• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deriyi yüzerken ekonomiyi delmeyin
04 Kasım 2011 Cuma 14:19

Deriyi yüzerken ekonomiyi delmeyin

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Matraş, yapılan bazı hatalar nedeniyle, kurban derilerinin en az yüzde 20'sinin kullanılamaz hale geldiğini
Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Matraş, yapılan bazı hatalar nedeniyle, kurban derilerinin en az yüzde 20'sinin kullanılamaz hale geldiğini belirterek, ''Dolayısıyla, her yıl, yaklaşık olarak 13 milyon 635 bin TL değerinde israf ortaya çıkmaktadır'' dedi.
     Matraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlardan elde edilen ham deriye her zamankinden daha fazla ihtiyacın olduğunu belirtti. Türkiye'de her yıl yıl deri sanayisinin, 6,5 milyon adet büyükbaş ve 30 milyon adet küçükbaş hayvanın ham derisine ihtiyaç duyduğunu belirten Matraş, ''Yıllık kesim miktarları her sene azalmaktadır. Bu nedenle ana ham maddemizde daha fazla dışarıya bağımlı hale gelmekteyiz'' diye konuştu.
     ''Bu sene bilinçsiz kesimlerin yarattığı ekonomik tahribatın yanı sıra bir de ithal hayvanların kurban edilmesi ile elde edilecek ham derilerin, kalite sorunu ile karşı karşıya kalacağız'' diyen Matraş, bu nedenle her bir adet sağlıklı yüzülmüş ham deriye çok daha fazla ihtiyaç duyulacağını kaydetti.
     Kurban derilerinden azami randıman alınması, kayıpların önlenmesi amacıyla kamuoyu oluşturulması gerektiğine inandıklarını ifade ederek, ''Bu yönde yapılacak çalışma ve alınacak önlemler ile milli servetin israf edilmesi önlenebilinir'' dedi.
     İstatistiklere göre, her sene kurban bayramlarında yaklaşık 2 milyon adet küçükbaş ve 600 bin adet büyükbaş hayvan kesildiğini, ancak kurbanların deri ve bağırsaklarının, çoğunlukla bilgisizlik nedeniyle israf edildiğini ve hiçbir işe yaramadığını söyleyen Matraş, şunları kaydetti:
     ''Yapılan tespitlere göre, koyun sürülerini ayırmak amacıyla sürülen boyalar, kesim ve yüzüm işlemleri sırasında meydana gelen bıçak ve benzeri hatalar, zamanında ve gerektiği gibi tuzlanmamasından dolayı bakteri faaliyet nedeniyle bozulmalar, kurban derilerinin israf edilmesinde en sık rastlanan durumlardır.
     Kurban derilerinin en az yüzde 20'si açıklanan bu nedenlerle maalesef kullanılamamaktadır. Dolayısıyla cari değerler üzerinden her yıl yaklaşık olarak 13 milyon 635 bin TL değerinde israf ortaya çıkmaktadır. Buna, yüzde 50'den fazlası çöplüklere atılan veya toprağa gömülen bağırsakları da ilave edersek, her yıl önemli miktarda milli servet israf edilmektedir.''
     Kurban derilerinin, değerinden kaybetmeden sanayiciye intikal ettirilmesinin kolaylıkla sağlanabileceğini ifade eden Matraş, bu konuda çok basit bazı önlemlerin kesim anında ve hemen sonrasında uygulandığı takdirde tüm kurban derilerinden yararlanmanın mümkün olacağını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Deriyi, tulum halinde, kesiksiz olarak çıkarmak, koyun derileri için 2 kilogram, sığır cinsi deriler için 6 kilogram kaba tuzu, deriye iyice yaymak, elde edilen tuzlanmış ham deriyi, naylon poşete koymayıp açık havada muhafaza etmek ve deri hayvandan ayrıldıktan sonra üzerinde et parçalamamak gibi bazı önlemlerin de alınması gerekmektedir. Bağırsakların da temizlendikten sonra plastik torbada saklanması uygun olacaktır.
     Belediyeler ve belediye olmayan yerlerde mahalli idareler veya muhtarlıklar, kurbanlık hayvan satanlara, koyun adedi başına 2 kilogram, sığır cinsi hayvan adedi başına da 6 kilogram kaba tuz bulundurmak ve alıcıya vermek zorunluluğu getirmelidir. Kesim yapacak kasaplar için kesim ve yüzümün nasıl yapılacağı, bağırsakların nasıl temizleneceği, deri ve bağırsakların nasıl tuzlanacağı ve muhafaza edileceğine dair bilgileri ihtiva eden bir sayfalık bir açıklama notunun ilgililere dağıtılması sağlanmalıdır.''
     Son yıllarda alınan tedbirlerin olumlu olmakla birlikte, henüz istenilen seviyede bulunmadığını söyleyen Matraş, özellikle modern mezbahaların sayısının artırılarak, bireysel kesimlerin önüne geçilmesinin, bu tedbirin başarısında büyük rol oynayacağını dile getirdi.
    
     -KURBAN DERİLERİNİN KULLANIM ALANI-
    
     Erdal Matraş, kurban derilerinin en önemli ve yaygın kullanma alanının, deri işletmeleri olduğunu, Kurban Bayramı'nda kesilen ham derileri işleyen deri işletmelerinin elde ettikleri derileri, bizzat ihraç ettiği gibi ayakkabı, çanta ve konfeksiyon üretimi yapan yerli üreticilere de sattığını belirtti.
     Ülkedeki deri işletmelerinin, deri üretiminde ihtiyaç duydukları ham derinin büyük bir bölümünü ithal etmek zorunda kaldığını anlatan Matraş, çünkü yerli kaynakların, kesimlerin azlığı nedeniyle ihtiyaca cevap veremediğini, bu nedenle Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlardan elde edilen ham derilerin son derece önem arz ettiğini vurguladı.
     Bugün bir adet tuzlanmış yaş koyun derisinin, 13?14 TL, ortalama 20-25 kilogram gelen sığır cinsi hayvan derilerinin kilosunun ise 3,00?3,20 TL olduğuna dikkati çeken Matraş, ''Kurban derilerini bu fiyatlarla değerlendirdiğimiz zaman, 68 milyon 175 bin TL değerinde sadece ham derilerden oluşan bir milli servet söz konusu olmaktadır'' şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA