• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlete borçlu olabilirsiniz
28 Temmuz 2010 Çarşamba 17:53

Devlete borçlu olabilirsiniz

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın en acil sorununun birikmiş vergi ve prim borçları olduğunu belirterek, borçların yeniden yapılandırılarak uzun vadeli taksitlere bağlanması gerektiğini
 
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın en acil sorununun birikmiş vergi ve prim borçları olduğunu belirterek, borçların yeniden yapılandırılarak uzun vadeli taksitlere bağlanması gerektiğini söyledi.
 

                                                                                                       Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarın krizden ilk ve en çok etkilenen kesim olduğunu vurgulayarak, her 100 esnaftan 70’inin SGK’ya prim borcu olduğunu ifade etti.

TESK Genel Başkanı Palandöken, esnafın en acil sorununun birikmiş vergi ve prim borçları olduğunu ve bu borçların en kısa sürede yeniden yapılandırılarak uzun vadeli taksitlere bağlanması gerektiğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a son görüşmesinde ilettiğini kaydederek, “Esnafın kurtuluşu yeniden yapılandırma kanununun çıkartılması olmalıdır” dedi.

 

Palandöken, birikmiş vergi borçlarının ana parasının 30 milyar TL’yi bulduğunu kaydederek, uygulanan yüzde 24’e varan gecikme faizi ve zamla beraber bu borçların 70 milyar TL’yi aştığına işaret etti.

Devletin bankalar arası uyguladığı faiz 6-6,5 iken esnafa uygulanan bu oran büyük “haksızlık” olduğunu savunan Palandöken, “Enflasyonun tek haneli olduğu bir ülkede ana parayı ödeyemeyen esnaf bu faizi nasıl ödeyecek. İki milyona yakın esnaf, borç krizinde. En kısa zamanda bir borç yapılandırılması olmazsa bir milyona yakın esnaf, işyerini kapatmak zorunda kalacak. İş işten geçtikten sonra yapılan Kanun bir işe yaramaz. Onun için acilen bu tefeci faiz uygulamasından vazgeçilmeli ve yeni yapılandırmaya gidilmelidir” dedi.

 

Esnafa bugüne kadar sıfır faizli kredi dışında hiçbir destekte bulunulmadığını ifade eden Palandöken, “Krizde esnafa destek olunması için SGK primi işveren payı yüzde 5 azaltıldı ama esnaf bu imkandan yararlanamıyor. 5 puanlık indirimden yararlanabilmek için SGK’ya prim borcunun bulunmaması gerekiyor. Oysa esnafın 3’te ikisinin prim borcu var” dedi.

 

TESK Başkanı Palandöken, borcu yüzünden esnafın KOSGEB kredisine ulaşamadığını belirterek, krediye ulaşamayan esnafın şu an için en büyük sorunun bu olduğunu ve bir an önce düzeltilmesini istedi.

 

2008 yılında yapılan taksitlendirmeden esnafın faydalanamadığına dikkat çeken Palandöken, borçların gecikme zammı ve gecikme faizinin enflasyon oranında yeniden yapılandırılmaması halinde yapılan taksitlendirme hiçbir işe yaramadığını kaydetti.

Esnafın, biriken borcu taksitle dahi ödeyemeyecek noktaya geldiğini belirten TESK Başkanı Palandöken, 5 bin TL borcu olan bir esnafın toplam borcunun 3 yılda 20 bin TL’ye çıktığını açıkladı. 2004 yılındaki vergi barışından hazinenin kasasına 4.7 milyar TL’nin girdiğini anımsatan Palandöken, devletten para ve aş değil, mevcut borcu ödemek istediklerini ifade etti.

 

Palandöken, “Ancak bu şartlarda bu borçları ödeme imkanı kalmamıştır. Vergi ve prim borçlarının gecikme faizi ve gecikme zamlarının enflasyon oranında yeniden yapılandırılarak 60 ay vadeli taksitlere bağlanması gerekir. Esnafa böyle bir kolaylık sağlanırsa esnaf da bütçe de rahat bir nefes alır” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA