• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dikkat çakma banka çıkabilir!
20 Kasım 2010 Cumartesi 15:27

Dikkat 'çakma' banka çıkabilir!

Kredi kartını ödemekte zorlananların sayısı artınca her tarafı 'çakma bankalar' sardı. İnternet üzerinden alenen reklamlarını yapan, Facebook ve Twitter'a kadar uzanan uyanıklardan bazıları 'buzdolabı' satıyor görüntüsünde...
Banka olmadıkları halde 'kredi kartı borcunu yapılandıranların' sayısıartınca BDDK ve TBB olayı takibe aldı. Hazırlanan yeni yasa ile buişlemi yapanlar için POS kara listesi oluşturulacak.

4 BİN POS ŞİMDİDEN YAKALANDI


TBB, şimdiye kadar 4 bine yakın POS cihazının amacı dışında kullanıldığınıtespit edip yakaladı ve cihazları iptal etti. Ancak yasa olmadığı içinyeniden gidip POS cihazı alınabiliyor.

İŞTE ÇAKMA BANKALARIN YÖNTEMLERİ

Kredi kartı borcunu ödeme güçlüğü çekenlerin en çok başvurduğu yöntem, asgari tutarı ödeyip borcu ötelemek. Örneğin 10 bin lira kredi kartı borcuolan kişi asgari tutarını öderse yılda karşısına 5-6 bin liralık faizyükü çıkabiliyor.

BORCU KAPATIYORLAR

Beyaz eşya, elektronikçi şapkası da bulunan çakma bankalar, bu kredi kartısahiplerine önce 10 bin lira verip bankaya olan borcu bir keredekapatıyor. Ardından da olmayan buzdolabını, televizyonu kart sahibinesatmış gibi işlem yapıyor.

ÜZERLERİNDE RİSK YOK

Kart sahibi, söz konusu 10 bin lira karşılığında, bu kişilerden 11 bin500-12 bin liraya buzdolabı, cep telefonu almış gibi gösteriliyor. Ödeme de kart sahibinin kredi kartı üzerinden POS makineleri ile yapılıyor.

BUZDOLABI BANKASI

Kart sahibinin 10 bin liralık borcu bir anda, aylık 975-1000 lira taksitle12 aya bölünmüş oluyor. Söz konusu borç-alacak ilişkisi yine banka ilekart sahibi arasında kalıyor. İşlemi yapan da hiç risk almadan yüzde20'ye varan oranda para kazanıyor.

GÖSTERE GÖSTERE KAÇAK

Kredi kartı borçlarının dağ gibi yığılması beyaz eşya ve elektronik satışıyapan binlerce işletmeyi banka yaptı. Özellikle kredi kartı borcununasgari ödeme tutarını ödeyerek borcunu sürdürmeye çalışanlara yönelikolarak geliştirilen yöntem ile beyaz eşya ve elektronik satıcılarıkişinin kredi kartı borcunu nakit olarak ödüyor. Ardından kart borcuolan vatandaşın kartından üstüne faiz de koyarak borcu 12 taksit halinde tahsil edecek şekilde alıyor. Kart sahibi vatandaşa buzdolabı, çamaşırmakinesi veya elektronik eşya satılmış gibi kredi kartına borçyükleniyor. Tabii kişinin aldığı buzdolabı, çamaşır makinesi veyaelektronik eşyanın fiyatı değil borcunun miktarı fiyatı belirliyor.Vatandaşın borcunu ödeyen firma bu tutarın üstüne yüzde 15 ile 20 faizkoyarak vatandaşı yine bankaya borçlandırıyor.

RİSK YİNE BANKADA

Firma 12 ay boyunca kredi taksitleri geldikçe parasını ve yüzde 20 faizinialıyor. Bu arada kredi kartı borcunu taksitlendirmiş olan vatandaş eğerödemelerini yine aksatırsa banka yine alacağını alamıyor. Beyaz eşya veelektronikçiler bir nevi bankaların kredi kartı ile hem bankanın almasıgereken faizi cebine koyuyor hem de riski yine bankaya yıkıyor. Ancakeğer vatandaş borcunu vadesinde öderse bankaların uyguladığı aylık yüzde 3'ü geçen ve yıllık olarak yüzde 40'a varan gecikme faizi yerine yüzde20 faiz vererek borcundan kurtulmuş oluyor.

YÜZLERCE SİTE VAR

Şimdiye kadar altın ve kontör alım satımı ile gerçekleştirilen işlemler artıkinternette danışmanlık şirketi veya kredi kartı yapılandırma şirketiadıyla açıkça yapılıyor. Yüzlerce sitede bulunan ilanlar sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter'e kadar uzanmış durumda. Burada verilentelefon numaraları ve e-mail adresleri ile müşterilerle bağlantıkuruluyor. İnternette yapılacak işlem de ayrıntılarıyla ve verilenörneklerle anlatılıyor. Yapılan işlemin tamamen yasal olduğu davurgulanıyor. Danışmanlık şirketi adıyla açılan sitelerde satışdanışmanlık şirketinin üst kuruluşu olan beyaz eşya bayi veyaelektronikçiden yapılıyor. Bazı bayiler sadece satış yapılmış gibigösterip bunun vergisini öderken bazıları işi daha da sağlama almak için önce malı satıp sonra geri alınmış gibi göstererek her iki işlemi debelgelendiriyor. Tabii bunun vergisini de ödüyor.

'İSTERSENİZ FATURA DA KESERİZ'

Telefonla ulaşılan danışmanlık şirketi yetkilisi “İsterseniz fatura da keseriz.Yaptığımız işlem tamamen yasal. Ne bankalar ne de Maliye hiçbir şeyiddia edemez” diyerek müşterileri yasal bir işlem yapıldığına inandırıpkazanmaya çalışıyor. Tabii bu arada ödenecek olan faizin bankalarınfaizinin yarısı kadar olduğunu da eklemeyi unutmuyor.

FAİZ YÜZDE 15-20 ARASINDA

Verilen örneklerde ise bankaların asgari ödemeyi yapan müşterilerine aylıkyüzde 4-5 yıllık yüzde 50-60 faiz uyguladığı banka ile anlaşılmasıhalinde bile en az yıllık yüzde 30 faizin söz konusu olduğu oysa busistem ile yıllık yüzde 15 faiz ile borçtan kutulunabileceğibelirtiliyor. Bayiler internet ilanlarında kart borcu yapılandırmasınınhiçbir belge istemeden kısa süre içinde tamamlandığını belirtiyor, “Sizçayınızı içerken, biz tüm işlemlerinizi 20 dakikada tamamlıyoruz”diyorlar. Bayez aşya bayileri 12 ay taksit yaptıkları için vatandaşların kredi kartı borcu 12 eşit takside bölünebiliyor.

12 AY TAKSİT YAPIYORLAR

Eskiden gizli saklı altın ve kontör ile yapılan kredi kartı borcunu kaçakyapılandırma işlemi artık internette açık açık yapılmaya başlandı. Beyaz eşya ve elektronik mal satışı yapılıp geri alınarak yapılan işlem ilekart borcu olanların borcu ödenip 12 takside bölünüyor. Yüzde 15-20 faiz alınıyor

BELGE İSTEMİYORLAR 20 DAKİKADA İŞLEM TAMAM

Bayiler internet ilanlarında kart borcu yapılandırmasının hiçbir belgeistemeden kısa süre içinde tamamlandığını belirtiyor, “Siz çayınızıiçerken, biz tüm işlemlerinizi 20 dakikada tamamlıyoruz” diyorlar.

YÜZDE 9.5'İ BATIK

Kredi kartında batık oranı geçen yıl çıkarılan 'af'fa (yeniden yapılandırma)rağmen, diğer kredilerdeki takip oranıyla kıyaslandığında hâlâ yüksekseyrediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 5 Kasım 2010 tarihliverileri itibarıyla, toplam kredi kartı borcu 41 milyar 589 milyonliraya ulaşırken, bu tutarın yüzde 9.5'i, yani 3 milyar 990 milyonlirası batık durumda. Haziran 2009'da açıklanan yeniden yapılandırmayasasına rağmen, son bir yılda kredi kartında batık tutarı sadece 218milyon TL azaldı. Kasım 2009'da 4 milyar 208 milyon lira olan kredikartı batık tutarı, 5 Kasım 2010 itibarıyla 3 milyar 990 milyon lirayadüştü.

EN FAZLA BATIK 2009'DA


Tüm yıllaritibarıyla bakıldığında kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısıtoplamda 1 milyon 446 bine ulaşırken, 2010 yılında kredi kartı ödemeyenkişi sayısı 389 bin 475 oldu. Yıllar itibarıyla borç ödemeyen kişisayısı incelendiğinde en fazla borç ödememenin, krizin derinleştiği 2009 yılında gerçekleştiği gözleniyor. 2009'da toplam 499 bin 220 kişi kredi kartı borcunu ödemeyerek batık durumuna düştü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA