• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devletin zirvesinden açıklama
30 Aralık 2011 Cuma 16:31

Devletin zirvesinden açıklama

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan cuma çıkışı Uludere'de olan olaylar hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bölgede ölenler için başsağlığı dilerken Başbakan Tayyip Erdoğan konu hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bu ana kadar benim edindiğim bilgiler, arkadaşlarımdan aldığım bilgiler, yani bu tür kaçakçılıkta 3-5, bilemediniz 10 kişilik gruplar...

Ama tabii kullandığı yük taşıyıcılar, açık söylüyorum, katırlar sayısal olarak çok daha fazla olurmuş. Burada 40 kişilik bir grubun olması daha önce gerek Gediktepe gerek Hantepe'deki, oradaki alınan talihsiz neticelerde de biliyorsunuz silahlar bu tür hayvanlarla taşınmıştı ve 'niçin bunlara müdahale edilmedi' diye o zaman da yine yazılı ve görsel medya, herkes bu tür eleştirileri yapmıştı. Bunların hepsi birer ibretti, birer tedbirdi. Bu defa ise böyle bir şeye, yanlışa güvenlik güçlerimizin düşmemesi... Ama talihsiz bir netice, üzüntü verici bir netice' dedi.

ÜZÜNTÜMÜZ BÜYÜKTÜR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde yaşanan olayla ilgili olarak, 'Maalesef işte, Uludere'deki 3 köyün mensuplarının bu sigara kaçakçılığı vesaire, bu tür şeyi yapan bir grup... Bunların yarıya yakını 20 yaş altı, diğerleri 20 yaş üstü olan insanlardan oluşan bir gruptu. Burada 35 vatandaşımız böylece ebediyete intikal etti. 1 vatandaşımız yaralı... Tabii burada üzüntümüz bu noktada büyük' dedi.

BDP ŞOV YAPIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'BDP'ninki biliyorsunuz her zaman şovdur, her zaman istismardır ve işi gücü zaten hayatı durdurmaya yönelik adımlardır. Şimdi bakın, ta Uludere'de olan bir olayla ilgili gelip Taksim'de cam çerçeve indiren, günahsız araçları taşlayan anlayışı niçin acaba bu medya kalkıp da değerlendirmesini yapmıyor? Niçin bunlara yönelik gerekli olan değerlendirmeyi yapmıyor? Bu dürüst bir yaklaşım mı? Yani Taksim'de Tarlabaşı'nda giden bir aracın ne günahı var? Oradaki esnafın ne günahı var? Onlar niçin taşlanır, onların camı çerçevesi niçin indirilir? Bunların bir taksiratı mı var? Bunlar katil mi? Bunlar herhangi bir şey mi yaptılar? Niçin bunlara böyle bir saldırı yapılıyor?' ifadelerini kullandı.

ELİMİZDE 4 SAATLİK GÖRÜNTÜ VAR

Gerek savcılık buradaki çalışmalarını yürütürken, gerek TSK, gerek diğer güvenlik birimlerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Bu çalışmalar sonuçlandığında durum çok daha net bir biçim alacaktır. Elimizde 4 saatlik görüntü var bunun da incelemesini yapıyoruz.

TARAF GAZETESİ'NE KIZDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde yaşanan olayla ilgili olarak, 'Haftanin'deki olayla ilgili atılan bazı gazete başlıkları çok acımasız, çok insafsız. 'Devlet halkını bombaladı' gibi bir başlık... Bunlar acımasız başlıklardır. Bir defa hiç bir devlet halkını kalkıp da kastı mahsusa ile bombalamaz. Geçmişte bu tür şeyler belki yapılmış olabilir ama bizim iktidarımız döneminde böyle bir şeyin olması mümkün değildir' dedi.

GÜL'DEN İLK MESAJ

Şırnak Uludere'deki olayı değerlendiren Gül, ""Çok talihsiz bir olay olmuştur. Bilgiler göstermektedir ki, hayatını kaybedenlerin hepsi sivil vatandaşlarımızdır. Bundan dolayı sivil, asker hepimizin üzüntüsü gerçekten büyüktür. Muhakkak ki bununla ilgili araştırmalar, nasıl olduğu araştırmaları titiz bir şekilde yapılacaktır"" dedi

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA