilmesi de kaliteli sürücü adaylarının yetişememesinde önemli rol oynuyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA