• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet o tedavi ücretini ödeyecek
16 Aralık 2014 Salı 15:18

Devlet o tedavi ücretini ödeyecek

SGK, "palyatif bakım tedavisi" adıyla yeni bir sağlık hizmetinin ödeme kapsamına alındığını ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde pilot uygulamaya başlandığını bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamada, son dönemde basında kanser hastalarının kemoterapi tedavilerini alamayacağı yönünde gerçek dışı haberlerin yer aldığı belirtildi.

Yapılan düzenleme ile hali hazırda kanser hastalarının tedavilerini daha iyi koşullarda alabilmeleri için robotik sistemle ilaç hazırlama ve uygulama ünitelerinin geri ödeme kapsamına alınmasının sağlandığı vurgulanan açıklamada, SGK tarafından halihazırda ödenen kemoterapi tedavisinin daha hijyenik koşullarda sunulmasının sağlanması ve çalışan güvenliğinin maksimum düzeye getirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Açıklamada, normal yollarla beslenemeyen yeni doğanlar için otomatik sistemlerle steril ortamda hassas ölçümlerle hazırlanan beslenme solüsyonlarının hazırlama ve uygulama bedellerinin de SGK tarafından geri ödeme kapsamına alındığı bildirildi.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında serebral palsi (beyin felci) hastalarında ise 16 yaşından büyükler için 60 seans daha tedavi alabilme imkanının sağlandığı belirtilen açıklamada, "Yine fizik tedavi ve rehabilitasyon branşında özellikle felçli hastalarda 60 seans sonrası tedavilerinin ikinci basamak Sağlık Bakanlığı hastanelerinde tedavi olabilmelerine yönelik olarak da bir düzenleme yapıldı. Laparoskopik ameliyatlar ve epidural anestezi ile doğum istisnai sağlık hizmetleri listesinden çıkarıldı ve böylece vatandaşların bu sağlık hizmetlerine daha az ücret ödeyerek sağlık hizmetine ulaşabilmelerinin önü açıldı" ifadeleri kullanıldı.

Yoğun bakım üniteleri amacına uygun kullanılacak

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve kamu üniversite hastanelerinde yapılan kardiyovasküler cerrahi ameliyatlarının büyük bir bölümüne SGK tarafından yüzde 15 daha fazla ödeme yapılmasının sağlandığının altı çizildi.

Kanser cerrahisindeki bazı ameliyatlar için SGK tarafından ödenen fiyatların artırıldığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Böylece hastanelerin bu işlemleri yapmaları kolaylaştırılarak yaşanan hasta mağduriyetlerinin önüne geçildi. Ayrıca, hastanelerde çalışan hekimlerin bu konuya yönelmeleri amaçlandı. Uzun süre yoğun bakımda yatan hastaların evlerine gönderilmesi gerektiği durumlarda hastane hizmetlerinin devamını sağlayan, kronik hastalığı olan hastaların hastane ortamında bakılmasını sağlayan, yaşlı, kanser hastası, psikolojik destek ihtiyacı olan ve buna benzer birçok hastanın tedavisinin ve bakımının sağlanması amacıyla 'palyatif bakım tedavisi' adı ile yeni bir sağlık hizmeti ödeme kapsamına alındı ve Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastanelerde pilot uygulama olarak başlatıldı. Bu sayede yoğun bakım ünitelerinin amacına uygun olarak kullanılması da hedeflenmiştir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA