• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dershanede vergi oyunu
03 Aralık 2013 Salı 09:12

Dershanede vergi oyunu

Bazı dershaneler, kurs ücretini ödeyen öğrencilere 'Ücretsiz eğitim hakkından faydalanmak' istiyorum yazılı form imzalatmaya başladı.
Dershanelerin dönüştürülmesinin tartışması gündemdeyken bazı dershanelerin yaklaşık bir haftadır öğrenci velilerine imzalatmak istediği skandal belge ortaya çıktı. Yıllık dershane ücretini ödeyen çok sayıda veliye 'velisi bulunduğum öğrencinin ücretsiz eğitim hakkından faydalanmasını istiyorum' yazılı bir belge imzalatıldı. Kimi velilerin 'Haklarını savunmak için imzalatıyoruz' denilerek arandığı ortaya çıkarken dershane işletmecileri belgenin muhtemel davalar ya da vergilerden kaçınmak için imzalatılabileceğini söyledi. Görüşlerini sormak için aradığımız belge imzalatan dershanelerin yetkililerinin ısrarla belgeyi ihbar eden öğrencinin ismini istemesi ise dikkat çekti. Kimi dershane yöneticisi belgeyi yalanlarken kimi de Milli Eğitim Bakanlığı'nın isteği olduğunu açıkladı.
 
ÜCRETLİ ÖĞRENCİ BURSLU MU GÖSTERİLİYOR?
 
Eğitim reformu kapsamında dönüştürülmesi planlanan dershaneler skandal sayılabilecek bir uygulamaya imza attı. Yıllık dershane ücretini ödeyen velilere imzalatılmak istenen belgede yer alan 'velisi bulunduğum öğrencinin ücretsiz okuma hakkından faydalanmasını istiyorum' şeklindeki ifade kafaları karıştırdı. Liselere hazırlık dershanesi ile üniversite hazırlık dershanelerinde dağıtıldığı öğrenilen belgede aileyle ilgili çeşitli anket soruları yer alıyor. Ailenin gelir durumu şıklar halinde verilirken veliden ilgili yeri işaretlemesi isteniyor. Velilerin şikayetine neden olan nokta ise belgede yer alan 'Velisi bulunduğum …….'nın ücretsiz okuma hakkından faydalanmasını istiyorum. Ücretsiz okuma hakkından faydalanması için yapılacak değerlendirmeye esas olmak üzere bu formda vermiş olduğum bilgilerin doğruluğunu beyan ederim. Bu formda vermiş olduğum bilgilerin doğru olmaması halinde velisi bulunduğum öğrenciye tanınan ücretsiz okuma hakkının sona erdirilmesini kabul ve ücretsiz okuduğu süreye ait ücretleri kanuni faiziyle birlikte ödemeye kabul ederim' şeklindeki ifadelerin yer aldığı ve altına veli için imza yeri ayrılan bölüm.
 
NİÇİN MİKTAR YAZMIYOR?
 
Öğrenci velileri, çocukları için belirtilen yıllık ücreti ödemelerine rağmen kendilerine niçin böyle bir belge imzalatılmaya çalışıldığına anlam veremediklerini dile getirdi. Bir çok veli, dershaneye devam eden tüm öğrencilere çeşitli isimler altında küçük indirimler yapıldığını, indirimsiz kayıt yaptıran öğrencinin neredeyse olmadığını belirtirken bu indirimlerin ticari bir pazarlığın gereği olarak yapıldığını, herhangi bir burs ya da özel indirim anlamı taşımadığını vurguladı. İmzalatılmak istenen belgenin üstünde 'İndirimli ve Ücretsiz Öğrenci Formu' yazdığına dikkat çeken veliler, belgede herhangi bir indirim rakamının yazmaması ve ücretsiz ibaresinin yer almasının sebebini merak ettiklerini kaydetti.
 
ÜCRETSİZ GÖSTERMEK İÇİN Mİ?
 
Erken kayıt indiriminden faydalanarak çocuğunu 2 bin 200 TL'ye dershaneye kaydeden bir öğrenci velisi geçtiğimiz hafta bu belgenin kendisine imzalatılmak istendiğini öne sürdü. Kendisi gibi birçok veliye de bu belgenin imzalatılmak istendiğini ifade eden öğrenci velisi, 'Çocuğumu 6-7 yıldır dershaneye gönderiyordum, daha önce böyle bir belge imzalamadım' şeklinde konuştu.
 
Çelişkili savunma!
 
İmza iddiasıyla ilgili olarak öğrencilerin devam ettiği dershane yetkililerinden birbiriyle çelişen açıklamalar geldi. Belge imzalatanlardan ilki Bayrampaşa'da faaliyet gösteren ve liseler ile kolejlere hazırlık dersleri veren bir dershane zincirinin şubesi. Söz konusu dershanenin yetkilileri bu belgenin yıl başında veya yıl ortasında sadece burslu okuyan öğrencilere imzalatıldığını söyledi. Eğitim dönemi başında ücretini peşin olarak ödeyen bir veliye imzalatılmak istendiğini hatırlattığımız yetkili, suçlamaları kabul etmedi. Aynı yetkilinin söz konusu uygulamayı inkar etmesine rağmen ısrarla öğrenci velisinin ismini istemesi ise dikkat çekti. Dershane yetkilileri ücret ödeyen velilere bu belgeyi imzalatmadıklarını savundu.
 
Bir başka üniversiteye hazırlık dershanesinin müdür yardımcısı da belgenin kendilerine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından zorunlu olarak verildiğini iddia etti. 'İndirimlerden faydalanan öğrencilerin velilerine de kanunen bu belgeleri imzalatmak zorundayız. Belgenin imza bölümünde yer alan ifadelerde sadece ücretsiz okuyacak öğrencilerin belirtilmesi Milli Eğitim'in hatası, belgeyi onlar düzenledi.' ifadelerini kullanan müdür yardımcısı belgenin niçin geçen hafta imzalatıldığı sorusunu ise cevapsız bıraktı.
 
Vergi kaçırma çabası olabilir
 
İmzalatılan belgeyi değerlendiren sektör uzmanları, dershanelerin böyle bir uygulamaya gitmesinin 3 farklı nedenden kaynaklanabileceğine dikkati çekiyor. Öğrenciden para aldığı halde, ücretsiz okuduğunu gösteren belge imzalatmasının nedeninin devlete beyan edilecek burslu öğrenci kontenjanını doldurmak amacı taşıdığını belirten uzmanlar, söz konusu uygulama ile dershanenin açıktan para almasının önünün açıldığını, bunun da vergi kaçırmak anlamına geleceğini söyledi.
 
İMZA ATMAK İSTİSMAR
 
Ayrıca, öğrencilerin hem para verip hem de bu belgeyi imzalamaları halinde, devletin yanısıra yardımseverlerin de istismarına açık kapı bırakılmış olacağına dikkat çekiliyor. Görüşlerine başvurduğumuz dershane öğretmenleri, sektörde kayıt dışının boyutlarının yüksek olduğunu kaydetti. Bazı dershanelerin vergi ödememek için açıktan öğrenci kaydı yaptığı, milli eğitim müfettişlerine sundukları öğrenci listesi ile sınıfa devam eden öğrenci listesinin birbirinden farklı tutulduğu belirtiliyor.
 
KAYIT DIŞI ÖĞRENCİ VAR
 
Bazı dershanelerde kayıt dışı öğrenci sayısının yüzde 50'yi aştığı dile getiriliyor. Öte yandan, pekçok çalışanın asgari ücretin üzerinde maaş aldığı halde, dershane yönetimlerinin SGK'ya bu çalışanları asgari ücretten göstererek haksız vergi kazancı elde ettiği ifade ediliyor.
 
ÜCRETSİZ ÖĞRENCİ FORMU
 
Öte yandan dershaneler tarafından velilelere imzalatılmak istenen ve EK-7 formu olarak da bilinen formların maddi durumu yetersiz olan öğrenciler tarafından eğitim öğretim dönemi başında doldurularak dershanelere verileceği belirtiliyor. Yönetmelikte 'Her ders yılı veya dönemde, kurumda ücretsiz okumak isteyen öğrenci veya kursiyerler bu isteklerini kuruma kayıt sırasında, 'Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz Okuyacak Öğrenci ve Kursiyerlere Ait Başvuru Formu'nu (EK-7) doldurarak başvurur.' deniliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA