• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ders ve teneffüs süreleri değişecek
08 Şubat 2011 Salı 11:06

Ders ve teneffüs süreleri değişecek

Milli Eğitim Bakanlığı ders süresini kısaltıp, teneffüsleri uzatma yönünde bir çalışma başlattı. Çalışmayla okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimde farklı sürelerde ders verilebilecek.

Son yıllarda eğitim müfredatında önemli değişikliklerin altına imza atan Milli Eğitim Bakanlığı ders sürelerini yeniden düzenlemeye yönelik de bir çalışma başlattı. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, farklı yaş gruplarına aynı zaman aralığında verilen derslerin verimli olmadığı yönünde görüşler olduğunu kaydetti. Değişikliğin hangi şekilde yapılacağının konuya yönelik araştırmaların tamamlanmasıyla kamuoyuna açıklanacağını belirten Şahin, ders süresine paralel teneffüs sürelerinde de değişiklikler yapılabileceği dile getirdi.

Uzmanlara göre bir bireyin dikkat süresi ortalama 20 dakika ile sınırlı… Dikkati ders süresi kadar öğrencinin bulunduğu ortam, kişilik özellikleri, konuya olan ilgi, alışkanlıklar, merak ve keşfetme duygusu, öğrenmede kullanılan yöntemler de etkiliyor. İlk saatlerin akademik eğitime, sonraki saatlerin ise seçmeli derslere ayrılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, öğrencilerin fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için dinlenme aralıklarının da yeterli düzeyde olması gerektiğini vurguluyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA