• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Detaylı araştırma yapılmadan kitap yazılıyor
13 Aralık 2010 Pazartesi 16:48

'Detaylı araştırma yapılmadan kitap yazılıyor'

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Mevlana'nın 737'nci Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında, "Mevlana Araştırmalarında Kaynak Kullanımının Önemi" konulu panel
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından Mevlana'nın 737'nci Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında, "Mevlana Araştırmalarında Kaynak Kullanımının Önemi" konulu panel düzenlendi.
 
Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Hz. Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Panel öncesi konuşan Yrd. Doç. Dr Nuri Şimşekler, son yıllarda Şems-i Tebrizi ve Hz. Mevlana hakkında piyasaya çıkan kitapların detaylı kaynak araştırması yapılmadan kaleme alındığını belirterek, "Detaylı bir kaynak taraması yapmadan bir takım bilgileri ya da duyumları kaleme alırsanız bunlar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Bu da tarihi gerçeklere yapılan büyük bir ayıptır. Bugün ne yazık ki, Hz. Mevlana ve Şems hakkında yeni çıkan bir çok eserde bu eksikliği görüyoruz. Detaylı kaynak taraması yapılmadan yazılan bu romanları okuyanların Şems'e ve Hz. Mevlana'ya bakışı değişiyor. Bazılarının bu nedenle Şems'e kötü gözle bakar hale geldiğini söyleyebilirim. Her konunun bir üstadı vardır, yazarlar bu konuda araştırma yapan akademisyenlerimize başvurulmalıdır. Bu yapılmadan yazılan eserlerin kalitesi de düşmektedir" dedi.
 
Ahmet Eflaki Dede'nin, Mevlana ve Mevlevilik hakkında araştırmalarda başvurulacak önemli bir kaynak olduğunu söyleyen SÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ ise, "Mevlevilik konusunda en önemli kaynaklar Eflaki'nindir. Mevlana ailesinden ayrılmamış birisi olarak halk diline yakınlığıyla eserleri büyük kitlelere ulaşmıştır. Mevlana'nın menkıbelerini toplayarak kendi üslubuyla anlatmıştır. Onun eserleri bugün de araştırma yapan bilim adamlarımıza güvenilir bir kaynak oluşturmaktadır. Eflaki olmasaydı biz Mevlana'yı anlayamazdık.
 
Şu an bir çok gerçek kaynaklara dayanmayan, yanlış bilgiler içeren kitap yazıldı. Bunlarda düzenli bir kaynak araştırması olmadığı için insanların Mevlana ve Şems'e bakış açısı ne yazık değişti. Bu da yapılan hataların hangi seviyede olduğunu gösteriyor. Bu konuda bilim adamlarına güvenip onların araştırmalarından yola çıkılarak eser verilmesi lazım. Aksi taktirde ortaya çıkan şey bir yalandan ibaret olur. Bilim adamları da yazma eserlerden yola çıkarak bir araştırma yapmalıdır" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA