• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev projenin ev sahibi Konya
26 Mayıs 2009 Salı 13:14

Dev projenin ev sahibi Konya

İşte Konya'nın ev sahipliği yapapacağı proje...
Avrupa Birliği Komisyonu ve İngiltere’nin resmi kültür kurumu olan British Council tarafından Ekim ayında Türkiye’de gerçekleştirilecek “My City” (Benim Şehrim) konulu kültür ve sanat projesine ev sahipliği yapacak biri şehirden biri Konya oldu.
 
Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini ile İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, konuyla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e bir mektup göndererek, Benim Şehrim Projesi için Türkiye’de seçilen 5 şehirden birinin Konya olduğunu bildirdiler.
 
Pierini ve Baird, Türkiye’nin farklı şehirlerinde görüşmeler yaptıklarını, Konya’da geçtiğimiz yıl yaptıkları görüşmelerin ardından büyük bir memnuniyetle ayrıldıklarını söylediler. Proje’nin sanat ve kültür aracılığıyla Türkiye’nin Avrupa’da daha iyi anlaşılmasını sağlamayı amaçladığını ifade eden Pierini ve Baird, projenin Konya’da yapılmasıyla şehrin tanıtımının yanı sıra; iş, turizm, kültür ve sanayi potansiyelinin de canlanmasına katkı sağlanacağını belirttiler. Pierini ve Baird, Avrupa’nın önde gelen sanatçılarını sanatsal projeler geliştirmek üzere davet ederek çağdaş Türkiye’nin kültürel canlılığını tanıtmayı amaçladıklarını da kaydettiler.
 
Marc Pierini ve Nick Baird’ın Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e gönderdikleri mektupta, “Avrupa Komisyonu ile Birleşik Krallığın resmi kültür kurumu olan British Council’in son derece önemli yeni gişimi My City / Benim Şehrim projesi ile ilgili olarak Konya’da geçtiğimiz yıl yaptığımız görüşmelerin ardından büyük bir memnuniyetle ayrıldık. Benim Şehrim Projesi, sanat ve kültür aracılığıyla Türkiye’nin Avrupa’da daha iyi anlaşılmasını sağlamayı amaçlayan önemli bir projedir. Anadolu Kültür Platformu Garanti Çağdaş Sanat Merkezi ile birlikte British Council, Avrupa’nın önde gelen sanatçılarını Türkiye’deki 5 şehirde eşsiz sanatsal projeler geliştirmek üzere davet ederek çağdaş Türkiye’nin kültürel canlılığını tanıtmayı amaçlayan bir proje geliştirmiştir. Bu kapsamda, Konya’nın bu proje için seçilen şehirlerden biri olduğunu bildirmekten büyük bir memnuniyet duymaktayız. Konya, sadece zengin tarihiyle değil, aynı zamanda çok yönlü Anadolu kültürü ve muhteşem turizm potansiyeli nedeniyle de tercih edilen şehirlerden birisi olmuştur” ifadelerine yer verdiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA