• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet halkın mutluluğunu sağlamalı
07 Aralık 2012 Cuma 12:34

'Devlet halkın mutluluğunu sağlamalı'

Konyada Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları konulu sempozyum gerçekleştirildi.
Konya’da “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konulu sempozyum gerçekleştirildi.
Bir otelde düzenlenen sempozyuma Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Konya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Cem Dinç, oda başkanları ve çok sayıda davetli ile çalışanlar katıldı.
“DEVLET HALKIN MUTLULUĞUNU SAĞLAMALI”
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan yaptığı konuşmada, “Bir devlette birincil olarak bir takım kamu hizmetleri yapması beklenir. Köprüler, yollar, limanlar, okullar, hastaneler yapar. Ama bu yapılması beklenen kamu hizmetleri açısından en temel noktayı birinci basamağı ifade eder. Devlet madem vatandaşından vergi topluyor, bu verginin karşılığı olarak kamuya bir takım hizmetler getirmek zorundadır. Bunun gereğini ifade ediyordur. Ama bundan daha önemlisi vatandaşını mutlu etmektir. Siz iyi köprüler, yollar, hastaneler yaparsınız ama sokaktaki vatandaşın yüzü asıktır. Geleceğe güvenle bakamıyordur. İşte devletin bunu da idare etmesi lazımdır. Halkın mutluluğunu da sağlaması lazımdır. Gelişmiş bir devlet ile geri kalmış bir devletin vatandaşı arasındaki önemli ayrımlardan bir tanesi de sokaktaki vatandaşın mutluluğudur. Ama bunlardan çok daha zor bir devlet fonksiyonu vardır ki, o da siyaset geliştirmektir. Aslında siyaset geliştirmek, istikrar ve iradenin bir sonucudur. Eğer bir devlet istikrar ve irade sahibi ise o ancak siyaset geliştirebilir ve önemli dönüşüm ve değişimlerin altına imza atabilir” dedi.
"ASGARİ ÜCRET ENFLASYONA EZDİRİLMEDİ"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ise, “Bizler yaptığımız bütün çalışmalarda taraflarla masaya oturarak, metnin daha kaleme alınmasının ilk başlangıcında bütün tarafları masaya çağırarak onlarla birlikte oluşturuyoruz. İş vereniyle çalışanıyla ve yöneticileriyle her tarafın mutlaka paydaşların masada olduğu bir süreç yaşatıyoruz. Onun için biz sorunların çözümünde daha kalıcı ve daha topluma yayıcı çözümler üretiyoruz. Bu dönemde eldeki imkanla sonuna kadar zorlanarak, işçilerimizin refah seviyesi artırılmış asgari ücrette enflasyona ezdirilmemiştir. Geçtiğimiz dönemde, bu dönemde de geçtiğimiz hafta asgari ücret tespit komisyonu sayın bakanımızın basın açıklamasıyla başlamıştır. Bu ay sonu da bu konuda da inşallah, taraflarla anlaşma sağlanarak masadan öyle ayrılmayı umuyoruz. Bu dönemde diğer çalışan grubumuz olan memurlara toplu sözleşme hakkı tanınmış 2012-2013 dönemini kapsayan ilk toplu sözleşme görüşmeleri de tamamlanmıştır. 2002’ye oranla en düşük devlet memuru maaşı yüzde 348 artışla bin 758 liraya, ortalama memur maaşı da yüzde 253 artışla 2 bin 42 liraya ulaşmıştır. Bu dönemde emeklilerimiz de unutulmamış, emeklilerimizin refah seviyesini yükseltmek için bütçenin tüm imkanlarını seferber edilerek intibak düzenlemesi yapılmıştır. İnşallah 2013’ün ilk ayından itibaren intibak çalışmalarının sonuçları tamamlanır ve emeklilerimiz bu haklarını alacaklardır ki, bu da yaklaşık en fazla 322, en düşük de 20 lira çerçevesinde herkesin durumuna göre iyileştirme sağlanacaktır” diye konuştu.
“ÖNCELİK SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEM BIRAKMAK”
Etyemez, "Sosyal Güvenlik gibi hassas bir alanda önceliğimiz gelecek nesillere sürdürülebilir bir sistem bırakmaktır. Burası oldukça önemlidir. Sürdürülebilir sosyal güvenlik sistemi günü birlik düşünebilirsiniz. Günü birlik açıkları, günü birlik alınan primleri, günü birlik ramakları değerlendirebilirsiniz. Ama sürdürülebilir olması, sosyal güvenliğin ve reformun her geçen gün tamamlanmaya dönük sürdürülebilir olması oldukça önemli bir yaklaşımdır" şeklinde konuştu. Çalışma hayatımızın en önemli sorunlarından olan kayıt dışı mücadelede önemli mesafeler aldıklarını da sözlerine ekleyen Etyemez, "Yürütülen politikalar sayesinde kayıt dışı istihdam yüzde 37 seviyelerine indirilmiştir. Hedefimiz 2023 yılında kayıt dışı istihdam oranını yüzde 15 seviyelerine çekmektir” dedi.
Konuşmaların ardından SGK Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları”, SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Güneyt Olgaç ise “Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” konusunda katılımcılara sunumlarını gerçekleştirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA