• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derviş ruhu yeniden canlanacak
09 Mart 2010 Salı 16:15

Derviş ruhu yeniden canlanacak

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Müzesi'nde bulunan derviş hücrelerinin yenilenerek orijinal haline kavuşturulacağını söyledi.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Müzesi'nde bulunan derviş hücrelerinin yenilenerek orijinal haline kavuşturulacağını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Müzesi'ndeki restorasyon çalışmaları hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Hz. Mevlana'nın 1273 yılında vefatı üzerine yaptırılan türbesinin etrafında Mevlana Külliyesi oluşturulduğunu, semahane, mescit ve derviş hücrelerinin 16. yüzyılda inşa edildiğini kaydeden Çıpan, 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması üzerine 1927 yılında Atatürk'ün isteğiyle 'Konya Assr-ı Atika Müzesi' olarak hizmete açılan türbenin 1954 yılında yeni bir düzenleme ile 'Mevlana Müzesi' adını aldığını kaydetti. Çıpan, Topkapı Müzesi'nden sonra en çok turist alan Mevlana Müzesi'nde rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin onaylanmasının ardından çalışmalara başlandığını belirtti.
 
Derviş hücrelerinde kubbelerin üzerindeki fazla molozların atılarak kubbe kemerlerinde oluşan baskıların kaldırıldığını dile getiren Çıpan, "Derviş hücrelerinin duvarlarındaki çürümüş olan ahşap hatıllar değiştirilerek yerine yenileri konulmuştur. Hücrelerin dış duvarlarının derzleri tamamen sökülerek, Horasan harcı ile yenilenmiştir. Dervişan kapısının dış kısmında güney yönde üst bölümde bozulmuş olan taşlar değiştirilmiştir. Kubbelerin üzerindeki kurşun örtü kaldırılmıştır, restorasyon çalışmaları bittikten sonra yeniden kapatılacaktır. Hücrelerde bulunan ocak bacalarının kulelerinin tamiratları yapılacaktır. Hücrelerin birleştiği geçiş mekanının altında dönem dönem kullanılmış orijinal su şebeke sistemi ortaya çıkarılmıştır. Derviş hücrelerinin orijinal iç duvarlarına ulaşılmış, hücrelerin her birinin iç kısmı 45 ile165 santimetrekazılmış, kemer aralıklarının duvar temelleri tespit edilmiş ve özgün malzemeyle tamamlanmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda derviş hücrelerinin orijinal zeminine ulaşılmıştır. Kasnak sistemine ulaşmak için kubbelerin üzerindeki fazla molozlar atılmış, kubbe kemerlerinde oluşan baskı kaldırılmıştır. Kubbelerin dış kısmında yapılan çalışmalarda orijinal durumu bozulmamış kubbe kasnağının kirpi saçakları tespit edilmiş ve diğer kubbe kasnakları buna göre yenilenmiştir" dedi.
 
Yeni bir tadilat projesine ihtiyaç duyulduğunu ve bu nedenle restorasyon faaliyetlerinin bir müddet geciktiğini dile getiren Çıpan, derviş hücrelerinin orijinal durumuna dönüştürülerek bağımsız birer oda haline getirileceğini bildirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Çıpan, Mevlana Müzesi'ndeki mevcut giriş turnikelerinin kaldırılarak açık sema alanı yanındaki duvardan ziyaretçilerin daha rahat giriş yapabilecekleri turnikeler yerleştirileceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA