• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devrecilik tartışması mahkemeye taşındı
18 Kasım 2014 Salı 18:06

'Devrecilik' tartışması mahkemeye taşındı

Askerleri silah altına alma sırasını ifade eden “tertip” Ege Ordu Komutanlığı Kışlası’nda eziyete dönüşünce 7 asker bir üst tertipteki 11 askerden şikayetçi oldu.

Ege Ordu Komutanlığı Lojistik Destek Takım Komutanlığı’nda vatani görevini yapan askerler arasında yaşanan “tertipçilik’ mahkemeye taşındı. Davaya konu olan olay; 2 Haziran 2013 tarihinde Ege Ordu Komutanlığı Lojistik Destek Komutanlığı’nda yaşandı. Askerlik görevini yapan 93/1 tertip Mustafa G., Fatih Y., Kani Y., Bayram T., Ahmet E., Tugay Ç. ve İzzettin O., savcılığa başvurarak bir üst tertipleri olan Ferhat B., Habip Ç., Erkan K., Ercan Y., Ahmet T. ve Ahmet A.’nın baskısına uğradıklarını, takım komutanlığı berberhanesinde zorlama ve tehditle saçlarının keyfi veeziyete varan muamelelerle bir numara tıraş edildiğini ileri sürdüler.

ÇEK PAS İLE TUVALETTE

Şikâyetçi 7 asker, üst tertip 92/4’ten Erkan K., Ahmet T., Habip Ç., Ferhat B., Ercan Y. ve Ahmet Ç.’nin farklı yer ve zamanlarda gece kendilerini yataklarından kaldırıp çek pas ile tuvalete döktükleri suyu kupkuru olana dek temizlettiklerini de iddia etti. Yine aynı kişilerin farklı yer ve zamanlarda mıntıka temizliği zamanı dışında keyfi olarak kendilerine temizlik yaptırdıklarını, bunu da Yusuf K., Burak B., Burak K. ve Toros B.’ye uygulattıklarını öne sürdüler.

YANAŞIK DÜZEN

Savcılığa verdikleri şikâyette 7 asker, üst tertipten 1 askerin kendilerini yataklarından kaldırıp tuvalete ceza temizliğine sokmanın yanı sıra, başlarında bekleyerek bozuk para ile camlara ve pisuvarlara vurduklarını “Hadi lan, mal mısınız lan” diye bağırdıklarını da anlattılar. 7 asker, üst devre olan 11 askerin bazı askerleri, koğuşlarındaki ranzaların altında süründürdüğüne, yanaşık düzen eğitim yaptırdığına da şikâyet dilekçelerinde yer verdiler.

7 ASKER ŞİKÂYETÇİ

Savcılık askerler Ercan Y., Yusuf K., Erkan K., Ferhat A., Ahmet A., Ahmet T., Burak B., Habip Ç., Burak K., Ahmet Ç. ve Toros B. hakkında “alt devrelerine karşı eziyet” suçunu işledikleri gerekçesiyle 3’er yıl 6’şar aydan 8’er yıl 3’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA