• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Destegül GSM sergi açtı
25 Kasım 2012 Pazar 11:10

Destegül GSM sergi açtı

Geçmişin mirasını, asliyetini bozmadan geleceğe taşımak amacıyla 1997de Konyada kurulmuş olan Destegül Güzel Sanatlar Merkezinin 15. yılında düzenlediği, hoca ve talebelerin eserlerinden oluşan...

Geçmişin mirasını, asliyetini bozmadan geleceğe taşımak amacıyla 1997’de Konya’da kurulmuş olan Destegül Güzel Sanatlar Merkezi’nin 15. yılında düzenlediği, hoca ve talebelerin eserlerinden oluşan Gelenekli Sanatlar Karma Sergisi Karatay Belediye binasında açıldı.

Destegül Güzel Sanatlar Merkezi’nin 15. yılında Karatay Belediye binasında düzenlediği karma serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı. Hüsn-i Hat, Tezhib, Minyatür, Ebru ve Çini sanat dallarında 40 eserin sergilendiği sergi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek. Destegül GSM’nin hoca ve talebelerinin eserlerinden oluşan karma sergi gelenekli sanatların tüm dallarını ihtiva etmesi bakımından sanatseverlere geniş bir perspektif sunuyor.

Destegül GSM ve sergi hakkında bilgi veren Destegül GSM Girişim Grubu Başkanı Ali Kemal Kakan sergide, merkezin hoca ve talebelerinden üç kuşağın eserlerinin yer aldığını belirterek; “İlahi güzelliğin ve aşkın mahsulu olan gelenekli sanatlarımız; Türklüğün ve İslam’ın dünyaya açılan yüzüdür. Hüsn-i Hat, tezhib, minyatür, ebru, cilt gibi sanatlarımız medeniyetimize tercüman olmuşlardır. Cami merkezli olan bu eserler, Kur-an’ı Kerim’i güzel okumak, güzel yazmak, güzel altınlamak, güzel ciltlemek kaygısıyla meşk edilerek vücut bulmuştur. Gazali hazretleri hakikati güneş ışığına, aklı da göze benzeterek ışık olmayınca gözün hakikati görmeyeceğini söylüyor. Bu sergi İslam sanatları dairesinde, İslam kültürünün kabul ettiği “güzel” anlayışının bir tezahürüdür.” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ise konuşmasında; Konya gibi bir kültür ve medeniyet merkezinde bu tür mekteplerin çoğalmasını ve nitelikli hizmetler üretmelerini beklediğini dile getirdi.

Karatay Belediye Binasında açılan sergi 30 Kasım’a kadar görülebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA