• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dersimiz; sağlık
09 Aralık 2010 Perşembe 12:22

Dersimiz; sağlık

Konya İl Genel Meclisi, daha önce sıkça gündemine aldığı Aile Sağlığı Merkezleri hakkında bilgilendi..
Konya İl Genel Meclisi, Aralık Ayı’nın dördüncü birleşiminde sağlık konusunu irdeledi. Dördüncü birleşimin ilk oturumuna katılan İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, sağlık konusunda Meclis üyelerini bilgilendirdi.

İl Genel Meclisi’nin dördüncü birleşimi Ali Selvi başkanlığında yapıldı. Açılış ve yoklama ile başlayan oturumda ilk olarak, sağlık konusunda bilgi almak üzere davet edilen Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Aile Sağlık Merkezleri, Toplum Sağlık Merkezleri, Sağlık Evleri ve mobil sağlık hizmetleri ile ilgili bilgi verdi.

Konya’nın 31 ilçesinde, 189 aile sağlığı merkezinde 549 aile hekimi ile sağlık hizmeti verdiklerini dile getiren Dr. Küçükkendirci, “Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı’ndan görevlendirilen 1 adet laborant ve 1 adet hizmetli personel ile çalışıyoruz. Hizmetli personelin maaşı aile sağlığı merkezinin kendi cari giderlerinden ödenmektedir. Hekimlerimiz ise nüfus indeksli ücretlendiriliyor. Ancak 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren hasta indeksli ücretlendirilmeye geçilecek. Hekimlerimizin maaşı, hastanın durumuna göre, yani hastanın yatalak, hamile olma gibi durumlarına göre ücretlendirilecek. Aile sağlığı merkezlerinin bakım ve onarımı da merkeze aittir. Aile Sağlığı Hekimliği uygulamasına geçildiğinde merkezlerde gerekli tadilatlar yapılmıştı. Hekimler, merkezlerin fayanslarını, kapılarını değiştirdi ve modern bir görüntüye büründü. 1 Ocak’tan itibaren aile sağlığı merkezleri A, B, C, D gibi sınıflandırılmaya tabi tutulacak. Sağlık merkezleri vatandaşın beklerken oturacağı koltuğun kalitesinden, izledikleri lcd e
kran televizyona, çalıştırılan 2. hizmetliye göre sınıflandırılacak ve cari hizmetlerden de ona göre para alacak. Çünkü bakanlığımız, hekimlerimizin, aile sağlığı merkezlerini kendi malı gibi görmesini istiyor. Toplum sağlığı merkezleri ise sağlık hizmeti değil, idari hizmet veren birimlerimizdir. Bu nedenle her ilçede bir tane bulunması gerekiyor. Sağlık evlerimizdeki hizmetimiz de nüfusu 500’ün altında olan yerleşim yerlerine gezici hizmet götürerek yapılmaktadır. Bizim 3-4 kişinin çalıştığı yere aile sağlığı merkezi yapmamız mümkün olmuyor. Bu nedenle kiralama yoluna gidiyoruz. İl Özel İdaresi’nin yaptığı sağlık merkezleri ise çok büyük oluyor” dedi.

Dr. Küçükkendirci’nin sunumundan sonra İl Genel Meclisi üyeleri, bölgelerindeki sağlıkla ilgili sorunları ve talepleri dile getirdi. Üyelerin sorularını cevaplandıran Dr. Küçükkendirci, imkanlar ölçüsünde sorunları çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Meclis İkinci Başkan Vekili Mustafa Gürbüz başkanlığında yapılan ikinci oturumda ise Eğitim ve Tarım Komisyonlarının raporları görüşülerek müzakereye açıldı. Konya İl Genel Meclisi, 2010 yılının son toplantısını 10 Aralık 2010 Cuma günü saat 10.00’da yapacak.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA