• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diğer ülkelerle baş başa yarışır noktadayız
09 Mayıs 2013 Perşembe 09:26

'Diğer ülkelerle baş başa yarışır noktadayız'

Başbakan Erdoğan, "Hazır giyim ve tekstilde dünyanın diğer ülkelerinin gerisinde olduğumuzu kabul etmiyorum. Tam aksine onlarla başa baş yarışır noktadayız" dedi.
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nce, Shangri-La Bosphorus İstanbul Otel'de düzenlenen 6. İstanbul Moda Konferansı ödül töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konferansın başarılı geçmesini diledi.
Sektörde faaliyet gösteren başarılı iş adamlarının Türkiye'nin dünyada tanıtılması ve güç bulmasında çok farklı bir yeri inşa ettiğini aktaran Erdoğan, "Bu sıra yapacağım Amerika seyahatinde dış politika dışında özellikle iç politikayla ilgili gündemimizin en önemli maddesini, bu ekonomik ilişkilerde endüstriyel bölgeler konusu teşkil edecek. Amerika'nın şu anda bizimle olan dış ticaret hacmi 20 milyar dolar civarında. Tabii bu rakam çok komik bir rakam. Türkiye-Amerika ilişkilerinde 20 milyar dolar gibi bir ticaret hacmi asla savunulacak bir rakam değil" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu ile çok çok gerilerden gelinmesine rağmen 35 milyar doları aşan bir dış ticaret hacmine sahip olduklarını vurgulayarak, bu ilişkileri artırmak için neler yapacaklarına dair ABD Başkanı Barack Obama ile konuşacaklarını kaydetti.
Erdoğan, "Hazır giyim ve tekstilde dünyanın diğer ülkelerinin gerisinde olduğumuzu kabul etmiyorum. Tam aksine onlarla başa baş yarışır noktadayız, durumdayız" dedi.
Ülke olarak çok çok iyi bir konumun yakalandığına inandığını ifade eden Erdoğan, "Yine inanıyorum ki sizler, özellikle bu pazar payını kapmada yarışı biraz daha hızlandıracaksınız. Bizler de üzerimize ne düşüyorsa yapacağız" şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, sektörde ülke olarak eşsiz bir tecrübe ve kalifiye bir iş gücüne sahip olunduğunu, şu anda salonda 40 yıldır, belki de daha fazla bu işin içerisinde olan, tırnaklarıyla kazıya kazıya bugüne gelenlerin bulunduğunu belirtti.
Dönemsel olarak elbette iniş ve çıkışların olduğunu, 1980'lerden itibaren hızlı bir yükseliş içine giren sektörün, sonraki dönemlerde dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelere paralel olarak kimi zaman yükseldiğini, kimi zaman da sıkıntılı süreçler yaşadığını aktaran Erdoğan, bugün de sektörün önemli sorunları olduğunu, döviz kuru, enerji ve istihdam üzerindeki yüklerin, Çin ve Uzakdoğu sıkıntısının, iplik fiyatları gibi çeşitli etkenlerin sektör üzerinde baskı unsuru olmaya devam ettiğini anlattı.
İçerden vurulmasaydık Marmaray'ı açacaktık
Başbakan Erdoğan, 5 Nisan'da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve İstanbul Altın Borsası'nın güç birliğiyle oluşan Borsa İstanbul'u hizmete aldıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:
"Diğer yandan, 5 gün önce 3 Mayıs'ta, İstanbul'a inşa edeceğimiz uluslararası büyüklükteki 100 milyon/yıl kapasiteli havalimanımızın ihalesiyle ilgili biliyorsunuz bir yarış oldu. Burası, 10 milyar avro tutarındaki dev bir yatırım. Bunun ihalesi yapıldı. Buradan devlete ödeyecekleri kiranın ihalesinde rakam tırmandı, tırmandı, tırmandı biliyorsunuz 22 milyar 152 milyon avroya çıktı. Bunu biz 10 yıl önce konuşsaydık, deseydik ki 'Devlet, Allah kuruşu vermeden böyle bir şey yapacak', acaba buna inanır mıydık? İnanıyorum ki bunlar zaten devletin kaynak üretmedeki çeşitliliği içerisinde bile yerini alan konular değildi. Tam aksine burada devlet şimdi hem bir kar elde ediyor hem de böyle bir eseri 25 yıl süreyle çalıştırmak üzere bu firmalara, 5 tane yerli firmaya üstelik yabancı yok burada, 5 tane yerli firmamız giriyor, büyük bir öz güven var. Bu öz güvenle bu işi başarıyor ve bu ihaleyi alıyorlar. İddialılar, 2017'de de burası inşallah bitecek. 'Peki nasıl olacak bu?' diye soranlar var. Bugüne kadar olanları nasıl bitirdiysek bunu da öyle bitireceğiz. Yeter ki bizi içeriden vurmasınlar. Bakın biz içeriden vurulmasaydık şu anda 4 yıl önce biz Marmaray'ı açacaktık ama bizi içeriden vurdular, Marmaray'ı bitiremedik. Ne zaman bitecek? 29 Ekim'de bitecek. 29 Ekim'de inşallah Marmaray'ı açacağız ve Londra'yı Pekin'e bağlayacağız."
Erdoğan, İstanbul'un, dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline geldiği gibi, moda dünyasının da merkezi konumuna yükseleceğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA