• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derviş hücreleri orijinal haline getirildi
29 Kasım 2011 Salı 13:13

Derviş hücreleri orijinal haline getirildi

Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında derviş hücreleri 16. yüzyıldaki orijinal haline getirildi.
Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında derviş hücreleri 16. yüzyıldaki orijinal haline getirildi.

Türkiye'nin en fazla ziyaretçi alan müzelerinden Mevlana Müzesi'nde 2009 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.
 
Restorasyon kapsamında Müze'deki derviş hücreleri 16. yüzyıldaki orijinal hallerine dönüştürülerek ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
 
Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, yaptığı açıklamada, 2009 yılında başlatılan restorasyon projesi ile derviş hücrelerinin 16. yüzyıldaki orijinal görüntüsüne kavuşturulduğunu belirtti.
Derviş han kapısındaki yapım kitabesinin daha önce yerinden sökülerek depoya kaldırıldığını ifade eden Benli, ''Proje ile bu kitabe orijinal yerine getirildi. Bu şekilde mimariyle özdeş olan kitabe de orijinal yerine oturtulmuş oldu. Çünkü bu tip malzemelerin hep orijinal yerinde olması gerekiyor. Biz de onu yaptık'' dedi.
 
Benli, derviş hücrelerinde restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mevlana Kalkanıma Ajansı işbirliğiyle ''teşhir-tanzim'' projesinin başlatıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Bu projede de son noktaya gelindi. 1926 yılında Mevlana Müzesi, Asarı Atika Müzesi olma esnasında tespit edilen eserleri biz hücrelerde sergileyeceğiz. Bu eserler daha önce hücrelerde değildi. Bir kısmı Huzur-u Pir'de sergileniyordu, bir kısmı da depolarda bekletiliyordu. Şimdi depoda bekleyen bu eserler gün yüzüne çıkmış olacak. Bununla birlikte 1930'lu yıllarda çizilmiş olan planlarda hangi hücre kime ait olduğu gösterilmiş. Biz bu planları Müze'nin kendi arşivinden tespit ettik. Bu tespitler ışığında her hücre kendi orijinali şeklinde teşhir edilecek.''

-Derviş hücrelerinin açılışı 17 Aralık'ta yapılacak-

Mevlana Müzesi'ne ait olan, depolarda bekleyen eserlerin bu hücrelerde sergileneceğini anlatan Benli, Mevlevi kıyafetlerinin de orijinal yerinde sergileneceğini, bunun için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
''Gelen ziyaretçi 'bir hücre nasıl birşeydi, içinde hangi malzemeler vardı, ne kullanılıyordu?' bunların hepsi ziyaretçilerin beğenisine sunulacak'' diyen Benli, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi.
Benli, teşhir-tanzim çalışmalarının da Şeb-İ Arus törenlerine yetiştirilmesinin planladığını dile getirerek, derviş hücrelerinin 17 Aralık'ta açılışının yapılmasını planladıklarını sözlerine ekledi....
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA