• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derviş Eroğlu Konyada
11 Mayıs 2012 Cuma 11:46

Derviş Eroğlu Konya'da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta barış içerisinde, yan yana yaşayan iki ayrı halk olduğunu, eksik olanın anlaşma olduğunu söyledi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs'ta barış içerisinde, yan yana yaşayan iki ayrı halk olduğunu, eksik olanın anlaşma olduğunu söyledi.
Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Konya'ya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Konya Valiliği'ni ziyaret etti. Ziyaret öncesi Valilik çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, kimyasal saldırı tehdidine karşı elektronik cihazlarla ölçüm yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Valiliğe gelişinde Vali Aydın Nezih Doğan ve yetkililer tarafından karşılandı. Eroğlu'na çocuklar tarafından çiçek verildi. Eroğlu, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Doğan ile görüştü.
Ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rumlar, Kıbrıs'ta yaşanan gerçekleri görür, kabul ederse, bir barış, barıştan ziyade bir anlaşma olabileceğini belirterek, “Kıbrıs'ta barış içerisinde, iyi komşuluk içerisinde yan yana yaşayan iki ayrı halk vardır. Müslüman Türk halkı ve Hıristiyan Rum halkı… Eksik olan bir anlaşmadır. Bütün gayretimize rağmen bu anlaşmayı bugüne kadar sağlayamadık. Rumların uzlaşmazlığı nedeniyle. Belki bundan sonra sayın Hristofyas ile artık ondan sonra kim gelecekse gerçekleri kabullenir, Kıbrıs'ta aynı haklara sahip olan Kıbrıs Türk halkının varlığını kabul eder ve ortak kuracağımız bir devlet çatısı altında yan yana yine iki ayrı halkın yaşayacağı bir anlaşma imzalayabiliriz diye düşünüyorum” dedi.
 
“RUM TARAFININ AB DÖNEM BAŞKANI OLMASI GÖRÜŞMELERE OLUMLU KATKI SAĞLAMAZ”
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1 Temmuz'dan itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığının başlamasının barış görüşmelerini nasıl etkileyeceği ile ilgili soruya, “Barış görüşmelerine katkısı olmaz. Çünkü haksız bir şekilde Rumlar Avrupa Birliği'ne alınmıştır. Aslında Kıbrıs Cumhuriyeti bize göre şu anda Rumların işgali altındadır. Kıbrıs Cumhuriyeti Türk ve Rum ortaklığına dayalı bir cumhuriyetti. 1963'te biz cumhuriyetten dışlandık ama 1964'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi barış gücü askeri gelecek diye kurtarılmaya bırakmıştır. O gün, bu gün Kıbrıs Cumhuriyeti denildiğinde Kıbrıs Rum Cumhuriyeti olduğunu dünya bildiği halde Birleşmiş Milletler üyesi son zamanlarda Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Bu şartlarda özellikle Avrupa Birliği'nin bize ambargo da uyguladığı bir zamanda Rum tarafının Avrupa Birliği dönem başkanı olması Kıbrıs'taki görüşmelere bana göre katkı sağlamayacaktır” şeklinde konuştu.

Vali Doğan ziyaret sonunda Cumhurbaşkanı Eroğlu'na çini tablo hediye ederken, Eroğlu da Vali Doğan'a KKTC Cumhurbaşkanlığı plaketi verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yerli silahlar Konya'da test ediliyor
  • Konya'da park halindeki hafif ticari araç kundaklandı
  • Konya'da duvar çöktü! 3 ölü, 1 yaralı
  • Altay mahalle başkanlarıyla bir araya geldi
  • 'Ambulansları görünce annemin öldüğünü anladım'

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA