• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devletten çiftçilere büyük destek
10 Nisan 2009 Cuma 17:52

Devletten çiftçilere büyük destek

İşte Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın çiftçilere vereceği destek...
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, çiftçilere tarımsal alet ve ekipman alımlarında yüzde 50 hibe desteği verecek. Bakanlık desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin bağlı bulundukları tarım il müdürlüklerine müracaat etmeleri isteniyor.
 
Tarım Bakanlığı, 4 yıldır Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım arazisi bulunan çiftçilere tarım alet ve ekipman alımlarında destek sağlıyor. Bakanlığın Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilere verdiği bu yılki hibe desteğinden yararlanmak isteyenler için müracaatlar başladı.
 
Konya Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, konuyla ilgili açıklamasında, projenin amacının tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Doster, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Ürünlerin daha kaliteli olması ve pazar isteklerine uygun üretim yapılması bu makinelerle mümkün. Üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası rekabet edebilir duruma getirmek için teknolojik gelişmelerden yararlanmak gerekiyor." Tarım Bakanlığı, yüzde 50 hibe desteği kapsamına giren makineleri da açıkladı. Buna göre, anıza direkt ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, basınçlı sulama sistemi, canlı balık nakil tankı, çayır biçme makinesi, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sistemi, güneş kolektörü, hububat harman makinesi, lazerli tesviye aleti, mısır hasat tablası, mibzer, motorlu tırpan, pamuk toplama makinesi, pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi, pülverizatör, rüzgar makinesi, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, tambur filtre, taş toplama makinesi, toprak frezesi,. yem hazırlama makinesi, zeytin hasat makinesi." Öte yandan, başvurular 13 Mayıs 2009 günü mesai bitimine kadar ilgili tarım müdürlüklerine yapılabilecek.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA