• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dericiler çok dertli
13 Kasım 2010 Cumartesi 09:37

Dericiler çok dertli

Kurban Bayramlarında hareketli günler geçirecek olan dericiler bayrama hazırlanıyor. Dericiler, bayram günleri dışında sinek avladıklarını ve işlerinden kötü olduğunu söyledi.
Dericiler artık bu mesleğin eskisi gibi olmadığını ve para kazanamadıklarını belirtti. Dericilik mesleğini baba mesleği olarak yaptığını belirten Yılmaz Uzun, dericilik mesleğinin artık bittiğini söyledi.
 
Derici Yılmaz Uzun, 40 yıldır yaptıkları dericilik işinin artık eskisi gibi olmadığını vurgulayarak, “Dericiliği 40 yıldır yapıyoruz, ben babamdan 10 yıl önce devraldım. Dericilik önceleri çok iyi para kazandıran meslekti. Ancak şuanda bitme noktasında bile değil, dericilik bitti artık. Zaten kocaman Konya’da topu topu 4 derici kaldı. Çok eskiden aylık bir kamyon deri satardık. Şimdi yılda bir kamyon deriyi satamıyoruz” dedi. Kurban bayramında kaçak deri toplayanlardan dolayı işlerinin daha da kötü olduğunun altını çizen Uzun, “Bayramlardan bayrama ancak birkaç gün hareketlilik yaşanıyor.
 
Yılda toplasanız 6–7 gün ancak çalışıyoruz. İşlerimiz zaten kötü iken bayramlarda kaçak deri toplayıcıları yüzünden işlerimiz daha da kötü oluyor. Bayramlarda azda olsa yüzümüz gülecekken bu kaçak deri toplayanlar yüzünden işlerimizde aşırı bir hareketlilik yaşanmıyor. Dericik mesleğinde artık sona gelindi. Bu meslek hiçbir kazancı olmayan hatta zararı olan bir meslek haline geldi” diye konuştu. Kurban Bayramında kaçak deri toplayanlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzun, “Deri toplamada en çok sıkıntı çektiğimiz konu kaçak derciler. Biz derileri toplarken fatura keseriz. Ancak kaçak deri toplayıcıları faturasız iş yapıyorlar ve vergi vermiyorlar, devlette zarar ediyor. Bu kaçak deri toplayanlar konusunda dikkatli olunması gerekir.
 
Kaçak deri toplayanları engellemek için maliye ekipleri bayram günlerinde denetlemeleri sıkı tutuyorlar. Maliyeciler bayram günleri bizlere bile zor anlar yaşatıyorlar, bu kaçak dericiler yüzünden çok zarar ediyoruz. Artık kazancımız olmazken daha çok zarar eder duruma geldik. Yılda sadece sayılı günler kullandığımız dükkânın kirasını zor karşılar olduk. Baba mesleği olduğu için yürütmeye çalıştığımız bu mesleği zar zor idare ediyoruz” diye konuştu.
 
Dükkânda deri fotoğrafı çekmek istememize rağmen deri dükkânında deri olmadığından dolayı fotoğraf bile çekemedik. Uzun, bayramda deri toplayacaklarını ancak büyük firmaların anlaşmalı şirketleri sayesinde toplu deri alışverişi yapacaklarını vurgulayarak, bayramda büyük firmaların işlerini olumsuz yönde etkileyeceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA