• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev kurumlar kırtasiyeye dur diyecek
29 Haziran 2009 Pazartesi 22:04

Dev kurumlar kırtasiyeye dur diyecek

"Bürokrasinin azaltılması" başlığı altında 170 yönetmelikte değişiklik yapılıyor. 215 hizmet kaleminde noter onayı kalkıyor. Düzenlemenin ayrıntısı şöyle:
 'Bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi'' başlığı altında 170 yönetmelikte değişiklik yapılarak yayıma hazır hale getirilen çalışma kapsamında 215 hizmet alanında noter onayı kaldırılacak.

Edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında ''Bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi'' başlığı altında ele alınan düzenleme kapsamında, bazı bakanlık kuruluş ve müsteşarlıklarda elaman alımındaki başvurular sırasında, diploma, askerlik durum belgesi, nüfus cüzdanı gibi belgelerde noter onayı aranmayacak.

Buna göre, onay aramayacak kurumlar ve bakanlıklar şunlar:

''Başbakanlık Merkez Teşkilatı, Denizcilik Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, DPT, TOKİ, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret, Maliye, Milli Eğitim, Bayındırılık ve İskan, Sağlık, Ulaştırma, Tarım ve Köyişleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları''

Söz konusu çalışma kapsamında 46 yetki, merkezden taşraya, 26 yetki valilik ve bölge müdürlüğünden alt kademelere olmak üzere 72 yetki devredilecek.

Bu çerçevede, gemi adımlığı başvuru işlemleri bölge müdürlüklerinden alınarak, liman başkanlıklarına verilecek. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü işlemlerine ilişkin valiliklerde bulunan bazı yetkiler, il müdürlüklerine devredilecek. Bunlar arasında, Gönüllü Aile Hizmeti, Koruyucu Ailenin Seçimi, Kuruluşa Yaşlı Kabulü işlemleri de bulunuyor.

Bürokrasinin azaltılması çerçevesinde bazı hizmetlerde ya da başvurularda sabıka kaydı ilgili kurum tarafından takip edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA