• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Derbent Konyanın Meramı olacak
10 Kasım 2012 Cumartesi 11:47

Derbent Konya'nın Meram'ı olacak

Konya'da, değişen Büyükşehir Kanunu ile birlikte yeni dönemde kasaba ve köylerin mahalleye dönüşecek olması üzerine harekete geçen Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, uygulama daha başlamadan...
Konya'da, değişen Büyükşehir Kanunu ile birlikte yeni dönemde kasaba ve köylerin mahalleye dönüşecek olması üzerine harekete geçen Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, uygulama daha başlamadan bağlı köy ve kasabalara şimdiden ziyaret turlarına başladı. 
Belediye Başkanı Hamdi Acar, ilçeye bağlı Tekke köyünü ziyaret ederek, köy odasında köylülerle bir araya geldi. 
Acar, düzenlediği bilgilendirme toplantısında, köylüleri TBMM genel kurulunda 11 maddesi görüşülerek kabul edilen Büyükşehir Belediye Yasa Tasarısı hakkında bilgilendirdi. Yeni yasanın bölgede için büyük avantajları olacağına işaret etti. 
Türkiye genelinde 16 büyükşehir varken, yeni yasa tasarısının kanunlaşması ile birlikte 13 tane daha büyükşehirin daha oluşarak toplam sayının 29 büyükşehire ulaşacağını belirten Acar, bu büyükşehirlerin tamamında köylerin tüzel kişiliklerinin sona erip, belediyelerinin ise kapatılarak mahalle haline geleceğini anlattı. 
Derbent-in yeni süreçte değişen Büyükşehir Yasası ile birlikte büyük avantajlarının söz konusu olacağını kaydeden Acar, bunları halen köy ve kasaba olan mahalleye dönüşecek yerleşim birimindeki hemşehrileriyle paylaşmak ve istişare etmek amacıyla Tekke köyüne ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. 
Bu ziyaretlerin, önümüzdeki günlerde diğer kasaba ve köylere de olacağını belirten Acar, şu değerlendirmeyi yaptı: 
''Bu ziyaretimizde hem sizlerin talep ve isteklerini alalım. hem de bu yasadan nasıl daha iyi yararlanabiliriz onun hesabını yapalım. İnşallah bu, 1,5 yıl sonra yani 2014-te yapılacak mahalli seçimlerden sonra fiili olarak gerçekleşecek. Ancak, biz şimdiden tedbirlerimizi alırsak, o 1,5 yıllık fark arasında buraya alınabilecek hizmetleri de alırsak ne olur- Önümüzdeki zamandan kazanmış oluruz. Erken kalkan yol alır; biz de bir an önce yol almış oluruz, o 1,5 yılı da sanki merkez mahallemiz olmuş gibi değerlendirerek Tekke'nin hizmetlerini tamamlamaya çalışırız.'' 
Acar, konuşmasının ardından bir süre sohbet ettiği Köy Muhtarı Ramazan Genç ve köylüler tarafından Tekke köyünün kendisine aktarılan sorun ve sıkıntılarını da dinledi.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA